Vaiņodes novada domes opozīcija: atkal nerēķinās ar likumu, lai apmierinātu dažu amatpersonu ambīcijas 92

2013. gada pašvaldību vēlēšanu rezultāti mūsu novadā parādīja domu un uzskatu dažādību, kas ir ļoti apsveicama lieta. Iedzīvotāji seko līdzi amatpersonu darbam, ir zinoši, ieinteresēti, ar savu viedokli.

Vēlētāju apvienība “Par pārmaiņām Vaiņodes novadā” ieguva divas deputātu vietas. Galvenais mērķis, ko definējām ar vārdu “pārmaiņas”, ir domes darba atklātība, deputātu atbildība par pieņemtajiem lēmumiem, informācijas pieejamība novada iedzīvotājiem, likumu ievērošana un saimnieciska rīcība ar novada budžeta līdzekļiem. Uzdevums ir panākt pozitīvas pārmaiņas novada pārvaldībā, sociālā, ekonomiskā un vides situācijā.

Balsu sadalījums domē liek domāt, ka atšķirīgu viedokļu uzklausīšana un diskusijas īsti nebūs iespējamas. Tāpēc mēs, deputātes no apvienības “Par pārmaiņām Vaiņodes novadā”, apzināmies, ka strādāsim opozīcijā, kuras galvenais uzdevums būs sekot domes darba atbilstībai Latvijas likumdošanai, domes apstiprinātajiem saistošajiem noteikumiem un saimnieciski pamatotiem budžeta izdevumiem.

Pirmā sēde jau parādīja, ka dome atkal nerēķinās ar likumu, lai apmierinātu dažu amatpersonu ambīcijas. Viens no jautājumiem – cik pamatoti izlietojam budžeta līdzekļus, finansējot tik mazā novadā divus priekšsēdētaja vietniekus? Neizvērtējot, kādas funkcijas katrs veic, kuras no tām pārklājas ar citu darbinieku funkcijām, cik lietderīgi ir, samazinoties deputātu skaitam, samazinoties iedzīvotāju skaitam, palielināt administratīvo slodzi – tam diemžēl laiks netika veltīts.

Jauna štata vieta, kura paredzēta ar 1. jūliju, kā to nosaka Pašvaldību likums, ir izpilddirektors, kura funkcijas līdz šim pildīja domes priekšsēdētājs. Šīs amatpersona pašvaldībā uzrauga pašvaldības uzņēmumu un iestāžu darbību, dod rīkojumus to vadītājiem, rīkojas ar pašvaldības mantu un finanšu resursiem, slēdz saimnieciskus darījumus ar juridiskajām un fiziskajām personām, organizē budžeta projekta izstrādāšanu, kā arī saimnieciskā un gada publiskā pārskata sagatavošanu, sagatavo priekšlikumus domei par attiecīgās pašvaldības iestāžu nelikumīgu un nelietderīgu lēmumu atcelšanu. Pamatoti ir domāt, ka šādai vakancei būtu jārīko atklāts konkurss, nosakot nepieciešamās kvalifikācijas un pieredzes minimumu. Dome, atkal jāsaka, diemžēl ātri un bez jautājumiem ar balsu vairākumu apstiprināja izpilddirektoru. Pēc ieteiktā kandidāta īsās uzrunas radās priekšstats, ka cilvēks īsti neapzinās, par ko uzņemas atbildību, nav sava redzējuma par turpmāko darbu. Ar balsu vairākumu tika iecelts arī izpilddirektora vietnieks, kura funkcijas un atbildība pat netika apspriestas.

Pašvaldību likuma 68. pants saka, ka izpilddirektoru ieceļ dome, un tas ir pašvaldības nolikumā noteiktajā kārtībā atbildīgs par pašvaldības iestāžu un pašvaldības kapitāla sabiedrību darbu. Pašvaldības nolikumā, kas bija spēkā uz 19. jūniju, kad notika sēde, izpilddirektors, izpilddirektora vietnieks kā amatpersonas nav apstiprinātas. Te vispirms nepieciešams apstiprināt jaunu nolikumu, ietverot visas Pašvaldības likuma izmaiņas. Tā ka dome atkal pārkāpusi likumu.

Šā paša iemesla dēļ (nav apstiprināts jaunais pašvaldības nolikums) bijām spiestas atturēties no visiem balsojumiem, kas saistās ar pastāvīgo komiteju izveidošanu. Sēdē pieņemtie lēmumi neatbilst spēkā esošā nolikumā noteiktajam komiteju skaitam, kā arī komiteju locekļu skaitam.

Vēl viena nelikumība – dome pārkāpusi Pašvaldību likuma 54. pantu, kurā teikts: “Katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības pārstāvju skaitu komitejā nosaka iespēju robežās proporcionāli no katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības ievēlēto deputātu skaitam.” Apstiprinātajā Finanšu komitejā, kuru vada domes priekšsēdētājs, nav pārstāvja no apvienības “Par pārmaiņām Vaiņodes novadā”, kaut gan deputātu vietu skaits ir divas reizes lielāks kā apvienībai “Novada tagadnei un nākotnei”.

Rodas jautājums – tā ir visatļautība vai nekompetence?

Redzot darba stilu un gaisotni pirmajā sēdē, ļoti smagi apzināties, ka turpmākais darbs domē nebūs konstruktīvs, nenotiks viedokļu apmaiņa un diskusijas, kas vērstas uz novada saimniecisku un atklātu pārvaldību. Taču esam optimistes un ceram, ka mūsu zināšanas, prasmes un pieredze būs noderīgas novada labā pārvaldībā un saimnieciskās izaugsmes veicināšanā, pat strādājot opozīcijā.

Uzskatām par savu pienākumu turpmāk informēt novada iedzīvotājus par lietām, kuras, mūsuprāt, nedrīkst noklusēt un par kurām Jums, Vaiņodes novada iedzīvotāji, ir tiesības zināt. Vēlamies detalizētāk izklāstīt sēdēs izskatītos jautājumus un skaidrot viedokļu atšķirības. Rosināsim novada avīzes redaktoru veidot atsevišķu sleju “Deputāta viedoklis”, lai paralēli saīsinātajiem izrakstiem no domes lēmumiem iedzīvotāji gūtu plašāku ieskatu domes darbā un ikvienam deputātam būtu iespēja paust savu redzējumu vēlētājiem.

Aicinām sekot līdzi informācijai novada mājaslapā www.vainode.lv un novada avīzītē par kārtējās domes sēdes laiku un dienas kārtību, un apmeklēt domes sēdes. Esam pārliecinātas, ka iedzīvotāju piedalīšanās sēdēs liks deputātiem nopietnāk izvērtēt pieņemto lēmumu likumību un saimnieciskumu.

Sandra Gosberga, Sandra Ķempe,
“Par pārmaiņām Vaiņodes novadā”

Pievieno komentāru

Komentāri 92

mazais

Uzrakstīts ļoti konstruktīvi. Prasības - atbilstoši normāliem mūsdienu pātvaldības principiem. Nolikumi tāpēc ir rakstīti, lai katrs nedarītu pēc saviem ieskatiem.
Par amatu sadalījumu - nav argumentu tik maziņai pašvaldībai 2 (!!!) vietniekus. Vai amati apsolīti?!
Izpilddirektors - kāda izglītība, kāda darba pieredze?Vai pieredzējis finansists, vai inženiris?Kas rakstīts izpilddirektora darba nolikumā? Pirms apstiprinājāt - padomājāt?
Opozīcija - esiet modrie sargsuņi! Informējiet iedzīvotājus.

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 22:22

sandrēns

Ļoti šaubos, ka Vaiņodē ir kāds cilvēks, kurš labāk par Jonsonu varētu strādāt novada labā. Viņs ir Vaiņodes patriots, protams, ka ne vienmēr viņš visu dara pareizi. Gribēju tikai pateikt, ka pēdējos gados Vaiņodē ir daudz pozitīvu izmaiņu un uzlabojumu.

Liekas, ka visa ši blaušana ir tikai tāpēc, ka viņas tur neiederas un pašas to saprot. Tas, ka viņas tur neiederas bija pirms vēlēšanām skaidrs jo Grosbergas partija balstījās uz nereāliem solījumiem un V.Jansona nomelnošanu, kas novada attīstībai un viņam pašām neko labu nedeva. To arī parāda rezultāti. Arī S.Grosbergas uzstāšanās debatēs TV šo visu pierādīja. Kā cilvēks, kurš sevi uzskata par Vaiņodes "patriotu" kandidējot vēlēšanās var TV debatēs izmantot kļūdainus datus(32% maznodrošinātie), labi apzinoties, ka patiesībā ir 13-16%. Sanāk jau melošanas iedzīvotājiem...

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 22:17

es no malas

Ko nozīmē- viņas (Sandras) tur neiederas? Un kā vēl iederas! Redz kā sāk uztraukties pozīcijas atbalstītāji! Tātad sāks domāt! Un par nomelnošanu- TV debatēs, kur uzstājās Jansons, kauns bija klausīties, kā var neatbildēt domes vadītājs ne uz vienu jautājumu, kaut kāds murgs!!!

pirms 7 gadiem, 2013.06.29 18:14

aiai

neredzu jēgu šim rakstam, tas jau bija gaidāms, ka viņas bļaus. Man jau liekas, ka lietderīgāk būtu runāt sēdēs nevis uz avīzi rakstīt, domes sēdes abas droši vien sēž, klusē un jau cep nākošu rakstu portālam. Iedomāsimies S.Grosbergu Jansona vietā, kas tur sanāk??? No saimnieciskās darbības es domāju, ka liela saprašana viņai nav... Solīt jau viņas var darba vietas, salabotus ceļus utt... varbūt tad sēdēs arī vajag izklāstīt savas idejas kā to visu īstenot??

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 22:04

Ko viņas pastāstīs. Tu smejies. par uzņemējdarbību pilnīgi nekādas poņas, par kultūru un sportu ne vairāk. Viņas stāstīs kā viņām vajag un nesaprotu kā viņas vispār tur var tikt. Mājās pašas nedabū tad visa sliktā enerģija ir jaizčivina. Atradušās pareizās ibio.

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 21:28

es no malas

Nu par uzņēmējdarbību vismaz vienai Sandrai ir daudz lielāka saprašana nekā visiem pozīcijas deputātiem kopā! Un izskatās, ka tev-šo rindiņu rakstītājam pašam ir lielas problēmas ar galvu- tāpēc arī no tava rakstītā neplūst pozitīva enerģija....

pirms 7 gadiem, 2013.06.29 18:19

Nu visur par neizdarīto vaino opozīciju, bet kāpēc atbildību neprasa pozīcijai!!!??? Un lielie kliedzēji un neapmierinātie, pozīcijas atbalstītāji vai paši neesat viņu radinieki kas te kliedz.

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 21:24

@

Būtu iepriekšējos gadus bijusi normāla opozīcija, varbūt Vaiņode tik tālu nebūtu nonākusi. Tikai Visvaldim pašam liekas, ka viņš ir nekļūdīgs. Tāpēc atbalstu Sandras - viņas vismaz spēj iedziļināties jautājumos un pamatot savu viedokli. Pārējie deputāti diez vai paši saprot, par ko balso. Ir gan daži jauni, bet gan jau arī cels rociņas, kā viņiem liks. Tāpēc labi, ka Sandras pastāstīs, kas īsti notiek tajās sēdēs.

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 20:55

*** jums pašām nepatīk te rakstīt un sevi slavināt Sandras un pārējie jūsu radi. Dabujāt iekšās vēlēšanās, tagad nevar saprast kapēc, bet dabūjāt tāpēc ka jums jau tik kašķi ir prātā.

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 19:59

es no malas

Vai tev šķiet, ka cilvēki, kuri par vienu Sandru nobalsojuši pat situācijā, kad viņa ierakstīta vēlēšanu biļetena pašās beigās, tomēr nav gribējuši, lai tieši abas Sandras strādā domē- kaut vai opozīcijā. Un viņu mērķis jau arī nebija ieņemt vadošos krēslus domē- viņām ir savi pamatdarbi un nav kā Jansonam jātrīc par šo vadītāja krēslu. Viss ir pareizi- cilvēki tikai iegūs, jo beidzot būs kāds pretspēks pozīcijai.

pirms 7 gadiem, 2013.06.29 18:23

labs!

jo vairāk kašķu,jo ātrāk lielais novads.pilnīgi bezjēdzīgs saturs šim "super" info ,jo apakšā brēka par nedabūtu krēslu.domāju,ka gribējāt kā deputātes panākt pienesumu ar konkrētu attīstību pa lielam,bet ja taisaties apmierināt tikai ziņkārīgos,tad balsojiet kopā ar visiem,jo pa ciņiem kratīties apniks ātri .

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 19:08

sienāzis

Patiess gandarījums par informāciju.Paldies opozīcijai.Domes pozīcijai ir ko padomāt par vadības stila maiņu. Sandras- turpiniet savu uzsākto darbu. "Suņi rej, bet karavana iet tālāk."
Dažam labam pozīcijā un ap to uzkāpts uz varžacs.

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 17:45

es no malas

Pilnīgi piekrītu! Sandras-tā tikai turpināt!

pirms 7 gadiem, 2013.06.29 18:24

Vai rakstā kas nepareizi uzrakstīts? Vai tā nav taisnība? Es neko nepareizu neizlasīju. Tā tik turpināt!

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 17:38

000

Sandras ,malaciisi -beidzot ,kas saaks izkusteeties no vietas -citaadi sitaa meeslu bedre galiigi sastaaveejusies....caurbraucot vainodei domaaju,ka taa nelabaa smaka no cuuku kompleksa,bet izraadass,ka no iestaaveejusaas pasvaldiibas....

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 17:08

Te dažam labam nepatīk, ka Sandras savu darbu veic kā deputātes. Bija novēlējumi, lai Sandrām izdodas sevi pierādīt darbos., ko ir uzsākušas. Vaiņodniekiem ir tiesības dzirdēt arī citu viedokli. Sandras, lai Jums pietiek spēka un izturība !!!

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 17:00

.

Nu pasakiet, cik ilgi ķauķis plivināsies visur pa vidu?
tā nebūs izdevusies darba nedēļa, ja viņš jau no paša rīta nebūs pilns kā mārks. ko diez tad visvaldis teiktu, ka atbrauktu bez tabu un nofilmētu viņa vienu no labajām rokām??
un pats labakais, ka visvaldis jau neko par to nesaka, tikai izmaksa lielo piķi. smiekls naak

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 16:43

kāpēc tagad?

bet nevis,kad tirgojām militāros objektus,dāvinājām mežus,īpašumus....par ko un kāpēc šodien?????

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 16:16

Edgars

Apsveicami, ka vispaar ir taada opoziicija, janee buus tikai viena un taisna striipa..

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 16:08

ko?

Varbūt jaunais izpilddirektors būs spējīgs atbrīvoties no Ķauķa? Ko Ķauķis vēl dara bez Apinīša ļurbāšanas?

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 15:57

vaiņodnieks

Norij taču Sandriņ,ti krupi...neko nevar darīt ,ka iedzīvotāji par tevi nevēlēja....,cik nu tie tavi radiņi par tevi nobalsoja.Ko tu tupi tur Vaiņodē,ja esi tik gudra ????,sen jau būtu darbu sameklējusi citur ,ja citi arī tevi novērtētu...bet nekā....

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 15:26

es no malas

Nu kā tad nevēlēja, ja abas Sandras ir domes sastāvā! Vaiņodniek- palasi vēlēšanu rezultātu tabulas un padomā.... Vaiņodniek, ar gramatiku tev slikti-pamācīties skolā čaklāk vajadzēja! Vai tik nebūsi no pozīcijas "iecelts" internetkomentāru rakstītājs ar mērķi "riet" Sandru? Un ar personīgiem apvainojumiem- uzmanīgi! Ko tu riktē, kur vajadzētu strādāt, dzīvot Sandrai, ko uzbrauc Sandras radiniekiem- vai ir kāds pamats?

pirms 7 gadiem, 2013.06.29 18:29

klauni palikuši

Cik ilgi šitais turpināsies. Te tiešām ir kā te raksta, ka labāk paliek no rupji sakot dir...... Pilnīgi kauns skatīties bija ka visur kur Visvaldis rīkoja partijas saietu tiekoties ar iedzīvotājiem, visur bijāt jūs (rakstīšu ar mazo burtu) un piekasījāties visur kur varēja. No malas visiem tas bija smieklīgi. Pareizi vienā vietā jums pateica, lai aiztaisot mutes, ka nenāca jūs klausīties, bet gan Visvalda partiju. Un dzirdēju ka pašām daudz ko pajautāja nemaz pusi nevarēja atbildēt.

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 14:35

V

varbūt vajadzēja atnākt pašam pajautāt nevis pa ausu galam klausīties un klačot tālāk??

pirms 7 gadiem, 2013.06.29 16:23

sikspārnis

Šīm vārnām tik baudu sagādā no tā ka var kādam uzbrukt. Ir tādu cilvēku suga, kam bauda nāk no tā, nevis šajā gadījumā no vīriešiem, jo laikam vienai vispār tāds nekad nav bijis.

pirms 7 gadiem, 2013.06.26 14:08

es no malas

Klau - tu par tām "vārnām" jau kuro rakstu komentē? Sakārto pats sevi un savu dzīvi- tad nebūs cilvēkus jādala sugās!!! Izskatās, ka tev pašam ir problēmas it visā!

pirms 7 gadiem, 2013.06.29 18:32

Vaiņodes novadā