Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rucavas sievas saņems zīmi "Latviskais mantojums" 2

10. maijā Rīgā, Latviešu Biedrības namā, Rucavas sievas būs starp tiem pirmajiem 12 lauku tūrisma saimniekiem, kas svinīgā pasākumā saņems kultūras zīmes "Latviskais Mantojums". Zīmi pasniegs kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, klātesot Pašvaldību Savienības vadītājam Andrim Jaunsleinim, kultūras ekspertiem, un to pašvaldību vadītājiem, kurās saimnieko jaunie zīmes saņēmēji.

Latviskā Mantojuma zīme izveidota pēc "Lauku ceļotāja" iniciatīvas, lai godinātu un rādītu latviskās kultūras un sadzīves mantojumu, kas dzīvo mūsdienās un nav sastindzis muzeju plauktos. Latviskā mantojuma zīmes uzdevums – saglabāt latviskās identitātes saikni ar mūsdienu dzīvi, demonstrējot to tūrismā.

Pēc šīs zīmes varēs atpazīt vietas, kur saimnieki apmeklētājiem ir gatavi rādīt un stāstīt, cienāt ar latviskiem ēdieniem, mācīt amatus un prasmes, svinēt latviskos svētkus. Latviskā mantojuma zīmi saņems naktsmītnes, lauku saimniecības, amatnieki, lauku krodziņi, latvisko tradīciju pasākumu rīkotāji un vadītāji, muzeji, kolekcijas, prasmju un arodu zinātāji (maizes cepēji, audēji, bitenieki, keramiķi, kalēji, pirtnieki, jumtu licēji, teicēji, dziesminieki, u.c.). Zīmes uzdevums ir popularizēt un saglabāt kultūras
mantojumu, to aktīvi lietojot un padarot saprotamu mūsdienu cilvēkam.

Pirmie divpadsmit "Latviskā Mantojuma" zīmes saņēmēji aicina:
• nobaudīt latviskos ēdienus Mekes krogā Salacgrīvas novadā pie Sudrabu ģimenes,
• apgūt sklandraušu cepšanu un nobaudīt tos saimniecībā "Ūši" Kolkā pie Dženetas Marinskas,
viesoties Lejaskurzemnieku goda mielastā tradīciju namā "Zvanītāji" pie Rucavas sievām,
• iepazīt alus tradīcijas Valmiermuižas alus darītavā, Burtnieku novadā,
• nogaršot kaņepju aizdaru ZS "Adzelvieši" Burtnieku pagastā pie Jāņa un Dzidras Grīnbergiem,
• apskatīt Riharda Vidzicka koka meistardarbus Vienkoču parkā Līgatnes novadā,
• apbrīnot Latgales amatniecību un baudīt latgaliešu ēdienus Ludzas Amatnieku centrā pie Līgas un Ērika
Kondrātiem,
• zvejot nēģus tačos kopā ar Aleksandru Rozenšteinu Salacgrīvā,
• iepazīt latvisko dzīvesziņu lauku sētā "Dzirnupes" pie Sandras un Jura Palelioņiem Limbažu novadā,
• piedzīvot latvisku svētku svinēšanu un cienāties ar Zemgales lielajiem virtuļiem ZS "Vaidelotes" Bauskas novadā
pie Dairas un Arnolda Jātniekiem,
• cept īstu lauku maizi lauku mājās "Donas" Smiltenes novadā kopā ar Briežu ģimeni,
• baudīt brīvdienas latviskā vidē viesu namā "Lantus" Kocēnu novadā.

Pretendentus Latviskā Mantojuma zīmes saņemšanai izvērtē komisija, kurā piedalās Latvijas kultūras autoritātes:
Juris Dambis, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs, Dace Melbārde, Latvijas nacionālā kultūras centra direktore, Signe Pujāte, Latvijas Nacionālā kultūras centra direktores vietniece, Janīna Kursīte, Latvijas Universitātes profesore, Māra Mellēna, etnopsiholoģe, pedagoģe, Dagnija Baltiņa, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre, Jolanta Treile, LR Kultūras ministrijas, Kultūrpolitikas departamenta direktore, Mārtiņš Kuplais, Latvijas etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktores vietnieks, Valdis Muktupāvels, LU Humanitāro zinātņu katedras, Latvistikas un Baltistikas nodaļas folkloristikas un etnoloģijas katedras vadītājs, Andris Kapusts, Latvijas folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs, Māra Zālīte, dzejniece un dramaturģe, Gatis Mūrnieks, zīmolvedis, "McCann World Group Riga" vadītājs, Sniedze Sproģe, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece, Armands Slokenbergs, Tūrisma attīstības valsts aģentūras direktors, Dace Ziemele, Kultūras ministrijas Reģionālās kultūrpolitikas un informācijas analīzes nodaļas vadītāja, Asnāte Ziemele, LLTA "Lauku ceļotājs" prezidente.

"Lauku ceļotājs" ir izsludinājis atvērtu pieteikšanos un turpmāk ikviens tūrisma uzņēmējs, kas atbilst kritērijiem, varēs pieteikties Latviskā mantojuma zīmei.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

RUCAVAS sievas ,

Jūs to esat pelnījušas It īpaši Sandrai PALDIES !!!

pirms 5 gadiem, 2013.04.26 10:54

Rucavas novadā