Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vērgalnieks: Visa piekraste būs pilna ar ģeneratoriem 1

SIA "Ziemupe WP" iecerējusi zemesgabalā "Ģirti" Vērgales pagastā uzsliet trīs vēja elektrostacijas. Dabas aizstāvji saskata draudus lieguma "Natura 2000" teritorijai.

Vēja elektrostacijas (VES) būvniecības iecere radās pirms diviem gadiem, stāsta SIA "Ziemupe WP" valdes loceklis Edgars Bondars. Viņš 45,6 hektāru plašo zemesgabalu iegādājies savā īpašumā. Sākotnējā detālplānojumā pieļautas neprecizitātes, un ceturtdien iedzīvotāji tika aicināti uz labotā plānojuma sabiedrisko apspriešanu.

E. Bondars iecerējis uzstādīt trīs 80 metrus augstus vēja ģeneratorus ar 2,3 megavatu jaudu. Esot saņemti visu nepieciešamo institūciju pozitīvi atzinumi.

"Tas ir uz "galvas" manam īpašumam," saka Egils Lapinskis, kurš ir pret VES būvniecību. Viņš piekristu, ja tiktu uzlikts viens ģenerators, kā bijis iecerēts iepriekš, un tālāk no viņa robežas. Jaunajā plānojumā tas ieskicēts aptuveni 200 metru attālumā. E. Bondars norāda, ka E. Lapinskim tur ir tikai zeme, nevis māja, tāpēc nekāda potenciāla kaitējuma viņam nebūs. "Ģeneratori būs izvietoti mežā, un apkārtnes mājas netiks apgrūtinātas," apgalvo E. Bondars.

Saražoto elektroenerģiju pa kabeli aizvadīs uz Zaļo birzi Liepājā, tie ir apmēram 33 kilometri. "Tas nozīmē, ka visa piekraste būs pilna ar ģeneratoriem," secina E. Lapinskis. E. Bondars apstiprina, ka šis nav vienīgais projekts – jau pašlaik procesā ir VES būve vēl divās vietās tuvākajā apkārtnē. "Leņķos" plānotas piecas 60 metru augstas VES, "Briģos"– sešas 80 metru augstumā.

Līgums par elektrības pārvadi un sadali tiks slēgts ar AS "Latv­energo", bet to pārdos brīvajā tirgū. Uzņēmējs apgalvo, ka no VES nākošā elektrība ir daudz lētāka nekā koģenerācijas stacijās ražotā, taču pret tām neviens neprotestējot.

"Kāds izdevīgums būs novadam?" vēlas zināt biedrības "Zemes draugi" padomes locekle Guna Grimsta. Aptuveni divi tūkstoši latu gadā par katru ģeneratoru, rēķina uzņēmējs.

G. Grimsta norāda, ka saskata apdraudējumu līdzās esošajai "Natura 2000" teritorijai, kas ir "Eiropas mēroga objekts, nevis vietējais krodziņš".  "Mans īpašums nav lieguma zonā," uzsver E. Bondars.

E. Lapinskis atgādina, ka pirms vairākiem gadiem, kad par VES būvniecību interesējušies citi uzņēmēji, tas viņiem liegts, norādot uz "Natura 2000" tuvumu, un nesaprot, kāpēc tagad tas ir atļauts. E. Bondars aicina par to interesēties pie likumu izmaiņu pieņēmējiem un kontroles institūcijām. Ar viņa vārdu saistīta VES būve arī Alsungas un Priekules novadā. Iedzīvotāju aktīvas pretestības dēļ uzņēmējs atteicies no šāda projekta Kalētu pagastā. E. Bondars nenoliedz G. Grimstai zināmo faktu, ka Alsungā VES būvniecībā izmantotas lietotas detaļas.

"Man gribētos painteresēties par papīriem, ko man tagad nedod un kas esot konfidenciāla informācija," pēc apspriešanas saka G. Grimsta. Šādi E. Bondars nosaucis dokumentus, uz kuriem balstīts Vides pārraudzības valsts biroja lēmums. Uzņēmējs arī neuzrādot ornitologu jauno slēdzienu, kas varot būt pretrunā ar iepriekšējo. "Iespējams, tiks ziedotas jūras ērgļa ligzdošanas un medņu riesta vietas," pieļauj G. Grimsta.

Vairāki sabiedriskās apspriešanas dalībnieki šim VES projektam pauž atbalstu un novēl attīstību.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Pāvilostas novadā