Vaiņodnieki dzīves vidi uzlabo paši

Vaiņodes novads ar nīderlandiešu naudu un iedzīvotāju darbu ticis pie pieciem labiekārtotiem objektiem.

Pavasarī Vaiņodes novadā tika izsludināts konkurss “Sabiedrība ar dvēseli” ar mērķi – rosināt iedzīvotājus pašiem labiekārtot savu dzīves vidi. No 11 iesniegtajiem pieteikumiem septiņi saņēma Nīderlandes Karaliskās Viršu biedrības fonda atbalstu. Projektu izpildes termiņš bija septembra beigas, un pieņemt padarīto ieradās fonda pārstāvis Niko Opdams.

Konkursa komisija atzinusi, ka visatbilstošāk nolikumam projektu realizējusi pirmskolas izglītības iestādes “Zīlīte” iniciatīvas grupa. Par tai piešķirtajiem 700 eiro ir daudz padarīts, saka Vaiņodes novada domes projektu koordinators Oskars Zvejs. Ar vecāku plašu līdzdalību uzstādītas ierīces bērnu līdzsvara izjūtas attīstīšanai.

Otrs projekts, kura realizācijā iesaistījušies daudzi iedzīvotāji, ir divu daudzdzīvokļu māju pagalma labiekārtošana. Tur ielikta drenāža lietus ūdens novadīšanai un, paplašinot betonēto daļu, izveidots stāvlaukums automašīnām.

Naudas pieticis arī jauniem soliņiem un kāpņu telpu ārdurvju nokrāsošanai. Inese Pūlīte stāsta, ka šo māju iedzīvotāji jau iepriekš regulāri sadarbojušies apkārtnes uzpošanā, pērn kopīgi iekārtojuši spēļlaukumu savām atvasēm.

Nepieciešamība nosusināt pagalmu bijusi jau sen, bet trūcis līdzekļu, tāpēc Nīderlandes piedāvājums pieņemts ar pateicību. Efekts jau esot redzams – peļķu nav. Pagalms esot kļuvis ērts gan ciemos atbraukušo auto novietošanai, gan caurbraucējiem uz bērnudārzu.

Lai varētu sapulcināt maksimāli daudz talcinieku, darbi veikti galvenokārt sestdienās un svētdienās, arī 1. septembrī. “Ir prieks, ka mūsu veikumu novērtē arī tie, kuri šeit nedzīvo,” saka I. Pūlīte.

Divi projekti realizēti Embūtē – sporta un atpūtas angāram sagādāts apkures katls un pie daudzdzīvokļu mājas izveidots rotaļlaukums bērniem. "Rekurzeme" jau stāstījusi, ka pēc Ģirta Jonuša iniciatīvas tapusi autobusu pietura pie Vaiņodes domes.

Divi projekti, iesaistītajām personām nespējot vienoties, palikuši idejas līmenī. Neapgūto naudu dome atskaitīs fondam atpakaļ. N. Opdams šo situāciju vērtējis saprotoši, tā notiekot arī citās fonda atbalstītajās pašvaldībās.

Fonds, pakāpeniski samazinot līdzdalības likmi, sadarbību ar vaiņodniekiem ir gatavs turpināt vēl divus gadus. Konkursu atkārtoti izsludinās nākamajā pavasarī. I. Pūlīte teic, ka ir doma atkal piedalīties un daudz ideju veicamajiem darbiem.  

Fonda vadītājs Franks van Bussels paudis, ka tas varētu sniegt atbalstu Latvijas pašvaldībām vēl vairākus gadus. Taču nīderlandiešu mērķis esot arī cits – rosināt šādu fondu dibināt uz vietas Latvijā.

Pievieno komentāru

Vaiņodes novadā