Bezvadu sakari rada problēmas un neizpratni

Telefonsakaru kvalitāte ir apmierinoša, bet radio dzirdamība tiek traucēta, pēc bezvadu telefonlīniju uzstādīšanas konstatējuši Vaiņodes pagasta iedzīvotāji. Savukārt piedāvātā interneta pieslēguma darbību viņi vērtē kā pārāk lēnu un dārgu. 

Vaiņodes pagasta Augustē tālruņu aparātus pieslēdz ciparu tīklam. Lai nodrošinātu bezvadu sakarus ar bāzes staciju, katrā dzīvoklī uzstādīta maza kastīte – uztvērējs un raidītājs, kā arī ārējā antena. Iedzīvotāji sūdzas, ka jaunā sistēma daļēji vai pavisam neļauj uztvert radio, kā arī dažiem rada veselības problēmas.

Iepazīstoties ar iedzīvotāju pretenzijām, “Lattelecom” speciālistu viedokļus apkopojis sabiedrisko attiecību projektu vadītājs Deniss Kolosovs. Viņš informē, ka, veicot analogo līniju modernizāciju, “Lattelecom” izmanto bezvadu tehnoloģiju CDMA. Tai esot lielāks datu pārraides ātrums, strādājot samērā zemā (450 MHz) radiofrekvencē, kā arī liels radioviļņu izplatīšanās attālums no bāzes stacijas. No klientu viedokļa, neesot atšķirības, vai līnija ir pieslēgta ar vadiem vai ar bezvadu tehnoloģiju.

“Lattelecom” speciālisti skaidro, ka FM radio apraide darbojas frekvenču diapazonā 88–107 MHz, savukārt CDMA abonentu iekārtu raidošais diapazons ir 453–457 MHz. Ņemot vērā, ka CDMA frekvence pie antenas ir aptuveni četras reizes augstāka nekā FM diapazona uztveršanas frekvence, nekādai ietekmei uz radio nevajagot būt. Zemākā frekvence var ietekmēt augstāko, bet augstākā zemāko nevar, skaidro speciālisti.
D. Kolosovs uzsver, ka “Lattelecom” garantē kvalitatīvus sakarus, un, ja tie nav apmierinoši, klientiem jāvēršas “Lattelecom” Bojājumu pieteikšanas dienestā.

Laima Bēta dzīvo privātmājā “Buči”, kas ir netālu no jau modernizētajām daudzdzīvokļu mājām, taču jaunais pieslēgums tur vēl nav ievilkts. No montieru teiktā viņa sapratusi, ka būtu vajadzīgs kāds masts, kur uzlikt antenu, jo māja atrodas zemā vietā. L. Bētas ģimeni jau agrāk uztraucis jautājums par interneta pieslēgumu, kas ļoti nepieciešams meitai mācībām un pieaugušajiem informācijas gūšanai dažādās mājaslapās un internetbankas izmantošanai.

“Kamēr nav interneta, nepērku jaunu datoru,” atklāj L. Bēta.
“Izmantojot CDMA tehnoloģiju, tiks nodrošināts ātrāks interneta ieslēgums, izmantojot to iezvanpieejas režīmā. Lai arī par lieliem datu pārraides ātrumiem runāt vēl nevarēs, šī tehnoloģija dos nedaudz labākas iespējas, nekā tās ir šobrīd,” stāsta D. Kolosovs. Paredzamais datu pārraides ātrums būšot aptuveni 100 kilobitu sekundē.

L. Bēta interesējusies par interneta pieslēguma maksu, un “Lattelecom” piedāvātos variantus, piemēram, divus santīmus par minūti vai 15 latu par 150 stundām, viņa vērtē kā pārāk dārgus. Esot dzirdēts, ka tā darbības ātrums esot ļoti lēns, un viņa interesējas arī par citiem interneta pieslēguma piedāvātājiem.

Pievieno komentāru

Vaiņodes novadā