Uzlabojumus veiks ar nīderlandiešu naudu un savu darbu 4

Vaiņodē noslēdzies projektu konkurss “Sabiedrība ar dvēseli”, un no 11 pieteikumiem septiņus iedzīvotāji realizēs savas dzīves vides uzlabošanai.

Vēl pirms novada izveides pie projektu koordinatora Oskara Zveja griezušies Nīderlandes Karaliskās Viršu biedrības fonda pārstāvji ar ierosmi Vaiņodē realizēt projektu, kāds iepriekš bijis pašu valstī un Polijā. Fonda pārstāvis Niko Opdams jau astoņus gadus dzīvojot Latvijā.

Fonda noteikumi paredzot ar vienu pašvaldību sadarboties trīs gadus. Piešķiramā summa – pieci tūkstoši eiro – aprēķināta, ņemot vērā Vaiņodes novada iedzīvotāju skaitu. Nākamajos divos gados līdzekļu apjoms samazināšoties.

Nosacījumi bijuši ļoti vienkārši – savu ideju varēja pieteikt jebkura iedzīvotāju grupa. Atskaitē fondam arī esot jānorāda tikai sasniegtais rezultāts, bet ne konkrētais naudas izlietojums. Taču grāmatvedība projektu realizētājiem būs jāved Latvijas likumdošanas dēļ, jo nauda sākotnēji ieskaitīta novada kontā. Tā nav paredzēta algām, bet materiāliem, speciālās tehnikas apmaksai u.tml. Darbs jāveic pašu spēkiem bez samaksas.

Projektu izvērtēšanā piedalījās arī N. Opdams, un viņa viedoklis esot bijis noteicošais.
Atbalsts ticis galvenokārt iedzīvotāju grupām. Vislielāko summu – tūkstoti eiro – saņems divi projekti. “Pieturiņa” iekārtos autobusu pieturu iepretim Vaiņodes domei, kurā satiksmes līdzekli gaidīs Vaiņodes vidusskolas audzēkņi, kuri dzīvo Embūtē, bet “Glābsim mūsu angāru” ievietos apkures katlu Embūtē iecienītajā pasākumu vietā.

700 eiro saņems “Čaklie kaimiņi” daudzdzīvokļu māju pagalma sakārtošanai un “Bērnu veselībai” – attīstošu vingrošanas elementu uzstādīšanai pie bērnudārza. “Raiņa 60” par 500 eiro remontēs kāpņu telpu, bet “Bērnu priekam” par 350 eiro iekārtos rotaļu laukumu pie daudzdzīvokļu mājas. No oficiālajām organizācijām atbalstīta vienīgi Vaiņodes makšķernieku biedrība, kam būs 750 eiro atpūtas vietas izveidei cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

O. Zvejs uzsver, ka neviens projekts nav bijis neatbilstošs nosacījumiem, bet šoreiz mazāk balstītas biedrības, kas līdzekļus var piesaistīt arī citādi. Jaunieši biedrības “4 U” iecere pie skolas sakārtot nestandarta ierīču laukumu palikusi “aiz svītras” tikai tāpēc, ka pēc nīderlandiešu nosacījumiem uz vienu objektu var attiekties tikai viens projekts. Skolai aktuālāka esot pietura.  

Rudenī pēc projektu realizācijas komisija izvērtēs paveikto un labākajam tiks vēl 500 eiro, ko izlietot pēc saviem ieskatiem, bet vēlams idejas turpināšanai.

Ieva Sneibe Raiņa ielā 60 atnākusi dzīvot pirms dažiem mēnešiem. Viņai šķiet, ka pārējie 12 dzīvokļu mājas iedzīvotāji ir “iesēdējušies”, tāpēc uzņēmusies iniciatīvu un savākusi visu pārējo parakstus par iesaistīšanos projektā. Vairāk nekā 30 gadu vecajā pašvaldības ēkā vajagot atjaunot daudzus apdrupušos pakāpienus, no kādreizēja ūdensvada plīsuma pirmajā stāvā bojāta koridora siena. I. Sneibe stāsta, ka pēc naudas ieskaitīšanas runās ar mājas vecāko un sasauks iedzīvotāju sapulci, lai vienotos par darāmo.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

eicis

Tajā mājā jau dzīvo sakarīgi cilvēki, kurš tad tur būtu tas iesēdušais.Par projektu jau prieks, bet kaut nu ar to finansējuma izlietošanu viss noritētu korekti.Tad jau būs patiešām brīnišķīgi ,un prieks par sakoptu māju.

pirms 10 gadiem, 2010.05.27 15:26

diga

Skaisti jau skan -iesēdējušies kaimiņi.Liels pagodinājums mājas iedzīvotājiem no iemītnieka ,kas knapi apsildījis degunu.Es personīgi jau gan negribētu dzīvot šādā mājā.

pirms 10 gadiem, 2010.05.27 11:07

Krosa

Kadam jau atkal kautkas skauz!
Darbus javeic pasiem grupu daliibniekiem, un ja cilvekiem tas ir vajadziigs par ko vinji rakstija, tad ari rekinajas ar to, ka pasi to spes paveikt! Ne jau par visu jagaida atliidziiba!
Kas Jums liedza to prieku uzrakstiit projektu,lai labiekartotu savas maajas kapnjutelpu?????? Tie kas neko nedara vienmer tik zina kaa puksteet un nolikt citus!

pirms 10 gadiem, 2010.05.25 22:10

te

pat kaķim jāsāk smieties.Nauda nav domāta algām.Kas tad tos darbus veiks par velti-.noteikti jau tā sauktie simtlatnieki.Skaisti !Citiem remontēs kāpņu telpas, bet jauniešu projekts aiz svītras.Varbūt tai mājā labāk lai ierīko liftu.

pirms 10 gadiem, 2010.05.25 11:15

Vaiņodes novadā