Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Papes sumbru ganāmpulks, iespējams, sarucis

Papes sumbru ganāmpulks, iespējams, šogad sarucis - vairāki dzīvnieki varētu būt gājuši bojā bargās ziemas dēļ, sarunā ar aģentūru BNS pieļāva Pasaules Dabas fonda projekta vadītājs Ints Mednis.

Savā vaļā klaiņojošos dzīvniekus cilvēki nebija manījuši vairāk nekā pusgadu, līdz pagājušonedēļ tos ieraudzījis kāds Nīcas novada Kalnišķu iedzīvotājs. Viņš netālu no sumbru bijušā aploka saskaitījis deviņus dzīvniekus - trīs mazus telēnus, vienu pagājušogad dzimušo sumbru un piecus pieaugušos sumbrus. Tomēr sumbru skaitam vajadzētu būt lielākam, jo pērn ganāmpulks bija pieaudzis līdz 11 dzīvniekiem. Mednis pieļāva, ka vairāki dzīvnieki varētu būt gājuši bojā, jo sumbri turas kopā un nemēdz atdalīties no ganāmpulka.

Lielie dzīvnieki kopš 2008. gada brīvi klaiņo pa Papes dabas parka apkaimi - sumbriem izdevās izkļūt no nožogotās teritorijas, un kopš tā laika aplokā viņi nav atgriezušies. Iepriekš no tuvāko zemnieku saimniecību īpašniekiem saņemtas sūdzības par sumbru izbradātiem vai izgulētiem labības laukiem. Dzīvnieki viesojušies arī apkārtnes ābeļdārzos un māju sētās.

Sumbri aplokā Papes palienes pļavās palaisti 2004.gada vasarā.

Papes ezera apkārtne bija pirmā vieta Latvijā, kur Pasaules Dabas fonda dabiskās ganīšanas projekta ietvaros 1999.gadā tika ievesti pirmie 18 savvaļas zirgi, lai demonstrētu lielo zālēdāju nozīmi dabā un rosinātu videi draudzīgus atklātas ainavas atjaunošanas un saglabāšanas paņēmienus. Tagad Papes ezera austrumu piekrastes pļavās mīt taurgovis, savvaļas zirgi un sumbri.

Agrāk Eiropas lielākie zālēdāji - sumbri - bija parasta Latvijas dabas sastāvdaļa, norādīja dabas fonds.

Tie dzīvoja mērenās joslas lapu koku mežos un pļavās no Britu salām līdz pat Sibīrijai. Zināms, ka pēdējie savvaļā mītošie sumbri mituši Polijā 20.gadsimta sākumā. Tagad daudzās Eiropas valstīs sumbru savvaļas populācija tiek atjaunota no nebrīvē mītošajiem sumbriem, kas tiek atkal izlaisti savvaļā.

Pievieno komentāru

Rucavas novadā