Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pāvilostā būvē koka laivas un gatavojas sezonai 1

Gatavojoties jaunajai tūrisma sezonai, Pāvilostā top jau ceturtā koka laiva. Ūdenī to pirmo reizi varētu ielaist aprīļa nogalē. Pateicoties domu biedru grupai, Pāvilosta kļuvusi par vietu, kur atjauno koku laivu būvēšanas tradīcijas, kas padomju gados tika iznīcināta.

Šo projektu īsteno viesnīcas "Vēju paradīze" saimnieki sadarbībā ar biedrību "Pāvilostas laivas". Pirms laivu būvēšanas notika nopietns izpētes darbs, kas turpinās vēl joprojām, bet pagājušā gadā piedzīvota pirmā tūrisma sezona, kad ar koka laivām varēja izbraukt pa Sakas upi un doties jūrā.

Koka laiva, kas smaržo pēc ozola un priedes, gaisā uzvējo darvas aromāts. Pāvilostas galdnieka roku darbs, bet līdz tam rūpīga vēstures avotu izpēte un projektēšana datorā. Sākot meklēt papildus izklaides iespējas Pāvilostas viesiem vasaras sezonā, par ieceres pirmsākumiem stāsta viesnīcas "Vēju paradīze" saimnieks Valts Videnieks. Šī privātā iniciatīva un iecere par skaistām laivām kļuva par nopietnu vēstures izpētes darbu, turklāt atrast laivu būvētāju Latvijā tā arī neizdevās, tāpēc radās doma būvēt tās pašu spēkiem Pāvilostā. Liekot lietā savas zināšanas dažādās jomās, šis process sākās. Kurzemes piekrastē izdevies atrast tikai vienu cilvēku, kurš pats savām rokām būvējis laivu, tas bijis vērtīgs izziņas avots.

Pirmo laivu Pāvilostā, vietējā galdnieka darbnīcā, uzbūvēja pagājušā gada sākumā. Ievērojot tradīcijas, laivas nosauktas sieviešu vārdos. Tagad Pāvilostā pie muzeja jau var apskatīt "Brigitu", "Ligitu" un "Austru" - trīs koka laivas. Divas no tām ir nelielas airu laivas, bet trešā jau lielāka, kas var uzņemt 15 cilvēkus, turklāt tā ir aprīkota ar elektropiedziņu. Laivām būšot arī buras. Tūristus ar laivām vadā viens no biedrības "Pāvilostas laivas" entuziastiem Ģirts Vagotiņš-Vagulis, kurš vienlaikus zina stāstīt arī par vēstures liecībām.

Ar koka laivām var pavizināties gan pa Sakas upi, gan izbraukt jūrā, baudīt Pāvilostai raksturīgo mieru. Ceturtā laiva, kas šobrīd atrodas galdnieka darbnīcā būs vēl lielāka, trīs metrus plata un astoņus metrus gara, turklāt varēs pārvadāt vismaz divdesmit cilvēkus. Būvējot koka laivas, izdevies saglabāt tieši zvejas laivām raksturīgās proporcijas un formas eleganci, savā mājas lapā raksta "Pāvilostas laivas" biedri. Par laivas būvniecības niansēm stāsta Uldis Tūtāns, bijušais rīdzinieks, kurš pārcēlies uz dzīvi Pāvilostā.

Biedrības "Pāvilostas laivas" entuziasti aicina atsaukties ikvienu, kura rīcībā ir, piemēram, instrumenti vai rasējumi, kas saistīti ar laivu būvēšanas tradīcijām Latvijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Pāvilostas novadā