Vērtē vecās apbūves pievilcību 4

Katras apdzīvotas vietas savdabību rāda pirms daudziem gadiem celtās ēkas un to izvietojums gar ielām. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija gatavo dokumentus, lai Pāvilostas vecpilsētai atjaunotu vietējās nozīmes aizsargājamā pieminekļa statusu.

31.martā, atsaucoties uz Vides aizsardzības kluba viceprezidentes Elitas Kalniņas aicinājumu atjaunot Pāvilostas vēsturiskajam centram aizsardzības statusu, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) speciālistes Ingrida Vize, Ilze Zikmane un Anda Lase veica Pāvilostas vēsturiskā centra apsekošanu. Šajā apskatē piedalījās arī pāvilostnieces Marita Horna, Guna Grimsta un Anna Kalniņa.

“Izrādās, ka vismaz 60 metri no pelēkās kāpas, virzienā no Klusās ielas, ietilpst pilsētas vēsturiskā centra teritorijā. Pareizi vienmēr esam teikuši, ka pelēkā kāpa veido vienotu unikālu dabas kompleksu un neatkārtojamu skarbu ainavu kopā ar jūru, pilsētiņas vēsturisko zvejniekmāju apbūvi un ar liegumam pieguļošajiem arī aizsargājamiem biotopiem: priežu mežu, embrionālām kāpām, priekškāpām un reti kur sastopamo mitro pludmali ar avotiem, “ saka G. Grimsta.

Kopš vecpilsēta zaudējusi kultūras pieminekļa statusu, iedzīvotāji remontdarbus vairs nesaskaņojot ar inspekciju, tādēļ vecie nami daudzviet zaudējuši koka logus un katram namam īpaši pasūtītās durvis. Zem jaunajiem jumtu seguma materiāliem gan vēl vietām redzami vecie šķindeļi.

Lielākā inspektoru rūpe esot par to, ka izmantojot Eiropas Savienības piešķirtos līdzekļus, tiek iznīcināts Pāvilostas ielu segums un pacelts tā līmenis. Ierīkojot kanalizāciju, ielas netiek pareizi atjaunotas: ielas plakne tiek mākslīgi paaugstināta, mājas ir zemāk par ielu, tādā kā bļodā, kur uzkrāsies ūdens un bojās mājas.

Vēstuli par kultūras pieminekļa statusa atjaunošanu E. Kalniņa nosūtījusi  gan VKPAI, gan RAPLM, gan arī Valsts prezidentam. Lūgums izvērtēt detālplānojuma atbilstību Pāvilostas apbūves noteikumiem un normatīvajiem aktiem jau sadzirdēts, bet no prezidenta kancelejas atbilde vēl neesot saņemta. Kaut gan apritējis jau vairāk nekā mēnesis, kopš vēstules nosūtīšanas.
Pāvilostnieku un Vides aizsardzības kluba aktivitātes sākušās pēc SIA “Aldas Valks"plānu apspriešanas, kas paredz Sakas upes krastā, Dzintaru ielā 2e būvēt laivu piestātni.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

pelēkā

par zaļu pat vēl zaļāks ir dažu dāmu prāts....

pirms 11 gadiem, 2010.04.07 20:51

mineklis

tad jau man tā būda jānojauc! lai es ieliktu koka logus un to laiku koka durvis un vel jumtu. tās dāmas varētu man naudu iedot. buldozeri labāk virsū un kapu kalnā prom vai biezam pārdot un uz ārzemēm dzīvot pie cilvēkiem.

pirms 11 gadiem, 2010.04.07 09:25

Piemineklis

Vecā Pāvilosta ar neskarto jūras krastu tiešām veido burvīgu ainavu.

pirms 11 gadiem, 2010.04.06 23:27

nu br

Nu baigie pāvilostnieku eksperti ir šīs kundzes.

pirms 11 gadiem, 2010.04.06 19:30

Pāvilostā