LTV eksperiments Vaiņodē: Bezdarbnieki reģionos grib strādāt, bet braukāt uz darbu neesot izdevīgi 38

Tūkstošiem bezdarbnieku, kas dzīvo no attīstības centriem attālākos novados, ir “iespundēti” esošajā situācijā – darba uz vietas nav, bet braukt līdz darbam uz tuvāko centru viņiem neatmaksājas. Tajā pašā laikā strādāt šie cilvēki grib. Līdz ar to nākotnē var veidoties absurda situācija, ka šie - laukos dzīvojošie cilvēki - turpina pārtikt no pabalstiem, bet lielajiem attīstības centriem var nākties piesaistīt ārvalstu darba spēku. Šādus secinājumus izdara LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”, veicot eksperimentu Vaiņodē.

Eksperimenta laikā žurnālisti uzdevās par Vācijas investoru pārstāvi, kas apsver iespēju uz kādu Latvijas vietu pārcelt kompresoru ražotni no Ķīnas. Eksperimenta laikā žurnālisti tikās ar Latvijas investīciju attīstības aģentūras pārstāvjiem, Vaiņodes novada priekšsēdētāju Visvaldi Jansonu, kā arī novada sarīkoja tikšanos ar potenciālajiem darbiniekiem.

Pretēji daudz izskanējušiem uzņēmēju apgalvojumiem, ka nevar atrast darbiniekus, uz šo tikšanos ieradās aptuveni 50 cilvēku. Vaiņodes bezdarbnieka portrets atklājas līdzīgs tam, kāds tas ir visā Latvijā. Pārsvarā sievietes, pārsvarā vecākas par 40 gadiem un ar vidējo vispārējo vai speciālo izglītību, kas gan iegūta sen un mūsdienās jau, iespējams, ir nederīga. Kā vēlamais atalgojums, ko darba meklētāji vēlētos saņemt  figurē 300 lati uz papīra, bet daudziem pietiktu ar minimālo, jo Vaiņodē ar to varot iztikt tīri labi.  

Tikai ar dažiem izņēmumiem, visi ir gatavi saņemt algu aploksnēs.

Uz tikšanos atnākušie iedzīvotāji galvenokārt stāstīja, ka uz vietas darba nav, bet  izbraukāt uz Liepāju ir dārgi. „Kaut kur Liepājā … nevar izbraukāt vienkārši. Ja ir divi, pieci lati par ceļu jāmaksā, tas ir nereāli vienkārši. Tad ir jāpārceļas. Nekompensē jau,” atklāj kāda sieviete. Par mobilitātes pabalstu, ko iespējams dabūt no valsts, viņa neko nav dzirdējusi. Liels darba devējs Vaiņodē ir Daiļrade koks, taču tur sievietēm maksājot maz. „Daiļradē vīriem maksā. Sievietes jau te neciena. Vīriem, jā, tiem ir pāri par divsimts, trīssimts. Man viena draudzene strādā to pašu ko vīrs, vīriem viņa teica ir pilnīgi cita alga,” stāstīja cita atnākusī sieviete. Kāds vīrietis atklāja, ka „pa vasaru jau ir tie darbi, no rokām rauj ārā, bet pa ziemu atkal ir šluss,”, bet arī vasarā ja desmit latus dienā varot nopelnīt, tad tas esot lepni.Latvijas reģionālās attīstības politika, kas tikko apstiprināta valdībā, paredz to, ka darba vietas būtu jārada attīstības centriem. Latvijā tādu būtu trīsdesmit. Mazāk apdzīvotas vietas tad paliktu dzīvošanai un atpūtai.  

Raidījumā tika uzmodelēta situācija, vai un kā tas varētu atrisināt Vaiņodes bezdarba situāciju, kur tuvākais attīstības centrs ir 60 kilometru attālā Liepāja. Piemērs rēķināts par sievieti bezdarbnieci, kurai ir divi nepilngadīgi bērni un kurai nav kāda speciāla izglītība vai prasmes. Šobrīd nestrādājot, un dzīvojot Vaiņodē, viņa GMI pabalstos saņem 105 latus. Papildus tam viņa var piestrādāt nelegālus gadījuma darbus un nopelnīt, piemēram, 50 latus mēnesī. Kā trūcīgā viņa arī var pretendēt uz citiem pabalstiem, piemēram, par dzīvokli.Pēc politiķu iecerēm viņai būtu jāmeklē darbs Liepājā. Ar viņas izglītību un kvalifikāciju iespējams būtu atrast darbu, kur maksā minimālo algu – Ls 200 „uz papīra”. Taču tad viņa, braukājot uz Liepāju un strādājot, saņemtu divreiz mazāk nekā dzīvojot Vaiņodē ar pabalstiem, liecina raidījuma aprēķini. Braukt uz Liepāju viņai atmaksātos, ja viņas alga būtu vismaz 400 latu uz papīra, taču tādai algai jau tiek prasītas specifiskas zināšanas. Turklāt pat tad finansiālais ieguvums būtu neliels, lai vērtētu, vai vērts strādāt, turklāt katru dienu vēl pavadīt ceļā trīs stundas.  

Labklājības ministrija kā atbalstu darba vietas maiņai šobrīd ir ieviesusi mobilitātes pabalstu, to gan saņem 120 no aptuveni  90 000 bezdarbnieku. Mobilitātes pabalsta kopējā summa, ko var saņemt viens cilvēks, nepārsniedz 280 latu. Ar to šajā situācijā gan pietiktu vien trijiem mēnešiem. Sievietes izvēle tātad atliek dzīvot tā, kā ir, vai pārdot savu iedzīvi un pārcelties uz Liepāju pavisam, vai arī meklēt darbu ārzemēs. 

„Tie laiki, kad darbs var būt trīs minūšu gājienā no mājas iespējams nekad vairs neatkārtosies. Daļai būs uz darbu jābrauc. Un, acīmredzot, jāspēj nopelnīt tik daudz, lai transporta izdevumi nekļūtu par izdevumu lielāko sadaļu,” raidījuma diskusijā norādīja labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība). Viņa uzskata, ka mobilitātes pabalsts tomēr ir risinājums, lai rastu iespēju strādāt citur, nevis tieši savā dzīvesvietā: „Tas liek skatīties uz darba meklēšanu un darba attiecībām tā, kā līdz šim tas nav bijis. Kas šī programma tika pieteikta, šķita, ka Labklājības ministriju vienkārši nodedzinās, jo bija pārmetumi par Latvijas lauku izpostīšanu. Mēs jau pusgada laikā esam spēruši pietiekami lielu soli pareizā virzienā.” 

Ministre norādīja, ka Labklājības ministrija drīzumā nāks klajā ar piedāvājumu sociālās drošības sistēmas pilnveidē,  ka sociālā palīdzība no pašvaldības netiek pārtraukta „uz latu” kā šobrīd, kad tiek zaudēta virkne pabalstu, ja ienākumi uz cilvēku pārsniedz konkrētu summu, bet tas notiek lēzenāk.

„Ja paskatāmies uz Latvijas reģionu attīstības modeli, tas pamatā ir policentrisks attīstības modelis. Ir šie attīstības centri, tiek skatīts 9 plus 21 modelis un ekonomiskā aktivitāte tiek veicināta šajos centros un šie centri savukārt noklāj teritoriju ap šiem centriem. Ideja, ka mēs vienmērīgā slānī noklāsim visu Latviju, nu nav reāla,” uzskata premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība). 

Pievieno komentāru

Komentāri 38

vēlētājs

lai grauj nost tās pussabrukušās mājas pagastā nost būs darba un sakopta vide.

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 10:31

ja?

...un tu viņiem par to samaksāsi, ja?

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 11:19

iedzīvotājs

bēdīga vide, nesakopta, savāds saimniekošanas modelis Vaiņodē, neizprotams, kam te vispār tērē naudu? Cik gudri ļaudis ir pie vadības grožiem??????? kauns klausīties viņu runas.

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 12:39

ZZS

Tu drīksti izteikties katrā deputātu sēdē... ;) Nāc un piedalies..

pirms 7 gadiem, 2013.10.28 09:10

smiekli nāk

liepājnieki darbu nevar pilsētā paši atrast, bet vēl kāds domā, ka no apkārtējiem ciemiem dabūs!!!

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 13:42

to iedzīvotājam

vai tad neredzi,ka visā Latvijā pilns graustu, Rīgā pat centrā, apskaties apkārt un redzēsi ne tikai Vaiņodi...kad vēlēsi saeimu neaizmirsti arī par Latvijas graustiem...

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 14:38

skats no malas

Labs raidījums. Parādīja Vaiņodes patieso stāvokli, citādi Vaiņodes VALDĪBA to vien dara, kā slavina miestu. Cik var klasusīties tos MELUS. Iedzīvitājiem būtu tiesības zināt, kā tiks tērēti 1.5 miljoni lati budžeta 2014.gadā. Skumji , ka cilvēkiem, kuri ieradās uz darba interviju, tika sagrauta cerība strādāt.
Skumji, ka cilvēki šeit veinkārši eksistē. Patika Dzintara Zaķa viedoklis, ka viņš Vaiņodei piesaistītu investorus.

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 14:41

skatam no malas

tāda situācija ir visā valstī, kāpēc neuzdodat šādus jautājumus mūsu 100 gudrām galvām, raidījumā bija tikai frāzes, bet kas tiek darīts no valdības puses lai piesaistītu investīcijas...likvidēt gan māk, tūlīt metalurgs aizies pa pieskari, brauciet vaiņodnieki uz Liepāju, tur jūs gaida... ha, ha... par 2014.gada budžetu jautājiet deputātiem, viņu darbs atbildēt vēlētājiem, kā nekā viņu jums ir veseli 9...

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 14:48

žuve

kuram no 9 -iem deputātiem, lai jautā? Mēs paši viņus ievēlējām, gaidījām, lai strādā iedzīvotāju labā, bet vai tā ir? Vai viņi nestrādā savās interesees? Ja visam piekrīt, paceļ tik roku, neiedziļinās notiekošajā, tieši tāpat kā iepriekšējie deputāti. Kāds ieguvums cilvēkiem? pie kā cilvēks lai dodas? ja runāsi pretī vadībai, Tevi izstums. Te ir liels monopols, kuram neko nepadariisi.

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 20:08

@

Raidījums korekti parādīja situāciju Vaiņodē, Bojārs malacis. Tikai žēl, ka no valdības pārstāvjiem neviens neko sakarīgu nevarēja pateikt. Kļuva skaidrs, ka Vaiņode var cerēt tikai pati uz sevi. Bet, ja domes priekšsēdētājs uzskata, ka viss ir kārtībā, tad nekas laikam nespīd tuvākajā laikā.

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 16:04

kola

gan domes priekšsēdētājs, gan vairākums deputātu, gan vairākums vaiņodes iedzīvotāju uzskata, ka šeit viss ir labi un kārtībā. Te mainīt nav ko, visi smaidīgi, apmierināti ar dzīvi, maksā labas algas, ko tad vēl?
Izredzētie strādā vairākas slodzes vienlaicīgi, dunduki vienu slodzi......uz priekšu, Vaiņode! Uz attīstību!

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 16:21

to

tuvākās pārmaiņas skaidri tika pateiktas,ja nav vietējās sastrādes ,lai kopīgi uzaudzētu koka lielražotni,tad kantoris"dome" klapējams ciet ar visu apakšstruktūru.Un visi iemesti lielajā Liepājas bezdarba konkurencē,vai kokvilnas laukos audzēt sev nepieciešamo.Pie vainas neizglītotas tautas balsojumi.(Cik tad ir kokā strādājošo 200 vai 140?)

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 18:02

kk

kāda tur var būt sastrāde ar Daiļradi, ja Jansons necieš nevienu kas kandidējis citā partijā... un Barutis tak ar bj viens no tiem kas atļaujas domāt savādāk!

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 19:30

hihi

Barutis un domā.... hihi, īpaši nav nācies novērot, ka viņš spēj ko sakarīgu izdomāt...

pirms 7 gadiem, 2013.10.27 11:54

(.)

nu dislaizi,kaa veel neesat saakusi gaaniit sandrinas?fass

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 17:18

vai ne

par ko tad gānīt... bet interesanti, kad beidzot arī tām sandriņām būs reāli darbi, tā kā laiks būtu atskaitīties vēlētājiem, ne tikai radīt iekšējās nesaskaņas starp deputātiem...

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 22:25

Cepuri nost!

Vai tad pozīcija sāk šķobīties? Tas ir ko vērts.

pirms 7 gadiem, 2013.10.26 23:18

Milda

Bojārs ļoti korekti, nevienu neaizvainojot, parādīja reālo situāciju Latvijas lauku reģionos ... šāds sižets varēja tapt gan Latgales, gan Zemgales, gan Vidzemes pusē. Šoreiz tas tapa par Vaiņodi un ļoti labi parādīja līdz kam mūsu pašu ievēlētie deputāti un viņu izvirzītie ministri aizveduši Latvijas iedzīvotājus ... kā arī diskusija ar ministru prezidentu un ministri parādīja, ka nekas jau nav mainījies! Tukšas frāzes, solījumi un aicinājums cilvēkiem kaut ko darīt ... bet jautājums- prekš kam viņi tur ir ievēlēti? Ko viņi reāli dara, lai uzlabotu situāciju lauku reģionos? Viņi nevēlas nokāpt no saviem " augstumiem" un saprast to vienkāršo cilvēku ....

pirms 7 gadiem, 2013.10.27 10:50

muļķības

katrs ņēma pie kā tika klāt,katrs!!!Lielākais kumoss tika kompartijas komandai,kuri nemūžam nevar mainīties,jo dots zvērests idejām un iespējas biedriski atbalstīt uz mūžu,kuri pat traucēja normālu likumu pieņemšanu.Abrene,bankas.Tukšā palika prātīgie un neveiklie,jo izglītiba nebija noteicošā. Igauņi pirmais atbrīvojās no komunistiem un pieņēma nulles deklarāciju,tas arī visu salika rāmjos.Mēs joprojām esam pinekļos,puņķos,atpalicībā.

pirms 7 gadiem, 2013.10.27 12:31

000

nu gruuti...kalpi negribam buut-lai buutu kungi,praatinja un uznjeemiibas par maz.vieglaak puksteet,dievs augstu ,valdiiba taalu.....un kameer juus tur pa vainjodi peraties,vieteejais kundzini ,to izmanto un audzee taucinjus

pirms 7 gadiem, 2013.10.28 00:33

niknais

Vaiņodē nekas nemainīsies ja :
1.novada domes vadībā nebūs izglītoti par novada attīstību domājoši cilvēki
2.ja valdošo algotas personas nebeigs "noriet" jebkuru iniciatīvu,kas nav saskaņota ar kungu
3.ja vēlēšanās Vaiņodes likteni izlems nodzerti prāti
4.ja budžeta nauda netiks izlietota mērķtiecīgi vaiņodnieku labklājības uzlabošanai
5.ja jebkurš iedzīvotājs droši varētu nākt ar savu iniciatīvu un domes darba vērtējumu,nebaidoties no nonievāšanas,izsmiekla vai represijām ...........

pirms 7 gadiem, 2013.10.28 13:45

Korektais

Kas tad nu, iekodu? Lieciet, lieciet savus mīnusiņus. :D Man ne silts, ne auksts.. :D

pirms 7 gadiem, 2013.10.28 22:51

Korektais

Atbilde niknajam..


1.novada domes vadībā nebūs izglītoti par novada attīstību domājoši cilvēki
Atbilde: Nav jābūt ar nezin cik augstākajām izglītībā vai maģistru grādiem, kurus var sapirkt, lai kaut ko darītu, ir jābūt cilvēkiem ar apgriezieniem. Protams ka galvenie novada attīstības dzinēji ir deputāti..
Bet kā redzams, ne viss ir iespējams. Tāpēc kamēr mēs paši neko nedarīsim neviens mums nepalīdzēs.
2.ja valdošo algotas personas nebeigs "noriet" jebkuru iniciatīvu,kas nav saskaņota ar kungu
Atbilde: šo nesapratu, bet laikam iet runa par deputātiem, struktūru vadītajiem un pašu priekšsēdētāju,
Jebkurā gadījumā, žēloties par to ka Tevi neviens neuzklausa ir aplami, nozīmē to ka tava ideja nav bijusi pietiekami argumentēta, vai neesi bijis pietiekoši neatlaidīgs. Lūdzu publisko savus priekšlikumus ar reāliem pamatojumiem.
3.ja vēlēšanās Vaiņodes likteni izlems nodzerti prāti
Atbilde:
Vēlēšanas rezultātus izlemjam mēs visi, tas ir demokrātiskas valsts modelis vai tas ir dzērājs, vai nē, mēs aizejam un izdaram savu izvēli un ir tādi kas neaiziet uz vēlēšanām un neizdara savu izvēli, bet pēctam gaida brīnumu..
4.ja budžeta nauda netiks izlietota mērķtiecīgi vaiņodnieku labklājības uzlabošanai
Atbilde: Labklājības uzlabošana.. Vai Tu vari izvērtēt cik kur novirzīt? Kas tavuprāt būtu jādara, lai uzlabotu labklājību?? Jāpiesaista mistiskie "investori"? Pašvaldībai jāceļ pašai uzņēmumi? Tikai kas tajos strādātu.. :)
5.ja jebkurš iedzīvotājs droši varētu nākt ar savu iniciatīvu un domes darba vērtējumu,nebaidoties no nonievāšanas,izsmiekla vai represijām ...........
Atbilde: Kādas gan represijas varētu veikt pašvaldība?? nogriezt Tev ūdeni? Esi spēcīgs, neesi tik nīkulīgs.. ;)

pirms 7 gadiem, 2013.10.28 15:08

(.)

disrlaizis ari afrika ir disrlaizis

pirms 7 gadiem, 2013.10.28 17:09

Korektais

Kas tad nu, iekodu? Lieciet, lieciet savus mīnusiņus. :D Man ne silts, ne auksts.. :D

pirms 7 gadiem, 2013.10.28 22:52

yz

iesaku izmeegjinaat vaiņodes deputātu solīto velocelinju apkaart Pižuka dīķim, ekstrēmi, forsie kalniņi, ir ko pasvīst, var braukt tūristi iemēģināt. Atvasēm relaxtūre stadiona bērnu laukumā, pēc Eiropas standartiem veidotā. Mums te ir ar ko lepoties.Vaiņodes pērles, kā Tv raidījumā teica.

pirms 7 gadiem, 2013.10.28 17:40

ff to niknais

Pilnīgi piekrītu. Kungam un daļai darbinieku ļoti šaurs skatījums uz dzīvi. Iemesls ir gan zemais izglītības līmenis, gan vienam otram savas savtīgās intereses, kas tiek liktas augstāk par novada interesēm. Kā kādreiz teicis Ļeņins: "Kadri izšķir visu". Bet tieši ar kadriem mums pašvaki.

pirms 7 gadiem, 2013.10.29 09:43

Piekrītu!

Tieši amatpersonu izglītības līmenis arī nosaka nekompetenci virknē jautājumu risināšanā.Šaurais redzesloks, savtīgums. Komandas darba trūkums, kadru vājums.

pirms 7 gadiem, 2013.10.29 11:09

kopā!!!!

tikai kopā būšana dos stipra novada koptēlu,starpcitu , Visvaldis labprāt uzklausa priekšlikumus par attīstību un jaunām izmaiņām.Ja viņš ir pirmā persona,tad ne tu ,ne es tādā statusā nevaram būt un subordinācijas trūkums pietrūkst no opozīcijas-oponentiem.Varam tak visu kārtot iekšienē gudri un inteliģenti nesacenšoties tuvredzībā.Ar cieņu visiem!Prieks par stabilitāti stabos,jo pēc lielās vētras pirmoreizi esam netraucēti palikuši ar elektropadevi un izrietošajām ērtībām!Izturību pirmajai personai!!!

pirms 7 gadiem, 2013.10.29 12:08

Novadnieks

Neveiksmīgais vienpersonas vadības stils novedis Vaiņodi depresīvā nomalē bez nākotnes.Kādas ir jauniešu perspektīves? Ko viņi te darīs? Vai par to esiet domājuši? Vai tiešām izlikties varat - viss ir okey.

pirms 7 gadiem, 2013.10.29 13:00

Skats no malas

"Kopā būšanas" rezultāts bija labi parādīts LTV raidījumā. Opozīcija uzradās pirms 4 mēnešiem, bet visi tie darbi (pareizāk sakot, neizdarītais) jau sakrājies ilgi pirms opozīcijas uzrašanās...Tā kā atbildība jānes vien būs pozīcijai...n gadus atpakaļ...

pirms 7 gadiem, 2013.10.29 17:36

secinājums

ka opazīcija saviem darbiem pieskaita šo saraustīto sekundāro TV raidījumu,kuram ir dzeltenās avīzes raksta vērtība.Uzplaiksnījums bez sausā atbiruma,bez neviena domu grauda.Ja ir vēlme nest jaunas vēsmas,to nedara ar negatīvo zīmi .Iesāciens beidzies pat nesākoties.

pirms 7 gadiem, 2013.10.29 18:58

Frāze

Nabagi bijām, nabagi esam un nabagi būsim.
Vai var savādāk? Vai mēs gribam savādāk?

pirms 7 gadiem, 2013.10.30 14:39

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

viss ir labi

pirms 7 gadiem, 2013.11.07 19:40

Vaiņodes novadā