FOTO: Kurp doties brīvdienās? 12 kilometru garais Dunikas purva laipas mierpilnais vilinājums 8

Portāls "Rekurzeme.lv" brīvdienās iesaka doties uz Rucavas pagasta Duniku un vairāku stundu garumā izstaigāt Dunikas purva laipu, kas ir viena no garākajām purva laipām Eiropā.

Laipu ātrā solī ir iespējams nepilnās trijās stundās, taču vēlams pastaigai atvēlēt vairāk stundas, laipas otrajā galā iekārtotajās atpūtas vietā iestiprinoties ar līdzi paņemtām maizītēm. Izmantojot aplikāciju "Endomondo", abos virzienos kopumā tika nostaigāti 12 kilometri.

Dunikas purvā izbūvētā purva laipa stiepjas ~4,5 km garumā, šķērsojot Tīrspurvu. Šis purvs būs lieliska vieta nesteidzīgai meditatīvai pastaigai klusumā, taču laipas galā vēl ir iespēja pastaigu turpināt Luknas skābaržu audzē.

Tīrspurvs ir sūnu jeb augstais purvs. Tādu nosaukumu šis purva tips ieguvis, pateicoties kupolveida formai, kas veidojas, purvam attīstoties. Kupolu veido sfagnu sūnas, kas purva centrālajā daļā aug daudz straujāk, kā arī uzkrāj vairāk ūdens, jo purva malās tas ātrāk notek uz apkārtējām teritorijām. Šobrīd kūdras slānis purva centrālajā daļā ir sasniedzis vismaz 7m biezumu, kas nozīmē, ka tas savu dzīvi sāka pirms vismaz 7000 gadu, jo viena gada laikā kūdras slānis augstajos purvos pieaug par aptuveni vienu milimetru.

Purvā redzamās mazās červeļainās priedītes patiesībā ir vairākus simtus gadu vecas. Tik mazas tās ir barības vielu trūkuma dēļ.

Izturīgākajiem gājējiem, kam pietiks spēka šķērsot visu purvu, takas galā sarūpēts pārsteigums – 11 ha platībā ir apskatāma Luknas skābaržu audze. Šobrīd tā ir vienīgā un lielākā parastā skābaržu tīraudze Latvijā. Luknē – skābaržu populācija sasniedz savas izplatības galējo ziemeļrietumu robežu. Tā ir gandrīz pusotru gadsimtu veca, un rada noskaņu it kā jūs būtu aizceļojuši uz Centrāleiropas platlapju mežiem

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Kur norādes

Lai to vietu atrastu nav norādes zīmes. Brauc un rodies Lietuvā mežā kur nogriezties nav ne info ne kas krāsains kas piesaistītu. Laipa palikusi bīstama bērniem var savainoties. No takas izveidotājiem varēs tiesas ceļā piedzīt naudu ja būs kāds savainojies. Dabas aizsardzības pārvaldes nolaidība un nevēlēšanās ko darīt.

pirms gada, 2019.04.22 11:34

nu nu

Kādas muļķības! Nesen bijām! Tur viss ir lieliskā kārtībā!

pirms 3 mēnešiem, 2020.10.14 12:25

Ttf

Tad nevajag iet,ja bērni neklausa.Lielveikalā uz trepēm arī var nokrist utt.

pirms gada, 2019.04.22 21:49

Esam nesapratnē !

Jā , nepatīkami un mazliet negaidīti no purva uzturētājiem! Diemžēl tā ir patiesība,ka apses dēļi ir saliekušies un gali ir izcēlušies uz augšu, un tā kā abpus laipai ir purvs,nav arī kur nokāpt ,lai tās vietas apietu !! Apse ir koks .kas lieksies un vērpsies visos virzienos,laipu gali stiķētajās vietās ir sacēlušies gaisā, ir diezgan riskanti !!! Vēl apliecinājums nesakārtotībai un nesmukums ir tas,ka ieejot purvā ir apkritis ( nopuvis) pirmais informācijas stends ar jumtiņu un guļ tur iegāzies viršos. Pēc ziemas atgriežoties , izreklamētā tūristu purva taka, tiešām izskatās nav gatava tūristu apmeklējumiem. Mēs tur bijām sestdien, laiks bija jauks, cilvēku bija diezgan daudz, bet valda tur tāda bezsaimnieka nesakārtotas teritorijas iespaids !! Un norādes par atrašanās vietu protams nav nekādu !

pirms gada, 2019.04.22 22:44

ups

... tā laipa un cilvēku bāšanās visur kur tik var - ir dabas izvarošana savtīgos nolūkos. Nav ko tur līst kamēr tur nav uzbērts dambis un noasfaltēts uz tā ceļš....

pirms gada, 2019.04.24 10:31

Rucava pa lētuci tirgo dabas bagātības

Vācietis no kūdras purva berzē rokas. Varēs drīz to vietu nosusināt un iegūt par centiem kūdru kubikmetrā. Laipas būtu jāmaina kas to apsaimnieko vai arī izsaimniekoja? Kur ir tāmes par iepriekšējo laipu iztērēts un cik jaunu auto vai dzīvokļu iegādāts? Uz šīs laipas radīšanu.. .....

pirms gada, 2019.04.24 13:03

jūsu vide jāsakopj !!!

Nu nav jau tur nekā traģiska, vajag tikai piecelt un no jauna uzstādīt to informācijas stendu un iziet cauri tam purvam un pārskatīt tās laipas Bet nu būs jau liela problēma - kas to darīs un kam tas jādara ? Ja rasies kāds gudrs un izdarīgs novada attīstības darbinieks, kas pratīs lietas sakārtot un vienkāršot un sarunāt večus,kas izdara np pašu novada entuziastu puses, iznāks pa lētuci un iznākums būs visiem patīkams !

pirms gada, 2019.04.25 09:07

Ir tā kā ir.

Tas ir jādara katram ,kas grib šo vietu saglabāt, un sakārtot!!! Laipas vairākas reizes ir mainītas,bet laika zobs dara savu!! Purvs tika kārtots uz personīgas iniciatīvas pamata, nevienam nekas netiek maksāts, nevienam apmeklētājam nekas netiek prasīts!! Bija mežniecības,bija iniciatīva,bet viss iet un mainās ,lai purva taku sakārtotu,vajadzīgi materiāli un līdzekļi un entuziasti.Kur lai to visu kopā ņem? Tāpēc purvs lēnām paliek par purvu!!

pirms 10 mēnešiem, 2020.03.14 22:09

Rucavas novadā