Popularizē veterinārārsta profesiju

Atzīmējot Pasaules Veterināro dienu, kas ir 26. aprīlī, Vērgales pirmsskolas izglītības iestādes “Kastanītis” bērni ieradās Aizputē, lai iepazītos ar ārsti, kura sniedz palīdzību četrkājainajiem draugiem.

“Vai zilonim te varētu ko nopirkt?” sarunai rosina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Liepājas pārvaldes epizootoloģe Aivita Vītoliņa. Piecu un sešu gadu veco bērnu domas dalās, līdz vienojas, ka vitamīnus varētu gan. Aizputes veterinārajā aptiekā “Heriots”, kur viņi viesojas, var iegādāties dzīvnieku barību, kā arī ārstēšanai, kopšanai, rotaļām nepieciešamo. Veterinārārste Daina Kalniņa novērojusi, ka dzīvniekiem domāto rotaļlietu kaste bērniem šeit ir mīļākā vieta.

Sunim vajag zobu birsti
Savukārt klīnikā D. Kalniņa apskata sasirgušos un veic procedūras. Viņa pastāsta, ka uz vietas pieņem sīkos mājdzīvniekus, bet pie mājlopiem izbraukumos dodas daktere Dace Milzarāja. Gadoties arī neparastāki pacienti – reiz saplēstu sānu vajadzējis sašūt stārķim. “Tāpat kā cilvēkiem, arī dzīvniekiem slimības vairs neizpaužas klasiskā veidā, rodas specifiski vīrusi,” stāsta daktere.
Trešdien pie D. Kalniņas atvests suņuks Peksis. Daktere ar speciālu aparātu tam apskata ausis, parāda, kā tās tīrīt.

“Kur liek šādu kociņu?” jautā ārste. Bērni zina, ka viņiem ar tā palīdzību skatās kaklu. Bet Peksim D. Kalniņa to lieto, lai aplūkotu, vai veseli zobi. “Saldumus suņi nedrīkst ēst nemaz. Ja ēdīs, tad sabojāsies zobi un radīsies ādas iekaisumi,” viņa brīdina. Suņiem zobi esot jātīra ar birstīti un pastu, tāpat kā cilvēkiem, vai arī jādod speciāli zobu kauliņi.
Bērni aplūko gan speciālas šķēres un knaibles nagu kopšanai, gan ierīci, ar ko iebarot tabletes.

“Ieklausies, tu tagad esi dakteris!” D. Kalniņa mudina bērnus ar fonendoskopu paklausīties, kā Peksis elpo un kā sit viņa sirsniņa.
Manam sunim arī ir blusu siksniņa, atklāj kāda meitene. Daktere norāda: ja blusas jau ir, tās vispirms jāizlasa, tad tikai var likt siksniņu.

Suni ar brillēm gan neviens neesot redzējis, un daktere pastāsta, ka ar nopietnākām acu vainām suņi jāved pie speciālistiem uz Jelgavu.
Viņa demonstrē arī pinceti, ar ko noņemt dzīvniekam piesūkušos ērci. Bērni zina, ka izņemtās ērces vislabāk ir sadedzināt.

Modes dzīvnieks – degu
Gandrīz visiem klātesošajiem bērniem mājās esot kaķi un suņi. Vairāki stāsta, ka govis viņus mājās ārstē Gatis (veterinārārsts Gatis Kalniņš – red.).

Interesi izraisa pudelē ievietotā odze, un divi mazie prātvēderi ilgi pārspriež, kā gan onkulis, kurš to atradis purvā, varējis rāpuli noķert.

Neviltotas emocijas bērni pauž Aizputes zooveikalā. Pārdevēja Skaidrīte novērojusi, ka modē ir degu – vāveres un peles krustojums. Dzīvnieciņus visbiežāk izvēloties bērni, pēc tam, protams, tie esot jāaudzē pieaugušajiem.

A. Vītoliņa pastāsta, ka PVD šogad pirmo reizi organizē pasākumus, lai popularizētu veterinārārsta profesiju. Liepājas rajonā praktizējot aptuveni 30 veterināru, kuri strādā dažādā statusā – trīs klīnikās, privātpraksēs, bet pārsvarā viņi ārstējot produktīvos dzīvniekus. Daži esot šauri specializējušies. Oficiāls teritoriālais sadalījums dakteriem pastāvot tikai obligāti izmeklējamajām slimībām, ko apmaksā valsts.

A. Vītoliņa novērojusi, ka vairāki veterināri ir pensijas un pirmspensijas gados, bet jauni klāt nenāk. Veterināriju izstudējušie galvenokārt paliekot lielajās pilsētās. Taču tie, kuri praksi rajonā uzsākuši, esot saliedēti un koleģiāli, viens otru aizvietojot.
“Tas ir gan morāli, gan fiziski smags darbs. Jāstrādā ne tikai ar slimo dzīvnieku, bet arī ar viņa saimnieku, kas dažkārt ir psiholoģiski sarežģītāk,” uzskata A. Vītoliņa.

Pievieno komentāru

Pāvilostas novadā