Priekules novadā ģimenes ārstu trūkumu kompensēs ar feldšerpunktu, bet vēlāk darbu sāks arī jauna ārste

Lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Priekules novadā, kur no 1.jūlija pensijā dosies ģimenes ārstes Margarita Asriance un Maija Retējuma, Asriances prakses vietā tiks izvietots feldšerpunkts, bet vēlāk novadā darbu sāks arī jauna ģimenes ārste, vēsta LETA.

Kā aģentūru LETA informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Tanita Tamme-Zvejniece, saistībā ar divu ģimenes ārstu darbības pārtraukšanu viņu pacienti, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Priekule, tiks automātiski pārreģistrēti pie ģimenes ārstes Daigas Leimanes. Pārējie pacienti gan aicināti pierakstīties pie cita ģimenes ārsta savas deklarētās dzīvesvietas teritorijā.

Tikmēr, lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem, NVD sadarbībā ar Priekules novada pašvaldību ar šī gada 1.jūliju papildus Leimanes praksei ģimenes ārstes Asriances prakses vietā izvietos feldšerpunktu. Tajā pacientus pieņems sertificēta ārsta palīdze jeb feldšeris Vija Zīverte.

Tamme-Zvejniece atgādināja, ka ārsta palīgs ir ārstniecības persona, kura ārstniecībā un pacientu aprūpē sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību slimajiem, konstatē pacienta nāvi, nosaka pacientam diagnozi, ārstēšanu, izraksta medikamentus, kā arī nodrošina nepārtrauktu medicīnisko palīdzību un profilaksi pacientiem.

NVD gan norādīja, ka feldšerpunkta izveide ir īstermiņa risinājums Priekules primārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai.

Kā skaidroja Tamme-Zvejniece, risinot jautājumu par ģimenes ārstu trūkumu Priekulē ilgtermiņā, pašvaldība panākusi vienošanos ar ģimenes ārsti, kura jau šobrīd savu rezidentūras praksi iziet Leimanes praksē, strādājot viņas vadībā un kura pēc divu gadu studijām rezidentūrā plāno pārņemt abu pensijā aizejošo ģimenes ārstu prakses. NVD pārstāve piebilda, ka ģimenes ārstu trešā gada apmācība norit ģimenes ārsta praksē, kuru viņa attiecīgi pilnvērtīgi var iziet Leimanes ģimenes ārsta praksē, atslogojot ģimenes ārstu.

Tamme-Zvejniece norādīja, ka tiek veikti dažādi pasākumi, lai uzlabotu ģimenes ārstu nodrošinājumu, jo viens no aspektiem, ar ko nākas saskarties ir ģimenes ārstu novecošanās. Piemēram, uz šī gada 1.janvāri valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus sniedza 1287 ģimenes ārsti, no kuriem 27% jeb 349 ģimenes ārsti jau sasnieguši pensijas vecumu.

Lai sekmētu ģimenes ārstu došanos uz lauku reģioniem, reģionos strādājošiem ģimenes ārstiem NVD maksā ikmēneša fiksēto piemaksu par prakses un personāla darbības nodrošināšanu lauku teritorijā, kas ir atkarīga no pamatteritorijas iedzīvotāju blīvuma un reģistrēto pacientu skaita. Šādu piemaksu var saņemt tikai reģionā strādājošs ģimenes ārsts.

Tikmēr, lai piesaistītu ģimenes ārstus darbam reģionos un veicinātu pensijas vecumu sasniegušo ģimenes ārstu nomaiņu reģionos, Veselības ministrija īsteno Eiropas struktūrfondu finansētu projektu ar mērķi uzlabot pieejamību ārstniecības un ārstniecības atbalsta personām, kas sniedz pakalpojumus prioritārajās veselības jomās iedzīvotājiem, kas dzīvo ārpus Rīgas, paredzot atbalsta pasākumus ģimenes ārstiem, kuri pārņem praksi reģionos un ģimenes ārstiem, kuri nodot praksi sakarā ar pensijas vecuma sasniegšanu. Arī pašvaldības reģionos piesaista jaunus ģimenes ārstus, piedāvājot ģimenes ārstam gan finansiālu atbalstu, gan ģimenes ārsta ģimenes locekļiem. Katrā pašvaldībā gan šīs iespējas var atšķirties un to ietekmē noteiktās pašvaldības prioritātes un pieejamie finanšu līdzekļi.

Tāpat, lai nodrošinātu optimālu ģimenes ārsta prakses nodrošinājumu, līgumattiecību pārtraukšanas gadījumā NVD vērtē reģistrēto pacientu skaitu praksē un izskata iespēju prakses apvienošanai ar tuvākajā teritorijā esošo ģimenes ārsta praksi.

NVD aicina - ja Priekules novada iedzīvotājiem nepieciešama medicīniskā palīdzība ārpus ģimenes ārstes vai feldšerpunkta darba laika, pēc palīdzības var vērsties pie dežūrārsta Liepājā vai zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Tāpat NVD informēja, ka, sākot ar 1.maiju, Liepājas reģionālajā slimnīcā darbu sācis arī pediatru kabinets, kurā darbdienās no plkst. 8 līdz 20 pieejamas pediatru konsultācijas. Savukārt gadījumos, kad apdraudēta veselība vai dzīvība, neatliekamo medicīnisko palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas, piemēram, Liepājas reģionālajā slimnīcā vai Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīcā.

Kā ziņots, no 1.jūlija Priekules novadā būs tikai viena ģimenes ārste, jo pensijā dodas divas citas ģimenes ārstes, liecina SIA "Priekules slimnīca" valdes priekšsēdētājas Tatjanas Ešenvaldes paziņojums pašvaldības mājaslapā.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka šā gada sākumā Priekules novadā dzīvoja 5067 iedzīvotāji.

Tie pacienti, kuri bija pierakstīti pie ģimenes ārstēm Asriances un Retējumas un ir deklarēti Priekules novadā, automātiski tiks pierakstīti pie ģimenes ārstes Daigas Leimanes, kuras aprūpē no 1. jūlija būs aptuveni 4500 pacientu.

Daktere Leimane aģentūrai LETA atzina, ka, būdama pirmspensijas vecumā, ir noraizējusies par tik lielu pacientu skaitu, kurus nāksies aprūpēt, aizejot pensijā kolēģēm. "Tas draud ar pārslodzi, bet izvēles iespēju jau nav," sacīja Leimane.

Pievieno komentāru

Priekulē