Kurzemes pašvaldību pārstāvji iepazīst kaimiņvalstu pieredzi 3

Kurzemes plānošanas reģions (KPR) no 16. līdz 18. martam organizēja labās prakses apgūšanas braucienu uz Lietuvu, lai iepazītos ar Ukmerģes rajona pašvaldības pieredzi par darba organizāciju pašvaldībā un tikko notikušo tiešo pašvaldību vadītāju vēlēšanu norisi un rezultātiem, informē KPR.

Braucienā piedalījās pārstāvji no 13 Kurzemes reģiona pašvaldībām, pašvaldību vadītāji, tai skaitā Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja, KPR Attīstības padomes priekšsēdētāja Inga Bērziņa, vietnieki, kā arī attīstības un projektu nodaļas vadītāji.

Brauciena mērķis bija iepazīties ar pašvaldības pieredzi ikdienas darbu organizēšanā, atbildībā, pārvaldes modeli pašvaldību un reģionālā griezumā, kā arī investīciju piesaisti pašvaldības sakārtošanā un problēmjautājumu risināšanā.

Delegācija tikās ar Ukmerģes rajona pašvaldības mēru Vydas Paknys, vicemēru Rolandu Janickas, pašvaldības administratīvo direktoru Stasys Jackūnas. Tikšanās reizē piedalījās arī rajona pašvaldību padomes pārstāve Klavdija Stepanova, Finanšu nodaļas vadītāja Vida Butkevičienė, stratēģiskās attīstības un investīciju nodaļas vadītāja Rima Boškevičienė, Izglītības un sporta departamenta vadītāja Dale Steponavičienė, kā arī kultūras un sabiedrisko attiecību departamenta speciāliste Violeta Širmenio.

Vizītes laikā delegācija tika iepazīstināta ar tikko notikušajām tiešajām pašvaldību vēlēšanām, kas šādā veidā notiek pirmo reizi Lietuvā. Kā atzina pašvaldību pārstāvji no Lietuvas, tiešās vēlēšanas vairākās Lietuvas pilsētās ir ieviesušas būtiskas izmaiņas un par pašvaldību vadītājiem ir izvirzītas arī personas, kuras iepriekš nav darbojušās politikā. Delegācija iepazinās ar rajona pašvaldību atbildību un veicamajām funkcijām. Diskutējot par izglītības jautājumiem, Ukmerģes rajona pašvaldības kolēģi informēja, izglītības sistēma tiek finansēta pēc principa „nauda seko skolēnam” un nekādi savstarpējie norēķini starp rajonu pašvaldībām, kā tas šobrīd notiek Latvijā, nav.

Līdzīgi kā Latvijā, arī Lietuvā, tostarp arī Ukmerģes rajona pašvaldībā, skolēnu skaits nemitīgi samazinās. Pēdējo 5 gadu laikā Ukmerģes rajonā skolēnu skaits ir sarucis aptuveni par 1200 skolēniem, līdz ar to arī notiek skolu optimizēšana, atsevišķas mazākās skolas pārveidojot par filiālēm. Ukmerģes rajona pašvaldībā mazākajā skolā mācās ap 60 skolēniem.

Sabiedriskā transporta un skolēnu pārvadājumus rajona teritorijā organizē rajona pašvaldība, un tas tiek dotēts no valsts budžeta, turpretī starppilsētu pārvadājumi Lietuvā ir pilnībā nodoti privāto uzņēmēju pārziņā un no valsts netiek dotēti.

Līdztekus delegācijas pārstāvji tiks iepazīstināti ar paveikto pilsētas sakārtošanā un iedzīvotāju dzīves kvalitātes paaugstināšanā ES struktūrfondu 2007.-2013. gada plānošanas perioda ietvaros – pašvaldība kopumā ir īstenojusi/īsteno 112 projektus, piesaistot aptuveni EUR 40 milj. lielu finansējumu.

Delegācija kopā ar pašvaldības pārstāvjiem apmeklēja vecpilsētu, Ukmerģes ģimnāziju, tehnoloģiju un biznesa skolu, klātienē iepazīstoties ar fondu ietvaros paveikto, kā arī pārrunājot nākotnes plānus un ieceres.
Vizītes laikā tika iegūta vērtīga pieredze pašvaldību jautājumu kārtošanā, kā arī kontakti jaunas sadarbības veidošanai. 

Ukmerģes reģiona teritorijā ietilpst 10 pilsētas, un iedzīvotāju skaits ir nedaudz virs 22 tūkstošiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Aizputē arī

Kāpēc mūsu pusšefs neko sabiedrībai nedara zināmu par iegūto pierezi?

pirms 6 gadiem, 2015.03.21 17:34

baigi

baigi vajadzīgi tādi braucieni .Izdomājuši sev tusiņu.ja ko nezin var caur internetu uzzināt ,nevis izšķērdēt laiku un naudu .Ka tikai varētu kur aizbraukt .Mūsu pusē arī (Apes nov.) izbraukalējās pieredzes apmaiņā.Nezin vai tur smēla pieredzi samazināt stundu likmi strādājošiem .lai nebūtu jāmaksā minimālā alga?

pirms 6 gadiem, 2015.03.22 00:05

tikai

izbraukajas tikai pa novada naudu un tas ir viss.ekskursiju sev,izgulas,paed un brauc atpakal.

pirms 6 gadiem, 2015.03.22 09:49

Priekules novadā