Valsts sola veidot pacientiem lētākas aprūpes slimnīcas 6

No pirmdienas Priekules slimnīca ceļ maksu par uzturēšanos Īslaicīgās veselības un sociālās aprūpes nodaļā – 12,70 latu vietā būs 14,50. Otrdien valdība izskatīs gan jauno pacienta iemaksu projektu, gan nepieciešamos dokumentus aprūpes slimnīcu veidošanai.

Paši visu nemaksā
Pirmās “sociālās gultas” Priekules slimnīcā radās 2001. gada oktobrī. Pieaugot pieprasījumam, tika izveidota atsevišķa nodaļa. Sākotnēji maksa bija 3,50 latu dienā. Nu tā ir pieaugusi līdz 14,50 par dienu – par tādu summu slimnīcai noslēgts līgums ar Liepājas domes Sociālo dienestu. Nodaļas vadītāja Inese Krūza stāsta, ka maz ir tādu, kuri šo summu pilnībā maksā paši. Parasti ir pašvaldības līdzfinansējums un daļa cilvēka pensijas.

Iepriekš 14 latu dienā bija pilna samaksa par uzturēšanos Liepājas reģionālās slimnīcas Sociālās aprūpes nodaļā. Aizvadītajā ceturtdienā un piektdienā slimnīcas valde sprieda par jauniem maksas pakalpojumu izcenojumiem, taču tie vēl nav publiskoti.

Spriedīs par variantiem
Pacientu iemaksu projekts, ko otrdien skatīs valdība, aprūpes slimnīcās paredz maksu pieci lati dienā, kamēr ārstēšanās lokālā un reģionālā statusa slimnīcā no pacienta prasīs 12 latu par dienu. Pie reizes valdībai jādefinē, kas tad ir aprūpes slimnīca, jo līdz šim Latvijā tāda statusa ārstniecības iestādēm nav bijis.

“Aprūpes slimnīcā nav nepieciešama ārsta klātbūtne visu diennakti. Viņš var būt, bet tā nav obligāta prasība. Piemēram, reģionālajā slimnīcā ir veikta operācija, stāvoklis ir stabils, bet cilvēks tomēr nevar vēl turpināt ārstēšanos mājās. Tad viņš kādu laiku var pavadīt aprūpes slimnīcā. Tas ir lētāk un labi, ja tuvāk dzīvesvietai,” būtību skaidro Veselības ministrijas Komunikāciju daļas vadītāja Egita Pole.

Arvien grūtāk
“Tad tā vairs nav slimnīca, nezinu, kāpēc piedāvā tādu nosaukumu. Laikam lai nav tik skarba tā pāreja. Bez ārstiem, bez neatliekamās palīdzības ķirurģijā, dzemdniecībā, tikai ar medmāsām – tas ir aprūpes nams, atveseļošanās centrs, bet ne slimnīca,” uzskata Priekules slimnīcas galvenā ārste Tatjana Ešenvalde. Runājot par Priekules slimnīcas gultasvietu skaitu, parasti teic 100+25, sociālo nodaļu izdalot atsevišķi.

E. Pole norāda, ka projektā pacientu iemaksa nav strikti noteikta – 12 latu par dienu. Tā ir maksimālā robeža. Slimnīca pati var noteikt, cik kura pacientu kategorija maksās, varbūt kādu iedzīvotāju daļu var atbrīvot no iemaksas vispār. Madonas slimnīca izteikusies, ka iemaksa varētu būt 10 latu par dienu. Tāpat arī 30 latu par operāciju no valdības puses noteikts nevis kā obligāts, bet iespējams līdzmaksājums.

“Lielās slimnīcās varbūt tas ir risinājums, bet finansu samazinājums ir milzīgs. Jebkurā gadījumā slimnīcai ienākumiem jābūt – ja ne no valsts, tad no pacientiem,” vērtē T. Ešenvalde.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

labais

Priekules soc.nod. neredzu par ko maksāt tādu naudu.
tur verētu maks. 3ls par dienu. bedre..............

pirms 11 gadiem, 2009.02.22 10:27

zz

liepājas sociālais dienests būtu tik gudrs un nesūtītu savējos tāda sajūta ka priekule grib uzvārīties uz šā naudas rēķina

pirms 12 gadiem, 2009.01.19 17:17

liepājniece

neredzu tādai slimnīcai kā priekule tā tur nekā nebija nu jau galīgi smejas par cilvēkiem tik maksā slēgt un viss ja nevar normāli sniegt pakalpojumu

pirms 12 gadiem, 2009.01.19 16:55

elza

nosaukums jau smalks bet ne tur ārstē var teikt pirms morgas nodaļa priekš kam tērē tādus līdzekļus un vēl tur tik daudz personālu

pirms 12 gadiem, 2009.01.19 16:10

slimnieks

Kas notiek mūsu Veselības nozarē, vai nu tur no TAUTAS PARTIJAS SALIKTI NEZZINīši,vai apzināti tiek veikts iedzīvotāju iznčināšanas vai degrēdācijas process. Visu mūžu esmu strādājis un maksājis nodokļus, tagad vecuma un slimības gadījumā jāmaksā atkal ,bet ja tas notiek slimnīcā esmu ar mieru,bet kādā tur aprūtes centrā lai guļ Veselības ministrijas ar ministru priekšgalā'.Kur paliek Satversmē izvirzītie un noteiktie uzdevumi,ka Valstij jārūpējas,ka iedzīvot'jiem jārada apstākļi,lai būtu pieejama slimnīca pilnā nozīmē ne izkropļota.

pirms 12 gadiem, 2009.01.19 15:20

Priekules novadā