Mazpulkam uzticīgi paliek čaklākie un ņiprākie

Kurzemes skatē būs deviņi dalībnieki no 114. Krotes mazpulka, liecina žūrijas rezultāti pēc vakar, 29. septembrī, notikušās skates. Cik skolās “Liepājas apriņķī” šogad vēl būs mazpulku kustība, grūti prognozēt.

Katrs ar savu stāstu
“Šis rabarbers ir vecāks par mani, to vēl mana omamma stādīja. Panīka, bet tad atkopās, izauga riktīgi liels. Pārstādot sadalījām trīs daļās, bet visas saknes nebija izņemtas – sanāca vēl arī ceturtais,” stāsta Mārtiņš Dargužis, kamēr žūrija aizņemta zāles otrā pusē. Viņa sagatavotā ekspozīcija uz pārējo fona izceļas ar vienkāršību – viena liela rabarbera lapa, ielikta stikla pudelē kā vāzē. Un milzīga mazpulka dienasgrāmata, kuras apbružātie vāki liecina, ka šķirstīta un papildināta bieži – Mārtiņš mācās 9. klasē, šī ir viņa pēdējā skate. Mazpulkos viņš iesaistījies jau kā pirmklasnieks.

Ne kartupeļus, bet tupeņus audzējis Kristaps Norenbergs, liecina projekta nosaukums. “Tāds vārds arī kādreiz kartupeļiem bija,” pamato Kristaps. Arī recepte saucas “Tupeņi caur sēnēm”, un puisis ir gatavs to izstāstīt: “Lielajā plītī uz lielās, četrkantīgās pannas izcep veselus tupeņus. Pagaida, lai paliek auksti. Nogriež virsas, izdobj. Pilda iekšā marinētas sēnes ar sīpoliem, majonēzi un krējumu. Virsu liek virsū kā vāciņu.” No deviņiem kartupeļiem izauguši 12 kilogrami.

“Avenes audzēt ir viegli. Grūtāk iet ar lasīšanu,” atzīst Santa Jaunzeme. Izaudzēto viņa piedāvā nogaršot jau ievārījuma veidā. Nogaršošanai kaut kas ir sagatavots gandrīz vai katram, taču par saviem “Vācu salātiem” Dana Andersone atceras vien tad, kad žūrija jau garām. Vārīti kartupeļi, vārīta ola, skābēts gurķis – viss sagriezts ripiņās, aizdarīts ar majonēzi un skābu krējumu, papildināts ar dillēm un lociņiem.

Sāncensība uzmundrina
Mazpulku ekspozīcijām vietas pietiek gar zāles sienām, vidū var novērtēt arī, kas izaudzis direktores Ineses Vītoliņas dārzā un kādu tematisko kompozīciju izveidojusi mazpulka vadītāja Indra Zvirbule. Mazpulku skaits skolā sarucis no 56 līdz 23.

“Jau uz pavasara pusi atkrita – tiklīdz nebija lielās sacensības starp skolām. Tagad paliek paši uzcītīgākie. Bet cik pa Liepājas apriņķi būs mazpulki šogad, nemaz nevaru pateikt,” teic I. Zvirbule, kas ir arī kustības Kurzemes koordinatore. Līdz 1. oktobrim mazpulku vadītājiem vajag pieteikties, bet jau tagad esot skaidrs, ka mazpulki sarūk. “Viss atkarīgs no skolotāja uzņēmības, bet daudzi tagad aizgāja pensijā. Kā paskaidroja seminārā – strādāt jau jūs drīkstat, lai arī finansējuma nav,” teic I. Zvirbule. Jau zināms, ka tā darīšot Virgas mazpulks.

Vietējās skates un izvirzīšana Kurzemes, valsts skatei esot papildu stimuls. Kurzemes labākie mazpulki pulcēsies 10. oktobrī Saldū, kur notiks tirgošanās. Turpinājums būs Jaunlutriņos – iepazīstināšana ar sasniegumiem un balle.

Tradīcija ķepurojas
Žūrijas komisijā bija mazpulku fanu kluba prezidente Gunta Jonauska, mazpulku ideju atbalstītājas Lilija Eistere un Liene Pickaine, pamatskolas bijusī direktore Zigrīda Dūduma, pašreizējā direktore Inese Vītoliņa, zemniece Dzintra Niedola un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētāja vietniece Ārija Jerumane.

“Pašreizējā situācijā ļoti svarīgi, ka ir skolotāji, kuri turpina mazpulka tradīciju. Pats galvenais ir mīlestība uz savu darbu. Bērni strādājot iemācās pienākuma apziņu, nepieciešamību darbu padarīt līdz galam – sagaidīt augļus,” uzsver Ā. Jerumane. Viņa piebilst, ka Krotes skolai gadu gaitā jau izveidojusies tāda aura, kas ieinteresē bērnus uz lauksaimniecību. “Nē, ne lauksaimniecību, bet nodarboties ar zemi, saprast, ko zeme var dot,” viņa precizē.

Mazpulku tradīcijas arī direktore I. Vītoliņa vērtē kā skolas “pievienoto vērtību”, kas palīdzēs noturēties. Krotes Kronvaldu Ata pamatskolā šogad ir 93 audzēkņi.

Kurzemes skatei izvirzītie mazpulki

Mazpulku rudens forumam: Dana Andersone (kartupeļi), Egita Ķeķe (kabači), Mareks Stepanovs (ķirbji), Egija Franka (kazkopība), Santa Jaunzeme (avenes), Kristaps Norenbergs (tupeņi).

Kartupeļu audzētāju konkursam:
Bērnu grupā – Kristaps Rosvalds,
Tīņu grupā – Sabīne Gūtmane,
Jauniešu grupā – Madara Strēle.

Pievieno komentāru

Priekules novadā