Par mototrasēm izvēlas aizsargājamas kāpas

Motociklisti pa pludmales kāpām braukā kur vien iedomājas, izārdot gadiem ieaugušo zāli. Braukā dabas liegumos, kur pat ar kājām iet nevajadzētu. Tādēļ Valsts vides dienesta inspetori uzsākuši aktīvus reidus kāpu zonā visā piekrastē.

Pagājušajā nedēļā Biedrības "Zemes draugi" pārstāve Guna Grimsta atklājusi, ka kādam motociklistam ienācis prātā par krosa poligonu izvēlēties dabas liegumu – Pāvilostas pelēko kāpu. Liepājas Reģionālās vides pārvaldes darbinieki novērojuši, ka motociklisti jaunas sliedes iebraukuši arī Pūsēnkalnā.

“Tik lielus un nopietnus postījumus pelēkajai kāpai es vēl nebiju redzējusi,” sarūgtināta saka G. Grimsta. “Kāds ar motociklu burtiski ārdījies katrā lielākā no kokiem brīvā kāpas laukumiņā.”

“Piekrastes kāpu joslā plānā augsnes kārtiņa veidojusies daudzu gadsimtu garumā, bet sūnas un ķērpji izaug tikai apmēram par vienu milimetru gadā. Izpostīt tos var vienā mirklī. Par notikušo ziņoju gan vietējam policistam, gan Reģionālajai vides pārvaldei,” saka vides aizsardzības entuziaste.

Liepājas Reģionālās vides pārvaldes Dabas aizsardzības daļas vadītāja Ingrīda Klane un inspektors Roberts Bērziņš piektdien ieradās Pāvilostā un noformēja protokolu par sabojāto zemsedzi apmēram 3200 kvadrātmetru lielā platībā. Taču inspektori šaubās, vai vainīgo izdosies atrast pēc atstāto pēdu nospiedumiem, jo daudziem motocikliem ir vienādi protektori, turklāt to raksts sausajās smiltīs vairs nav skaidri saskatāms.

Pagaidām vēl dabas lieguma “Pāvilostas pelēkā kāpa” teritorija nav apzīmēta ar jaunām norādes zīmēm kā dabas liegums. “Taču tas nekādi neattaisno braucēju,” saka I. Klane. “Ir pārkāpts Latvijas Republikas Aizsargjoslu likums, kas nosaka, ka aizliegts iebraukt kāpu joslā tuvāk par 300 metriem no jūras. “Šajā teritorijā nav atļauts arī kurināt ugunskurus un celt teltis, izņemot šim nolūkam īpaši paredzētas vietas,” atgādina inspektore.

Nedēļas nogalē inspektori devušies reidos gar jūras piekrasti gan ziemeļu, gan dienvidu virzienā no Liepājas. “Sakas pusē atradām atsevišķas vietas ar mašīnu atstātām pēdām,” pastāsta inspektors R. Bērziņš.

“Var spriest, ka cilvēki devušies atpūsties pie jūras un nav ievērojuši Aizsargjoslu likumu.” Piekrastes joslā starp Jūrmalciemu un Bernātiem redzēti pludmalē braukājuši motociklisti, kuri, ieraugot Vides pārvaldes automašīnu, pamanījušies pazust. Taču visi noteikumu pārkāpēji no soda neizmūk.

Liepājas Reģionālās vides pārvaldes direktore Ingrīda Sotņikova norāda, ka nesen no Valsts policijas saņemta atbilde par to, kam pieder motocikls, ar ko braucējs dragājies pa kāpām Nīcas pagastā. “Šo faktu fotogrāfijā bija fiksējis kāds iedzīvotājs. Aprīļa beigās lemsim par soda piemērošanu šim braucējam.”

Pievieno komentāru

Pāvilostā