Ornitologi aicina ziņot par izlidojušiem pūču mazuļiem

Šopavasar Latvijā ligzdošanu sākušas daudz mazāk meža pūču nekā citus gadus, tādēļ ornitologi aicina iedzīvotājus ziņot par izlidojušajiem pūču mazuļiem, vēsta portāls "dabasdati.lv".

"Pēc jau otrās aukstās un skarbās ziemas Latvijā ligzdošanu uzsākušas ievērojami mazāk meža pūču nekā iepriekšējos gados - zemās temperatūras prasījušas vairāk barības rezervju nekā uzkrāts, un biezā sniega sega samazina grauzēju nomedīšanas iespēju," skaidrojis pūču pētnieks Andris Avotiņš.

Pārziemošanas apstākļi aizvadītajās ziemās bijuši grūtāki ne vien pūcēm, bet arī citiem plēsējiem. Turpretī grauzējiem tie bijuši labvēlīgi - biezā sniega sega nodrošināja stabilus un siltus apstākļus, jo zem 40 centimetru biezas sniega kārtas, kur grauzēji ziemā uzturas, temperatūra ir tuvu nullei.

Pavasaris šogad iestājās salīdzinoši vēlu, un pūces ligzdošanu sāka vēlāk, tāpēc arī mazuļi ligzdas atstāj vēlāk nekā parasti, skaidro Avotiņš. Ekoloģijas teorija saka, ka zemos populācijas blīvuma, bet augstos barības pieejamības apstākļos pūču populācijai vajadzētu sevi atražot - perējumiem šogad vajadzētu būt lielākiem.

Ziņojot par atrastiem pūčulēniem, iedzīvotāji aicināti norādīt to skaitu un aprakstīt atrašanas vietu.

Meža pūču mazuļi, atstājot ligzdu, ir gaiši pelēki, vēlāk tiem kļūst brūnākas lidspalvas. Ausainās pūces mazuļiem ir melns sejas disks, savukārt urālpūču mazuļiem ir spilgti dzeltens knābis. Uz zemes atrodot pūces mazuli, to nevajag aiztikt, jo tas nav pazudis - pieaugušās pūces ir tuvumā un mazuli pieskata, atgādina putnu pazinēji.

Latvijā pavisam reģistrētas 13 sugu pūces, un septiņas no tām ligzdo Latvijas teritorijā. Šogad iedzīvotāji aicināti pievērst īpašu uzmanību Latvijā visbiežāk sastopamajai sugai - meža pūcei - un ziņot par tās novērojumiem portālam "dabasdati.lv" - šī informācija sniegs vērtīgus datus ornitologiem.

Pievieno komentāru

Rucavas novadā