Mežiniekiem pārmet uzņēmēju interešu aizstāvēšanu

Tikai divas dienas aprīlī “Lauru” māju saimnieks Vērgales pagastā ar auto varēja aizbraukt līdz mājām. Baļķvedēji atkal sabojājuši ceļu, un saimnieks spiests atstāt automašīnu pusotru kilometru no mājām, mežmalā.

Kopš februāra “Lauru” māju saimnieks Oļģerts Vainovskis cīnās ar baļķvedējiem, kas sabojājuši meža ceļu. Kad O. Vainovska pacietības mērs bija pilns, viņš aprīļa sākumā sarunāja traktoru, kas baļķvedēju atstātās vagas nolīdzinājis. Taču pēc pāris dienām ceļš atkal sabojāts. Vērgalnieks atkal spiests auto atstāt mežmalā, jo tuvāk dzīvesvietai piebraukt nav iespējams.

“Vistām beigsies barība, beigsies kartupeļi, kā lai maisus aiznes līdz mājām,” sūrojas vērgalnieks. Viņš novērojis, ka mežā strādā mežizstrādes kompānija “Latsin”. “Miljonāram neviens neko nevar padarīt,” Dienvidkurzemes mežsaimniecības vilcināšanos iesaistīties problēmas risināšanā komentē O. Vainovskis.

Cirsma Saraiķos atrodas Akmensraga iecirkņa teritorijā, un tās vadītājs Armands Milzarājs “Kursas Laikam” atteicās izpaust firmas, kas Saraiķos strādā. Viņš pat ieteica pārtraukt interesēties par šo problēmu.


Jau rakstījām, ka kopš februāra sākuma “Lauru” iemītniekiem pastu vairs nepiegādā līdz mājām. Pastkastīte bija jāpārvieto tuvāk Liepājas–Pāvilostas šosejai. Vietām baļķvedēji atstājuši vismaz pusmetru dziļas vagas. Lai dubļus izbristu, vērgalnieki mežmalā pilsētas apavus nomaina pret gumijas zābakiem.

Firma atzīst problēmu
Dienvidkurzemes mežsaimniecības izpilddirektors Olafs Jākobsons “Kursas Laikam” atzina, ka nav informēts par konkrēto gadījumu – iesniegums Aizputē nav iesniegts. Vainu uz vienu firmu nevarot novelt, jo iespējams, ka ceļu izmantojuši arī citi. Taču viņš izteica gatavību nepieciešamības gadījumā izskatīt dokumentus un atrast, kas izsolēs ieguvis tiesības cirsmas izcirst.

Līgums paredz, ka “Latsin” meža ceļu salabos. “Ceļu šonedēļ salabosim,” sola “Latsin” mežizstrādes meistars Jānis Lūsis. Esot jau sarunāts ar uzņēmumu “Aizputes ceļinieks” par grants piegādi. “Ja es būtu saimnieka vietā, arī būtu dusmīgs,” O. Vainovska prasības par pamatotām atzīst J. Lūsis.
Viņš pastāsta, ka šogad situācija uz meža ceļiem ir sarežģīta. “Ziemas tikpat kā nebija. Nevarējām gaidīt labāku laiku, tad visu ziemu nebūtu strādājuši.”

Ierobežojumi – neloģiski

Firma likumu nav pārkāpusi, norāda mežsaimniecībā. Noslēdzot līgumu ar meža īpašnieku, tajā paredzēts, ka kokmateriālus drīkstēs izvest bez ierobežojumiem. Teorētiski mežsaimniecībai ir tiesības noteikt ierobežojumus uz meža ceļiem, taču tas nebūtu loģisks problēmas atrisinājums, spriež O. Jākobsons, uzņēmēji un mežinieki.

“Tas iznīcinātu visu nozari, un ķēdes reakcija būtu graujoša,” secina izpilddirektors. Iepriekšējos gados uz atsevišķiem meža ceļiem ierobežojumi bija noteikti uz pāris nedēļām. Šogad pāris nedēļu nebūtu līdzējušas, silta bija visa ziema, viņš norāda.

Pievieno komentāru

Pāvilostā