Jansons: Vaiņodē bezdarbs ir problēma; žurnālists rīkojās rupji 33

Augusta beigās organizētā Vaiņodes iedzīvotāju tikšanās ar potenciālu investoru no Vācijas izrādījies vien LTV1 jaunā raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" triks. Vaiņodes novada domes priekšsēdētājs Visvaldis Jansons (Vaiņodes novada attīstībai) aģentūrai LETA atzina, ka viņam šāds paņēmiens šķiet aizvainojošs.

Raidījuma veidotāji, uzdodoties par investora pārstāvjiem, bija vērsušies pašvaldībā ar informāciju, ka kāds Vācijas uzņēmums vēloties savu kompresoru ražotni no Ķīnas pārcelt uz Latviju un meklējot piemērotāko vietu ražotnes atvēršanai. "Teica, ka bez Vaiņodes tikšot izskatītas vēl pāris iespējamās ražotnes atrašanās vietas," informēja Jansons.

Pārstāvji, kas uzdevušies par investoriem, interesējušies pašvaldībā par telpām ražotnes atvēršanai, ja tajā strādātu 80 vai pat 120 cilvēku. Pašvaldības vadītājs piedāvājis dažus iespējamos variantus.

Pašvaldības mājaslapā tika ievietots aicinājums ierasties uz tikšanos ar investora pārstāvjiem. Uz to ieradušies 50-60 cilvēku. Pašvaldības vadītājam gan jau tobrīd šķitis aizdomīgi, ka cilvēki, kuri ieradušies uz tikšanos, pa vienam aicināti uz individuālu sarunu.

Bezdarbs Vaiņodē ir problēma, atzina Jansons. Daudzi saņem arī minimālo algu vai arī nodarbināti pagaidu sabiedriskajos darbos. Tādēļ vēl jo vairāk viņam šāda iedzīvotāju mānīšana, dodot viņiem cerības un jaunām, labi apmaksātām darba vietām, šķiet aizvainojoša.

"Man šāda žurnālista darba metode nav pieņemama un šķiet rupja. Domāju, ka žurnālists ar to taisa reklāmu sev, nevis rīkojas, lai valstij un cilvēkiem būtu labāk. Taču jāredz, kāds būs raidījums," atzina Jansons.

Pirms aptuveni nedēļas Jansons saņēmis atvainošanās vēstuli no LTV Ziņu dienesta galvenā redaktora un žurnālista Gunta Bojāra, kurš veido raidījumu "Aizliegtais paņēmiens". Tajā viņš atklāj, ka viss stāsts ir izdomāts. Tādā veidā esot gatavots materiāls raidījumam, kas netradicionālo pētniecības metožu dēļ arī nodēvēts par "Aizliegto paņēmienu".

"Mūsu mērķis nekādā gadījumā nav spēlēties ar cilvēkiem, bet sākt ļoti nopietni runāt par to, kas nākotnē varētu notikt ar tādām nelielām vietām kā Vaiņode, kurās, manā ieskatā, cilvēki ir gluži kā dzīvi iespundēti - uz vietas darba nav, ārvalstu uzņēmēji nenāk, bet aizkļūt līdz citām vietām viņi vai nu nevar, vai arī tas neatmaksājas," vēstulē savu pozīciju skaidro Bojārs.

Aģentūrai LETA raidījuma vadītājs uzsvēra, ka ne iedzīvotājiem, ne pašvaldības vadībai nekādi solījumi netika doti.

"Mūsu mērķis ir pievērst uzmanību reģionu problēmām un uzzināt, kā laukos dzīvo cilvēki, kuriem nav darba," skaidroja Bojārs. Vaicāts, vai šajā gadījumā ir attaisnojusies metode ar fiktīvo investoru, viņš atbildēja apstiprinoši. Iedzīvotāji žurnālistiem bieži neatklājot savas patiesās domas un nereti sakot, ka viss vairāk vai mazāk esot kārtībā, taču raidījuma veidotāji ar fikcijas palīdzību vēlējušies "caur šiem cilvēkiem pacelt augšā reģionu problēmas". Iedzīvotājiem neesot pamata satraukumam, jo neviens no cilvēkiem, kas bija ieradušies uz tikšanos ar fiktīvo investoru, sižetā netikšot rādīts vai nosaukts vārdā.

Komentējot Vaiņodes novada domes priekšsēdētāja Visvalža Jansona izteikumus, ka šāda žurnālistu darba metode viņam šķiet aizvainojoša, Bojārs sacīja: "Ja pašvaldības vadītājs ir apvainojies, tad es vēlētos viņam uzdot jautājumu, cik daudz viņš pats ir darījis, lai piesaistītu novadam investorus?"

Kā ziņots, Latvijas Televīzijas kanāls LTV1 piedāvās jaunu raidījumu "Aizliegtais paņēmiens", kas būs ar sociālpolitisku tematu ievirzi.

Raidījuma formāts paredz, ka žurnālists informācijas iegūšanai līdzās tradicionālajām žurnālistikas metodēm izmantos arī eksperimentus, testus, slēpto filmēšanu, fikciju, tādējādi atklājot kādas problēmas sabiedrībā.

Bojārs skaidro, ka bieži vien, izmantojot žurnālistikas ierastās metodes - intervijas, dokumentu analīzi un citas -, neizdodas piekļūt notikuma vai personas patiesajiem motīviem vai apstākļiem. Intervijās amatpersonas nereti cenšas tematu izpušķot, slēpjas aiz skaistām runām un noklusē patieso situāciju.

Raidījums būs redzams katru piektdienu LTV1 plkst.21.15. Pirmais raidījums plānots 11.oktobrī.

Pievieno komentāru

Komentāri 33

Labs

Bojārs sacīja: "Ja pašvaldības vadītājs ir apvainojies, tad es vēlētos viņam uzdot jautājumu, cik daudz viņš pats ir darījis, lai piesaistītu novadam investorus?"

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 16:57

re kur piga!

Vaiņodē bija viss ,lai kļūtu par lielāko ostas pilsētu Baltijā,bez jūras.Šodien lielākā gaisa transporta preču apgrozība starp Japānu,Ķīnu,Krieviju un citām kontinenta valstīm dotu peļņu kā viss Latvijas budžets ,šī mazā novadiņa ielas varētu zeltīt ,ne asfaltēt.

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 17:35

kā tad

...un pēc Raiņa ielas apzeltīšanas to pārdēvētu par Jēkaba ielu, bijušajā unītī ievāktos prezis Bērziņš un 3x dienā būtu iespēja pusdienlaikā no starptautiskās Vaiņodes lidostas aizbliezt uz Maskavu uzēst belašus vai suši uz Tokiju :)))

pirms 7 gadiem, 2013.10.11 09:29

Oskars

Jā, Dubaijas starptautiskā lidosta jau izrādījusi interesi par Vaiņodi.

pirms 7 gadiem, 2013.10.11 12:25

kā tadam un Oskaram

vot tieši tādu dunduku dēļ kā jūs, vaiņodē arī nekā nav. lielās pagastnieki ka izdarījuši nezin ko, bet patiesībā nekā jau nav. izsaimniekojāt un izpārdevāt visu. ja tas ko izpārdevāt būtu tagad vaiņodnieku īpašumā, nevajadzētu izdot liekas naudas un lūgties eiropai. karjers un kūdras purvs nav vaiņodei. nevis saimnieki jūs esat bet tupeļnieki.
lidostai jau nevajadzētu būt kā dubajai vai šeremētjevai. pietiktu ka būtu tranzīts no zviedrijas, norvēģijas un rīgas uz lietuvu un otrādi. leiši brauc strādāt pie zviedriem, kāpēc leišu tuvais gals nevarētu lidot pa tiešo un mums maksāt naudu par to? attiecīgi valstij būtu motivācija ceļu sakārtot.

bet tagad te ir tikai čuhņa. tas unītis tā ar stāv tukšs un izskatās ka drīz ar sagrūs, jo ķieģeļi drūp un drūp.
iespējas bija, bet visu pasējāt vējā.

pirms 7 gadiem, 2013.10.12 14:56

Dunduks

Liekas te vienam otram, ka karjers un kūdras purvs ir īstas zelta bedres un no tiem miljonus smeļ? Tas pats par lidlauku, kur būtu ņemti līdzekļi viņa uzturēšanai???? Laikam jau tas "dunduks", kurš te tēlo gudro būtu visu apmaksājis!

pirms 7 gadiem, 2013.10.13 11:46

kkk

vai vari pateikt kur un kam bija izdevīgums karjeru un purvu pārdot?

pirms 7 gadiem, 2013.10.14 22:13

jautājums

Tādā veidā esot gatavots materiāls raidījumam, kas netradicionālo pētniecības metožu dēļ arī nodēvēts par "Aizliegto paņēmienu", bet pie kādiem aizliegtiem paņēmieniem jāķeras nabadzīgai tautai ???????

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 19:10

A.D.

Šis teikums kā kulaks uz acs-"Ja pašvaldības vadītājs ir apvainojies, tad es vēlētos viņam uzdot jautājumu, cik daudz viņš pats ir darījis, lai piesaistītu novadam investorus?"!!!!
Pavisam nesen te viens otrs centās savu darbinieci nonicināt,dots devējam atdodas...

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 20:57

Piekrītu

Kas otram bedri rok,pats iekrīt.

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 22:45

A.D.

Šis teikums kā kulaks uz acs-"Ja pašvaldības vadītājs ir apvainojies, tad es vēlētos viņam uzdot jautājumu, cik daudz viņš pats ir darījis, lai piesaistītu novadam investorus?"!!!!
Pavisam nesen te viens otrs centās savu darbinieci nonicināt,dots devējam atdodas...

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 20:57

no laukiem

Visā Latvijā ir bezdarbs, ne tikai Vaiņodē. Pamēģiniet piesaistīt reālu investoru, būsiet labu darbu izdarījuši!
Varējāt paņemt no Rīgas vēl kādus varas pārstāvjus - uztaisīt šovu -Padzīvo laukos!Pastrādā laukos!
Godīgāk ir, ja žurnālisti spēlē ar atklātām kārtīm. Vai tad cilvēki runātu savādāk, ja viņiem pateiktu, ka tā ir intervija raidījumam?
Lauku cilvēki ir stipri, par laimi!

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 22:29

kaimiņš

Visvaldi, aizstāvi savējos cilvēkus!

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 22:37

tam no laukiem

protams ka runā savādāk, jo daudzi svilpo līdzi lielai stabulei.
Iedzīvotāji žurnālistiem bieži neatklājot savas patiesās domas un nereti sakot, ka viss vairāk vai mazāk esot kārtībā
zinās kas ko teica savādāk, skaidrs ka būs represijas pret to. baidos tik ka raidījumā būs saprotams kas ir runātājs.

pirms 7 gadiem, 2013.10.12 15:00

Kurzemes Vārda lasītājs

Kā novada priekšsēdētājs tā drīkst vērtēt iedzīvotājus, ka no visiem, kas bija ieradušies uz interviju tikai 10 sievietēm varētu dot darbu, jo citiem trīcot rokas. Godātais laikam aizmirsis, kas viņu ievēlēja domē, kā arī, ka pašam kādreiz darba laikā, un ļoti ilgstoši trīcēja rokas. Laikam jau tāpēc, ka pēc šī sasaukuma būs pienākusi pensija, un balsis nebūs jālūdzās.

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 23:07

Sandriņas ēna :)

Sandriņas!! lūdzu nomierinaties vienreiz :)

pirms 7 gadiem, 2013.10.10 23:56

domatajs...

Man gan liekas,ka V-kungs sabijies,ka tik potencialie darba mekletaji par vinnu nebus satastijusi ko nelabu...ka tik neuzrok,ko nevajag...tapec taa nem pie sirds....Kaa taa publiski var pazinot,ka no 50 tik labi ja 10 buus spejigi straadaat...galu galaa gan jau tie atlikussie 40 bija tie kas par vinnu sabalsoja veeleesanaas...

pirms 7 gadiem, 2013.10.14 18:27

skats no malas

Jau pēc mīnusiem un plusiem var redzēt kuri komentāri nāk no Sandriņu puses :D

pirms 7 gadiem, 2013.10.11 00:57

Arī vaiņodnieks

Visa Vaiņodes nomelnošanas ļaunuma sakne slēpjas raidījumā De Facto!!! Ar to arī viss sākās!!! Šeit ir ļoti aizskarts Vaiņodnieku gods un te nekāda atvainošnās vairs nelīdz!!! Kā vispar tāds cilvēks var būt ziņu dienesta vadītājs? Tādam tikai linča tiesu un viss un lai nedomā Vaiņodē vispār rādīties, var sanākt ļoti slikti!!!

pirms 7 gadiem, 2013.10.11 22:11

vecais vaiņodnieks

nezinu ,kas tur slikts , ja žurnālists parāda vaiņodnieku patieso pusi , dzīvi . Laiks iet uz priekšu , arī vaiņodnieki negrib vairs dzīvot sūnu ciemā.

pirms 7 gadiem, 2013.10.14 13:32

doms

es piekrītu BOJĀRAM , , jo tādā veidā tiešām var piekļut lietas patiesajiem faktiem , un pašvaldības ļoti mīl izpušķot skaistos vārdos , parastais cilvēks šodien ir mazs un melns, ar cilvēkiem vajag runāt , tagad kautkā sanāk , ka tautas balsi pārstāv dome , nevajag apvainoties , viss ir pareizi , to pašu vajag darīt arī Priekulē

pirms 7 gadiem, 2013.10.12 21:55

spo

Piektdien bija pirmais raidījums, nebija taču ne vainas, bezmaksas tūristu pilnas pašvaldības!

pirms 7 gadiem, 2013.10.14 08:43

VIETĒJAIS

Sen zināms fakts - atklāti pašvaldībā nevaru runāt- ja vajadzēs darbu , nedabūšu, ne radi dabūs. Tik vien kā dūri kabatā pakratīt. Tie paši žurnalisti jau no mūsu vidus nākuši un labi zin reālo situāciju par atklāto runāšanu....

pirms 7 gadiem, 2013.10.13 10:31

tas negatīvais jau nenotiek tikai pašvaldībās , bet ļoti lielu uzmanību jāpievērš skolu darbam , jo cilvēki baidās teikt to ko redz ko dara skolotāji, ja teiksi , nolinčos bērnu .

pirms 7 gadiem, 2013.10.14 13:27

Tas tā

ja godīgi,tad sāksim ar ģimenes ligzdiņu,tur sākas tā ļaunuma sakne,māte šo to slēpj no tēva,tēvs no mātes ,bērni no vecākiem un "uz priekšu" ripo akmens!Un draugiem ,paziņām melo,nodod u.t.t.

pirms 7 gadiem, 2013.10.18 15:20

Atklātais.

Iedziļinoties visā, saprotu ka te kārtējo reizi opozīcija ķeras klāt Jansona k-gam. bet tikai par ko?? Taikšu godīgi, lielākais aizvanojums šeit ir tas, ka tikai izmantoti vaiņodnieki, protams, teikts mums ir viens, bet kā būs patiesībā, vēl nezinām neko. Jansona k-gam domāju ka nebūtu par ko apvainoties, bet tas ka viņš izpauda visu iesaistīto novadnieku izjūtas. Bojāra k-gam varu pateikt vienu, gaidu viņa ierosinājumus kā pesaistīt investorus.
Skatoties uz reālo situāciju novadā, godīgi pasakiet, kurš investors vēlēsies šeit ieguldīt savu naudu?? Ko šeit var uzsākt bez lauksaimniecības?? Izveidot lielas ražotnes, rūpnīcas, tirdzniecības parkus?
Cilvēkam kas ir tik aprobežots informācijas telpā kurš var sarakstīt tādas muļķības saistībā ar lidlauku.. Vienīgais kas izskatīja domu par lidlauka izmantošanu, bija NATO, bet arī viņi atteicās jo nebija rentabli priekš viņiem.
Uzskatu, lai šeit kaut kas notiktu, pašiem iedzīvotājiem ir jāsāk domāt kā uzlabot savu vidi ap sevi, raudzīties nedaudz tālāk par savas sētas pagalmu.

pirms 7 gadiem, 2013.10.14 15:42

to atklātais nesaprot,

ka grantētu skrejceļu NATO atvēl tikai kājniekiem :))

pirms 7 gadiem, 2013.10.15 07:59

Atklātais.

Situācija bija nedaudz savādāka, NATO par mūsu lidlauku ieinteresējās jau tad, kad vēl nekas nebija aiztikts, bet tā bija tikai interese, tad viss apklusa un pēc daudziem gadiem atkal saaktualizējās šis jautājums, bet tad viņi pat neizskatīja vairs tādu iespēju, pat nezinot kas šeit notiek.. Brāļu lidlauks viņiem laikam likās labāks.

pirms 7 gadiem, 2013.10.15 08:35

tot

aizsardzības ministrs ar NATO mazo čiekuri apbraukāja Vaiņodes milobjektus 92.g. martā, kad tie jau bija demontēti daļēji ,citi pilnībā,arī skrejceļš daļēji pret kura nesankcionēto demontāžu vienīgi uztraucās Astras k-dze.pieaicinot zemessargus,lai pirmos demontierus aiztriektu līdz 95.g.....

pirms 7 gadiem, 2013.10.15 11:46

pa lielam

Nav nākotnes. Ne Vaiņodē, ne valstī kopumā.

pirms 7 gadiem, 2013.10.18 22:58

Jansona K-gs

Investoriem pirms ielaiž DOME vajadzēja palūgt kaut vai pasi. Tad BOJĀRA k-gs būtu varējis veikt aptauju tirgus laukuma. Tā ķeza ir tāda kad nav kratīga jurista paspārne.un Jansona k-gs lielāko tiesu lēmumus pieņem viens. Nav zinoša padomdevēja. Ko var vecais Spinga??????

pirms 7 gadiem, 2013.10.22 21:33

to

uzrādi savu pasi pirms sāc murgot :))

pirms 7 gadiem, 2013.10.22 22:11

Vaiņodes novadā