Rosina sarkanos gāzes balonus ļaut lietot līdz 2017.gada beigām 2

Ekonomikas ministrija (EM) rosina paaugstināt drošības prasības sarkanajiem gāzes baloniem un atļaut mājsaimniecībām tos lietot līdz 2017. gada beigām, informē EM pārstāve Evita Urpena.

Pēc sarunām ar gāzes balonu tirgotājiem un tos pārstāvošajām nevalstiskajām organizācijām par viņu gatavību strādāt saskaņā ar jauno gāzes balonu aprites, uzraudzības un kontroles kārtību, EM secinājusi, ka komersanti, kuri strādā mājsaimniecību segmentā neplāno piedāvāt mājsaimniecībām īstenojamus nosacījumus gāzes balonu nomaiņai.

Pretēji iepriekšējām diskusijām normatīvā regulējuma izstrādes laikā tirgū ir pieejams tikai gāzes balonu iegādes piedāvājums, neparedzot tādas alternatīvas kā noma un bezmaksas maiņa. Pēc Ekonomikas ministrijas rīcībā esošajiem datiem šobrīd aptuveni 35 % no mājsaimniecībām ir gāzes balonu lietotāji, un ļoti liels īpatsvars ir tieši mazturīgo iedzīvotāju segmentā. Tāpat gāzes balonu tirgotāji nav vienojušies ar saviem sadarbības partneriem (piemēram, degvielas uzpildes stacijām) par tālākās sadarbības nosacījumiem, lai ieviestu jauno gāzes balonu aprites regulējumu.

Lai aizsargātu patērētājus no ievērojamām izmaksām jaunā gāzes balona iegādē un vienlaikus paaugstinātu iedzīvotāju drošību, kā arī lai mazinātu gāzes balonu nelegālās aprites pieauguma risku, ministrija rosina noteikt atšķirīgu termiņu dažādu gāzes balonu izņemšanai no tirgus. Sašķidrinātās naftas gāzes balonu, kurus galvenokārt izmanto mājsaimniecībās, izņemšanas no tirgus termiņu pārcelt līdz 2017. gada 31. decembrim.

EM arī rosina noteikt ES tehniskajām prasībām neatbilstošo sašķidrinātās naftas gāzes balonu nacionālās tehniskās pārbaudes kārtību, tādējādi paaugstinot drošības līmeni šo gāzes balonu lietotājiem. Visiem sašķidrinātās naftas gāzes baloniem līdz 2015.gada 30.septembrim būs jāveic ārējā, iekšējā un hidrauliskā pārbaude.

Vēl viens priekšlikums ir noteikt komersantiem pienākumu piedāvāt mājsaimniecībām arī gāzes balonu nomas pakalpojumu, dodot iespēju patērētājam izvēlēties savām iespējām un vajadzībām atbilstošāko gāzes balona iegādes risinājumu.

EM piedāvā arī atvieglot gāzes balonu aprites kārtību gāzes balonu lietotājiem un tirgotājiem, kas paredz, ka lietotāji tāpat kā līdz šim varēs pie tirgotāja apmainīt tukšu balonu pret pilnu, kā arī aizliegt komersantiem, kuri iepērk lūžņus, iepirkt no fiziskām personām gāzes balonus, to lūžņus un atgriezumus. Tādējādi būtiski samazinās risks, ka gāzes balonu lietotāji patvaļīgi veic gāzes balona utilizāciju un to nodošanu metāllūžņos, līdz ar to pakļaujot riskam gan savu, gan apkārtējo dzīvību un veselību.

Detalizēti ar MK noteikumu projektiem var iepazīties Ekonomikas ministrijas mājaslapā: https://em.gov.lv/lv/nozares_politika/atbilstibas_novertesana_un_metrologija/dokumenti/normativo_aktu_projekti/

Izstrādātie grozījumi pārrunāti ar nozares komersantiem un nevalstiskajām organizācijām. Šobrīd ir saņemti pozitīvi saskaņojumi no visām oficiālajā saskaņošanas procesā iesaistītajām nevalstiskajām organizācijām, proti, Latvijas Gāzes asociācijas, Latvijas Sašķidrinātās naftas gāzes asociācijas, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmumu asociācijas, Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas un Degvielas tirgotāju un ražotāju savienības.

Plānots, ka iepriekšminētie grozījumi MK noteikumos tiks izskatīti šā gada 24. marta Ministru kabineta sēdē.
 

Pievieno komentāru

Komentāri 2

GĀZMENS

Vienalga pirkšu lietuvā nevis atbalstīšu partiju lobētus spekulantus,kas gāzei uzlikuši divreiz lielāku cenu.Lietuvā gāze maksā 17 eiro pie mums 28,5 eiro ,vai kāds var izskaidrot cenu starpību,jo Mažaikos gāzi uzpilda gan mūsējie gan lietuvieši.

pirms 6 gadiem, 2015.03.21 11:22

Gāzatkarīgais

Es Priekulē pērku balonu par 23,50 eiro, un zinu, ka tajā ir nedaudz vairāk kg nekā leišu balonos.
Par kvalitāti nemaz nerunājot, bet katram sava patikšana - vienam māte, citam meita un vēl citam kleita.

pirms 6 gadiem, 2015.03.23 08:14

Priekules novadā