Priekules slimnīcā saglabāsies arī valsts līdzfinansēta palīdzība 29

Dienas stacionārs ir iespēja Priekulē veikt plānveida operācijas par valsts noteikto cenu, pašam piemaksājot par ēdināšanu un nakšņošanu slimnīcā, ja tas nepieciešams. Dzemdības tomēr būs maksas pakalpojums.

“Situācija mainās strauji,” teic Priekules slimnīcas galvenā ārste Tatjana Ešenvalde, kura otrdien saņēmusi zvanu no Veselības obligātās apdrošināšanas aģentūras (VOAVA), ka būs valsts līdzekļi dienas stacionāram. Tas nozīmē, ka Priekules slimnīcā pēc 1. septembra varēs veikt, lai arī ierobežota diagnožu klāsta, tomēr plānveida operācijas ar valsts līdzfinansējumu. Tāpat arī valsts noteikto kategoriju pacienti, kuriem būs nepieciešama uzturēšanās dienas stacionārā, no maksājumiem būs atbrīvoti, piemēram, 1. grupas invalīdi, politiski represētie u.c. Savukārt trūcīgie iedzīvotāji maksās pusi no pakalpojuma cenas. Dienas stacionārā ar ģimenes ārsta nosūtījumu tā ir pieci lati par dienu un trīs lati par operāciju vai manipulāciju.

Dienas stacionāra darba laiks ir no astoņiem rītā līdz pieciem vakarā. Ja nepieciešams palikt slimnīcā pa nakti, sākas maksas pakalpojums – trīs lati par nakti. Atsevišķi kā maksas pakalpojums ir arī ēdināšana.

“Dienas stacionārs ir ambulatorie pakalpojumi, tos Priekule var sniegt pieejamā finansējuma apmērā,” apstiprina VOAVA Kuldīgas filiāles vadītāja Dzintra Eglīte.

Tas nozīmē, ka, beidzoties valsts finansējumam, pacients palīdzību varēs saņemt, vien pašam par visu maksājot. Piemēram, brukas operācija, paspējot uz valsts finansējumu, var izmaksāt astoņus latus, toties kā maksas pakalpojums tas būs jau 150 latu, abos gadījumos “plus gulēšana pa nakti un ēdināšana”. Diagnožu saraksts, kas tiek ārstētas un ko nodrošina dienas stacionārs, tuvākajās dienās tiks izsūtīts ģimenes ārstiem.

“Valsts dzemdniecībai mums ir pateikusi “nē”. Daudzi ir teikuši, ka vēlas dzemdēt Priekulē, jau ir pieteiktas vairākas dzemdības septembrī – redzēsim, kā būs,” par maksas pakalpojumu ieviešanu turpina T. Ešenvalde. Dzemdībām maksa noteikta 150 latu, taču līgums nozīmēšot arī grūtnieces aprūpi, sagatavošanu dzemdībām, māmiņu skolu, nodarbības par zīdīšanu u.c.

Iepriekš valsts apmaksāja dzemdību palīdzību, pārskaitot slimnīcai 230 latus par katru dzemdētāju. Tādu cenu slimnīca nevar likt iedzīvotāju zemās maksātspējas dēļ, skaidro T. Ešenvalde. Lai varētu atpelnīt nodaļas uzturēšanu, būtu nepieciešams, lai katru darbdienu kāds gribētu ierasties pasaulē tieši Priekules slimnīcā. Ja grūtniecības norisē būs sarežģījumi, iespējama nopietna patoloģija, dzemdības notiks Liepājā, taču tas neattiecas uz akūtu ķeizargriezienu – tas būs iespējams arī Priekulē.

Šobrīd stacionārs faktiski ir slēgts, jo kvota ir izsmelta un jauna nav piešķirta. Darbojas poliklīnika, laboratorija, ambulatorajiem pakalpojumiem finansējums ir un būs. Darbinieku skaits sarucis par vairāk nekā 40 cilvēkiem, pārējie zaudējuši ienākumus, ko nodrošināja darbs stacionārā, bet palikuši strādāt poliklīnikā, rēķina T. Ešenvalde. Slimnīcā bija 145 darbinieki. “Uz paša vēlēšanos” aizgājuši vairāki strādājošie pensionāri, kuriem izmaiņas likumdošanā atņēma lielāko daļu pensijas.

Novadu pašvaldības no rajona padomes kā kapitāldaļu turētājas SIA “Priekules slimnīca” vēl nav pārņēmušas, iestāde mēģinās pārziemot saviem spēkiem. Otrajā un trešajā stāvā būs dienas stacionārs un dzemdniecības palīdzība. Sociālās aprūpes nodaļa pārcelsies uz otrā stāva daļu, tās ēka tiks iekonservēta. Tāpat arī bijušās Bērnu nodaļas telpām pirmajā stāvā vēl nav skaidrs pielietojums.
“Krīzes centrs, dienas centrs, pansija – varam jau pasapņot, bet vai ar mūsu nabadzību to pavilksim? Pašvaldību budžetiem arī būs grūti,” spriež galvenā ārste.

SIA “Priekules slimnīca” maksas pakalpojumu cenas būs pieejamas arī slimnīcas mājaslapā un izdevumā “Priekules Ziņas”, kas lasāms arī novada mājaslapā.

Pievieno komentāru

Komentāri 29

Novada Domei

Izlasot iedzīvotāju protestus par slimnīcu slēgšanu,ierosinu pamācīties no Smiltenes Novada vadošo darbības lai nepieļautu slimnīcas likvidāciju. Priekules slimnīcas saglabāšanā gan ļoti vajadzētu Visa Novada un iedzīvotāju protestu atkārtot.

pirms 11 gadiem, 2009.08.29 12:24

mamma

Man prieks, ka būs iepēja dzemdēt te pat -mājās..Par tik labu attieksmi un aprūpi es neatteiktos maksāt arī vairāk.

pirms 11 gadiem, 2009.08.28 13:32

Man prieks, ka būs iepēja dzemdēt te pat -mājās..Par tik labu attieksmi un aprūpi es neatteiktos maksāt arī vairāk.

pirms 11 gadiem, 2009.08.28 13:32

piketetāja

Vislielākā pateicība j āpasaka piketa pieteicējai Ritai Kuļikovai,kas gan ar laikrakstu palīodzību un dažādiem aicinājumiem sasauca iedzīvotājus uz Priekules slimnīcas aizstāvēsanu. Vai tad iedzīvotāji nesaprot ka ir jācīnās par savām tiesībām un nedrīkstam pakļauties genocidam.

pirms 11 gadiem, 2009.08.28 12:27

Gunis

Es pievienojos visiem labu vārdu teicējiem! Cik ir bijusi darīšana ar Priekules slimnīcu, nu vienkārši lieliska attieksme!!!Paldies!!!Nenokariet degunus, tagad tak visiem grūti....

pirms 11 gadiem, 2009.08.28 10:51

Gunis

Es pievienojos visiem labu vārdu teicējiem! Cik ir bijusi darīšana ar Priekules slimnīcu, nu vienkārši lieliska attieksme!!!Paldies!!!Nenokariet degunus, tagad tak visiem grūti....

pirms 11 gadiem, 2009.08.28 10:50

gan jau

gan jau ,kad neatlaidīs,vismaz 5 tenku vāceles ir atstātas.

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 19:15

nav ko raizēties atlaistiem jo agri vai vēlu visus atlaidīs

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 18:40

uuuuuuuuu

nevajadzēja atlaist tik daudz darbiniekus,par to jau arī bus savs sods.

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 18:36

Alens

Priekules slimnīcas mediķiem dziļākā cieņa un pateicība. Katram pacientam ir savs dakteris, kuru atceras un pasaka paldies. Es ar dziļu cieņu pateicos dakteriem Vladimiram Tens un Žerāram Ķeružim par sniegto palīdzību. Paldies Jums.

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 08:24

priekulniece

nevajag smīdināt cilvēkus ka priekulē augstas klases speciālisti

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 16:01

nu jau rīdziniece

priekules slimnīcā ir burvīga dzemdību nodaļa ar augstas klases speciālistiem ,,pati tur dzemdēju un tie, kas te raksta muļķības ir vienkārši skauģi,viņi nevienam neliek pie sevis braukt,,vienkārši viņi sniedz tik kvalitatīvus pakalpojumus, ka cilvēki paši tur brauc,,,nevienu tak nespiež,,negribat dzemdējat liepājā, daugavpilī un vēl sazin kur,,es, piemēram, ja vēl saņemšo dzemdēt braukšu vienalga pie savas dakteres uz priekuli un maksāšu cik prasīs, jo es maksāju par kvalitāti! tie, kas negrib var taču dzemdēt kur grib,,nesaprotu kāpēc jāraksta visādas muļķības? turklāt uzskatu, ka 150 lati,,ir smieklīga samaksa, emsu droša, ka tā pat nesedz pašizmaksu,,dzemdībās taču piedalās ārsts, vemāte,,pediatrs,,par ko jūs te runājat????

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 14:05

kaut kāds sviests ja būs sarežģījumi tad dzemdēs vienalga liepājā priekulē tikai ja viss okei un prasīsim tik naudu

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 11:06

arī liepājā nekāda vaina nevienu rupjību nemanīju nebaidieties un droši brauciet uz liepāju kur jums neplēsīs tādu naudu kā priekulē

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 10:52

Broņislavai

Kā tad nu tā, Priekules un apkārtējie pagastu iedzīvotāju atbalsts Priekules slimnīcas pastāvēšanai bija ļoti iespaidīgs ko organizēja rita Kuļikova, ,lielāka atsaucība bija gan vajadzīga no Tautas partyejiešiem,jo šo slimnīcu jau izmanto iedzīvotāji, kuru sadzīves apstāļi būtu ļoti apgrūtināti meklējot medicinas iestādes tālu no mītnes vietām.

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 10:49

paciente bijusa

zel ka ar dzemdibu nodalu ta rikojas,tur ir tik majigi un jauki, nevis ka liepaja taka pa konveijeri un bernu arsts liepaja ka lopu arsts.pati nesen biju priekule man loti patika

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 09:53

Broņislava

Ešenvaldei dziļa cieņa un pateicība. Arī A.Brauna daudz praktiski darīja, lai saglabātu Priekules slimnīcas darbību. Tikai žēl, ka to nesaprata un nenovērtēja visi novada iedzīvotāji. Bet Priekules novada lielā priekšniece - Angela Merkele, kura ir Tautas Partijas lielā fane, tagad to izmantos un pierakstīs savā labā un kontā.To viņa lieliski prot.

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 08:22

Priekules novadā