Poš pludmali un veido dabas un atpūtas parku 1

Jau sesto gadu, sākot tūrisma sezonu, neformālā Jūrkalnes draugu kopa, kas apvieno vairākus šā pagasta zemes un māju īpašniekus, „Igo mūzikas menedžmenta vadībā” un sadarbībā ar pagasta pašvaldību, Latvijas Vides fondu un citiem atbalstītājiem vienu nedēļas nogali atvēl plašai topošā dabas un atpūtas parka, kā arī pludmales sakopšanas un labiekārtošanas talkai. Šogad tai bija dots nosaukums „Zaļais ugunskrūms”.

„Mēs ar to krūmu parunājāmies, un izrādījās, ka tas ir ļoti interesants krūms…” — tā kā pa jokam, bet varbūt pavisam nopietni apgalvo mūziķis Igo, Latvijas mazākā pagasta — Jūrkalnes — lielās talkas galvenais rīkotājs.

Jūrkalnes draugi aizvadītās nedēļas nogalē bija sapulcējuši ap pusotra simta talcinieku. Vairums talcinieku jau talkas priekšvakarā pulcējās pie ugunskura, lai labāk iepazītu cits citu un apspriestu šā notikuma lietderību.

Kā man sacīja Jūrkalnes pagasta priekšsēdētājs Māris Dadzis, pašvaldība par Jūrkalnes draugu rosību tikai priecājas un atbalsta to, kā vien spēj. Tas arī esot vienīgais veids, kā piesaistīt Vides fonda līdzekļus gleznainās pludmales sakopšanai.

Zaļumballe, koncerti, svētku tirdziņš, sportiskas izdarības, lielās lauku pusdienas, kuru gatavošanā iesaistās visi četri Jūrkalnes krodziņi un viņu brīvprātīgie palīgi, jau kļuvušas par ierastu talkas sastāvdaļu.

Taču šogad talciniekiem, un galvenokārt jau jūrkalniešiem pašiem bija vēl viens uzdevums — novērtēt arhitektūras studentu veidotās brīvdabas estrādes skices. No 30 jau atlasītas sešas, no kurām savukārt jāizraugās viena projekta izstrādei.

Estrādi paredzēts uzstādīt iepriekšējos gados izveidotajā Ugunspļavā.
Lielā pļava ar septiņām skaisti iekārtotām ugunskura vietām par Ugunspļavu kļuva aizpērn, kad tika sākta Jūrkalnes dabas un atpūtas parka veidošana.

Pērn lielās talkas laikā ap ugunskura vietām tika sameistaroti pamatīgi soli, bet pļavas vidū pacelta karoga kārts. Kā savdabīgs akcents pļavā joprojām redzamas arī koktēlnieka Ģirta Burvja vadībā veidotās ugunsskulptūras.

Šoreiz pļava ieguva vēl vienu pamatīgu un arī simbolisku centrālo akcentu — 12 daļu solu ar norādēm uz visām četrām debess pusēm. Sols ieskauj Zaļo ugunskrūmu, un kā apgalvo Igo, noderēs kā patvērums gan no saules, gan lietus, gan vienkāršai pasēdēšanai.

Talcinieki arī palīdzēja atjaunot un iztīrīt pērn tapušo dabas taku, kas savieno Ugunspļavu ar krāšņo Jūrkalnes stāvkrastu, bet takas sākumu iezīmēja ar pamatīgā baļķī cirstu norādi.

Pateicoties Jūrkalnes draugu organizētajām talkām līdz šim Jūrkalnē iekārtota autostāvvieta pie Muižupītes pludmales; 14 km garumā sakopta pludmale un tur izvietotas atkritumu tvertnes; ierīkotas kāpnes no stāvkrasta līdz jūrai, skatu platforma un soliņi; kā arī tapusi neliela, mobila guļbaļķu estrādīte un Jūrkalnes interneta mājas lapa.

Visus šos labumus par baltu velti var baudīt jebkurš tūrists vai pagasta viesis. Taču galvenokārt tas viss tiek darīt jūrkalniešu priekam un lepnumam, apgalvo talku rīkotāji.

Jūrkalne skaitļos
Jūrkalnes pagasts atrodas Ventspils rajona dienvidrietumu daļā Baltijas jūras krastā un robežojas ar Liepājas rajona Sakas, Kuldīgas rajona Alsungas un Ventspils rajona Užavas un Ziru pagastiem.
Attālumi līdz pilsētām:
- Ventspils - 42 km
- Kuldīga - 43 km
- Liepāja - 72 km
- Rīga - 195 km
- Pāvilosta (jahtu osta) - 20 km
Platība - 9959 ha
Iedzīvotāji - 432
Baltijas jūras krasta daļa - 13,8 km
Stāvkrasta augstums - 16 līdz 18 m
Pludmales platums - 5 līdz 35 m

Pievieno komentāru

Komentāri 1

malači, lai veicas un ,,kāds" netraucē darboties...

pirms 12 gadiem, 2008.06.11 16:32

Pāvilostas novadā