FOTO: Bakūzes muižas vēstures liecības jau četrus gadus izzina un apkopo Mamju ģimene

Bakūzes muiža Vaiņodes novada Embūtes pagasta Vībiņos pirms četriem gadiem tika pie jauniem saimniekiem. Īpašumu 2016. gadā iegādājās Iveta Mame ar ģimeni. Viņu ar šo vietu saista īpašas atmiņas, tāpēc īpašuma iegādi var saistīt ar zināmu sentimentu, taču pāri tam ir vēlme nosargāt vienu īpašu vietu, izzināt tās stāstus un vēstīt tos tālāk nākamajām paaudzēm.

Kad pašvaldība nolēmusi ēku pārdot, I. Mamei uzreiz šķitis – tai jānonāk savējo, vietējo, ne svešinieku rokās. Un kāpēc gan to nepaņemt pašas ģimenei, cenšoties šo vietu no jauna iedzīvināt?

Skola Bakūzes muižas ēkā darbojusies no 1940. gada, kara laikā te pārmaiņus bijis gan vācu, gan krievu hospitālis, pēcāk skola savu darbību turpinājusi līdz 2009. gadam. Skolu te beigusi arī pati I. Mame, kādu laiku strādājusi arī par skolotāju. “Tāpēc man te ir īpaši mīļi.”

Žēl gan esot par to, ka savulaik – 1860. gadā – barons Dortezens nodibinājis skolu, lai izglītotu jauno paaudzi, bet mūsdienās skolas vieglu roku citu pēc citas ver ciet, tajā skaitā Embūtes skolu.

Lai gan muiža ģimenei vēl jāizpērk no pašvaldības, jau skaidrs, ka, ieguldot tajā, tas netiek darīts velti. “Tas, kas muižai nācis līdzi – stāsti, kurus cilvēki visu laiku man pienes klāt.” Kopā ar meitu Līgu daudz laika tiek pavadīts, pētot arhīvus, meklējot informāciju par muižas kādreizējiem saimniekiem un iemītniekiem.

Plašāk lasiet "Kursas Laika" 9. jūlija numurā!

Vaiņodē