Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mēslošanai izmanto maz zināmu līdzekli; rodas iebildumi

Gramzdas pagastā lauku mēslošanai tiek izmantots maz zināms līdzeklis – digestāts. Vides uzraugiem ar to līdz šim ir tikai teorētiska saskare.

SIA Artis JP traktori jau vairākas naktis smidzina vircu uz labības laukiem, un smaka nāk gandrīz istabā, sūdzas Gramzdas pagasta iedzīvotāja. Šādu parādību viņa novēro pirmo gadu, kopš firma šeit saimnieko.

Tā nav virca, bet biogāzes ieguves produkts, zina Gramzdas pagasta pārvaldnieks Augustins Eidejus. Iedarbības ziņā tas esot līdzīgs slāpekļa mēslojumam. Firma šādu līdzekli esot iecerējusi pielietot arī citos laukos. Lauki tiek mēsloti ar biogāzes ražošanas procesā iegūto digestātu, kura iedarbība ir efektīvāka nekā vircai, skaidro SIA Artis JP darbinieks Guntars Zemītis. No biogāzes ražotnes Vaiņodē vesto digestātu firma pielieto pirmo gadu – izsmidzina gan uz ziemājiem, gan vasarājiem, gan aršanai paredzētajiem laukiem.

G. Zemītis ir izbrīnīts, ka ļaudis sašutuši par smaku, kas, laukus mēslojot, bijusi visos laikos un vietās. Likumdošana šā darba veikšanu pašlaik neierobežo. Citādāk esot ar miglošanu – to uzņēmums allaž saskaņojot ar biškopjiem. Smaka pazudīs pēc pāris dienām, apgalvo firmas pārstāvis.

"Tas ir pirmais digestāts "brīvībā"," atklāj Liepājas reģionālās vides pārvaldes vadītājas vietnieks Roberts Bērziņš. Līdz šim Vides uzraugi praksē ar to neesot sastapušies. Teorētiski tā sastāvā pārsvarā vajadzētu būt ūdenim, smakai – minimālai. Tā varētu būt atkarīga no izejvielas, un R. Bērziņš pieļauj, ka uz digestāta rēķina var izvest arī cita veida mēslojumu.

A. Eidejus stāsta, ka pašvaldībai pret firmu ir pretenzijas par ceļu izbraukāšanu un tai pieprasīts turpmāk tehnikas pārvietošanos, līdz ar to mēslošanu, saskaņot. Biogāzes ieguve attīstās, un šī problēma uzplaiksnīs arī citās vietās, prognozē A. Eidejus. R. Bērziņš norāda, ka ar digestātu vispirms sastapsies to novadu iedzīvotāji, kuros ir biogāzes ražotnes. Viņi var iesniegt sūdzību par smaku, kuras izmērīšana gan būtu problemātiska.

Lielākas bažas radot varbūtība, ka pie ražotnēm var uzkrāties sērūdeņradis.

Dāņu kapitālā balstītā SIA Artis JP izveidota 1998. gadā, strādā graudaugu un citu lauksaimniecības kultūru audzēšanas un nekustamo īpašumu iznomāšanas jomā Priekules, Kuldīgas un Ventspils novadā.

Pievieno komentāru

Priekules novadā