Pāvilostnieks: Sakas upi apdraud viltus zivju inspektori

Trešdienas, 13. februāra, "Kursas Laikā" publicēta pāvilostnieka Valda Stūres vēstule, kurā viņš pauž bažas par Sakas upes zivju resursu nogalināšanu.

"Pagājušā gada 25. jūnijā vecāks vīrs, tipisks laucinieks, ap pulksten vienpadsmitiem pretī Turaidām Sakas pagastā mēģina iet pār Durbes upi uz autobusa pieturu "Turaidas" Ventspils–Grobiņas šosejas malā. Zemessardzes formā tērpts vīrs ar automātu pie sāniem viņu aiztur – šeit notiek Zemessardzes mācības, staigāt nedrīkst! Pēc lielām lūgšanām zemessargs apžēlojas par veco vīru un palaiž viņu garām. Jocīgi, ka tuvumā neviena cilvēka nav, vienīgi upē ir neliela piepūšamā airu laiva, tajā divi vīri, speciālās maskēšanas drēbēs tērpti. Vēl upes krastā esot stāvējis melns (varbūt arī tumši zils) džips," vienu gadījumu apraksta V. Stūre.

"Otrais gadījums – datums gan nav piefiksēts, bet apmēram septembra pirmajās dienās. Atkal melnais džips "noenkurojās" auto stāvlaukumā pašā jūras krastā tūlīt aiz Zvejnieksētas un jahtu piestātnes. Stāvlaukuma uzrauga būdiņa visu dienu bija tukša, tāpēc modernā džipa numurs piefiksēts nav. No mašīnas jumta tika noņemta piepūšamā laiva, jau sagatavota jūras izbraucienam, aiznesta un ielaista jūrā. Tika aiznests arī laivas motors, liela garena četrkantaina kaste (divi vīri nesa), kaut kādas makšķeres un galvenais – zivju smeļamā ķesele apmēram 3–4 metrus garā bambusa kātā. Šai ķeselei visā garumā ik pēc apmēram 30 centimetriem ar izolācijas lentu piestiprināts elektriskais kabelis. Divi vīri izbrauca jūrā, divi staigāja gar krastu, visu laiku uzturot sakarus pa rācijām. Nav nemaz jābūt ekstrasensam, lai pateiktu, ka šie vīri nodarbojās ar zušu elektrozveju – pēc veco zvejnieku nostāstiem, septembris ir tas laiks, kad zuši nāk pie krasta baroties. It sevišķi pēc ziemeļu vējiem."

"Trešo reizi šos vīrus es sastapu pats. Tas bija 19. novembrī Sakas upes līkumā pretī Pāvilostas vidusskolai. Ar mašīnu nobraucu pa kalnu līdz nesen uzstādītajai zīmei "Stop", kājām aizgāju līdz krastmalai. Jau pa gabalu varēja dzirdēt kaut kādu vīru runu fragmentus. Krastmalā atklājās šāda “bilde”: divi vīri piepūšamā laivā lēnām pārvietojās gar šo krastmalu un ņēma ārā tīklu, pie tam tīkls ielikts bija kaut kādi jocīgi, paralēli krastam. Uz manu saucienu "Ko jūs šeit darāt?" sekoja paskaidrojums, ka viņi esot zivju inspektori, atraduši nelegāli ieliktu tīklu, tagad izņemot – ja es esot vietējais, lai pasēžot, vajadzēšot parakstīt protokolu. Nekas daudz jau tajā tīklā nebija. Vienu mazu līdaciņu un pāris asarīšus es redzēju un uzreiz likās jocīgi – zivis taču vēl spārdījās, bet atlaistas viņas netika. Kad ieraudzīju zivju smeļamo ķeseli garā kātā ar tam piestiprinātu elektrisko kabeli, viss bija skaidrs – tie nav zivju inspektori, bet gan maskējušies maluzvejnieki, kas nodarbojās ar elektrozveju, bet to tīklu, nelikumīgi ielikto, jau laikam viņi tiešām bija atraduši nejauši. Piezvanīju mūsu pašvaldības policijai, apskaidroju, kas, kā un, galvenais, kur. Teica – tūlīt brauksim. Mēģināju nobildēt arī ar mobilo telefonu. Laikam jau viltus inspektori sajuta kaut ko nelāgu, varbūt ieliktais tīkls bija izņemts viss – taču neatsveicinājušies viņi iedarbināja laivas motoru un laidās uz Upesmuižas parka pusi. Mēģināju tikt viņiem priekšā ar mašīnu, arī policisti darīja to pašu, taču veltīgi. Laivas motors viņiem bija jaudīgs, un nevar jau arī zināt, kur viņiem bija piebraukts melnais džips, tad vēl viņi ir nodrošinājušies un sakarus uztur patstāvīgi ar jaudīgām armijas parauga rācijām," raksta V. Stūre.

"Otrā dienā pazvanīju uz vides pārvaldi – protams, nekādi zivju inspektori ne no Liepājas, ne Rīgas Sakas upē Pāvilostā darbojušies nebija. Ļoti grūti ir aizturēt augsta ranga personas, kas sekmīgi maskējās gan zem Zemessardzes, gan policijas, gan zivju inspekcijas vai vēl sazin kādas tur maskas.

Taču visiem kopā ir jācīnās, jādara viss iespējamais, lai viņus atmaskotu. Padomājiet kaut vai par to, ka tajā vietā, kur "nodrāž" ar to elektrozveju, paliek pilnīgs tukšums vismaz uz četriem, pieciem gadiem. (Pāvilostniekiem jau ir šāda gadus 40 veca pieredze, kad tīri oficiāli tika iznīcinātas zivis gan Sakas upē, gan jūras piekrastē līdz pašam Bukuragam.) Tagad jau arvien vairāk un biežāk dzirdam, ka KNAB ir atmaskojis dažādus finanšu gigantus un dūžus.

KNAB un policija jau nesnauž, bet bez parasto mirstīgo palīdzības viņu aktivitātes ir piliens okeānā. Cilvēki, esiet modri! Tikai, apvienojot spēkus, mēs varam gan barikādes uzcelt, gan savu latu saglabāt un pat deputātus un prezidentu no amata atbrīvot," vēstuli noslēdz V. Stūre.

Pievieno komentāru

Pāvilostā