Zobenzivs atgriežas Ziemupē

Vienu no diviem mākslinieku Ievas Lapiņas un Kirila Panteļeva darinātajiem zobenzivs atveidojumiem Latvijas Dabas muzeja pārstāvji dāvināja ziemupniekiem.

Pērn 12. augustā brāļi Austris un Jānis Mackus, peldoties jūrā pie Ziemupes, atrada milzīgu zivi, kuras atpazīšana un saglabāšana izvērtās par piedzīvojumu krietnam Vērgales pagasta iedzīvotāju pulciņam. Uz zivs dāvināšanas pasākumu piektdien Ziemupes Tautas namā pulcējās apmēram 50 cilvēku.

Saņem pilnīgu priekšstatu
Latvijas Dabas muzeja direktores vietniece Guna Bagrade pastāstīja, ka Ziemupē atrastā zobenzivs varētu būt ap desmit gadu veca un Baltijas jūrā ieceļojusi no Atlantijas okeāna, migrējot līdzi zivju bariem, ar kuriem barojas. Pētnieki secinājuši, ka šī zivs gājusi bojā, saņemot triecienu ar kādu smagu priekšmetu. Baltijas jūras ūdens esot daudz “saldāks” nekā okeāna, taču ne tik salds, lai zivs tajā nevarētu dzīvot.

Zobenzivis okeānā var sasniegt līdz četru metru garumu un ap 300 kilogramu svaru. Nārstot sāk septītajā dzīves gadā un izlaiž ap 29 miljoniem ikru. Ziņas par to ieceļošanu Baltijas jūrā saņemtas jau agrāk, bet līdz šim Dabas muzejam neesot izdevies iegūt nevienu eksemplāru, lai izpētītu zivs organismu un izgatavotu precīzu atveidojumu.

Ziempunieki grib savu muzeju
No stikla šķiedras masas izgatavotas divas zivs mulāžas. “Jūs esat pirmie, kas ierauga mākslinieku paveikto. Otro eksemplāru un zivs skeletu muzeja apmeklētāji varēs apskatīt rudenī,” norāda G. Bagrade.

“Mums vajag savu muzeju, jūra ik pa laikam izmet kaut ko interesentu,” spriež Ziemupes tautas nama vadītāja Daina Vītola. Pagaidām zobenzivs atveidu var apskatīt Ziemupes tautas namā.

Pievieno komentāru

Pāvilostas novadā