Uzraksts rosina jaunas versijas 6

“Tā ir dienasgrāmata,” Vaiņodē atrasto akmeni raksturo petroglifu pētnieks Andris Grīnbergs. Uz vietējā muzejā novietotā milzeņa var izlasīt ne tikai Latvijas valsts himnu, bet arī citu tekstu. Meistars, kurš to iekalis, joprojām nav zināms. 


Jau rakstījām par akmeni, kurš atrasts Vaiņodes pagastā līdzās bijušajam armijas poligonam. Tajā iekalts Latvijas himnas pilns teksts. Par uzraksta izcelsmi izskanējušas vairākas versijas.

Novadpētnieks Voldemārs Mikāls apgalvo, ka šāds akmens uzstādīts Vaiņodes centrā valsts desmitajā gadadienā un uzraksts, iespējams, izkalts Bātas akmeņkaļa darbnīcā.

Savukārt Vaiņodes muzeja vadītājai Aldai Prūsei ienākusi informācija, ka ar tēlniecību nodarbojies kāds no Vaiņodes tuberkulozes sanatorijas pacientiem.

Vidū – tukšs laukums
Jaunu pavērsienu pelēča vēstures izpētē ienesa petroglifu pētnieki, kuri augusta sākumā bija ekspedīcijā šajā pusē. Viņi akmenī kaltos burtus iezīmēja ar baltu krītu, un nu teksts saskatāms bez piepūles. Līdz ar to atklājušās nianses, kas norāda uz pavisam citu tā izcelsmes variantu.

“Šis pilnīgi noteikti nav akmens, kas bijis uzstādīts publiskā vietā,” uzskata Latvijas Petroglifu centra vadītājs Andris Grīnbergs. Tā kvalitāte ir zemāka, nekā pienāktos piemineklim, himnas teksts nav akurāts, viņš vērtē. “Amatieriska, bet unikāla vēstures liecība,” A. Grīnbergs raksturo uzrakstu, kura tapšanai esot bijis vajadzīgs ļoti ilgs laiks. Muzejā akmenim esot vispiemērotākā vieta.

A. Prūse vērš uzmanību uz tukšo taisnstūri teksta vidū: “Tas izskatās kā kompozicionāls laukums. Tur, iespējams, bija iecerēts ko attēlot, piemēram, sauli, ģerboni.”

Vairāk lasiet laikrakstā "Kursas Laiks"

Pievieno komentāru

Komentāri 6

xxxxx

klau, vai tad nekas nopietnāks nekas nav par to akmeni... nebūtu akmens nebūtu muzeja, jā....par ko tik šodien nesaņem piķi...jē jē jē...

pirms 12 gadiem, 2008.08.27 17:19

ku kū

dažam labam galvenais jau nav akmens, bet pašreklāma, dikti jau patīk zīmēties...kā citādi ievēros... diez kur nākošā zīmēšanās notiks...

pirms 12 gadiem, 2008.08.27 10:04

kafija

ja palasa komentaarus dazhaados portaalos, ierosinaataajiem par jauna akmenja taisiishanu vajadzeetu padomaat, prieksh kam tas vajadziigs! ja jau ir atradies iistais akmens, kaapeec jaataisa jauns, bezpersonisks? vecais ir ar dveeseli. un kaapeec shii dveesele ir jaanosleepj muzejaa, lai putekljus noslauciitu? akmens jaaliek goda vietaa! vispaar kaut kaadas muljkjiibas var izdomaat tie cilveeki! absurds.

pirms 12 gadiem, 2008.08.26 09:22

kukurznis

ko var peerties ar vienu akmeni, tagad veel pie pagasta buus akmens, vai tad Vaiņodee buus Latvijas Moseede? Kas naudu nav kur likt, iedod pensionaariem vai daudzbeernu ģimeneem, skola tuvojas, mammaam jaadomaa kaa beernus sagatavot skolai, nevar galus savilkt kopaa...kurš sev taisa atkal pieminekli naakošajaam paaudzeem...

pirms 12 gadiem, 2008.08.19 09:51

Vaiņodes novadā