FOTO: Neaizmirstamie 2020. gada Ziemassvētki Priekules novadā 1

Kad novembrī tika noteikti kārtējie ierobežojumi visdažādākajām sabiedrības aktivitātēm, šķita, ka upurējot valsts svētku svinēšanu, tiksim pie gada satraucošākā notikuma Ziemassvētkiem un Jaunā gada sagaidīšanas. Diemžēl piepildījies ne tas labākais scenārijs. Bet Ziemassvētki no kalendārā jau nav izsvītroti. Tās joprojām būs brīvdienas ar jaukām ģimeniskām tradīcijām. Tad nu jāpadomā, kā pie šī brīža noteikumiem svētkus nosvinēt. Ar nelielu ironijas devu domājot, izskatās, ka karnevāls tomēr nav atcelts, jo masku parādes redzamas it visur – autobusos, veikalos, darba vietās. Cilvēki viens otru arī iepriecina ar humora pilniem video sižetiem, kas aino mūsu ikdienu COVID ēnā. Un droši vien, ka veselības novēlējumi Jaungada kartiņās būs aktuālāki kā citus gadus, informē Priekules novada Kultūras nodaļas vadītājs Gundars Venens.

Tā kā jebkurus svētku sarīkojumus likums pavada ar vārdiem: pārtraukt, nerīkot, aizliegts, nepulcēties un izsargāties, tad pieaug svētku noformējuma vērtība. Priekulē šogad netika uzstādīta lielā egle. Jo mūsu apkārtnē garas un greznas egles kļuvušas par lielu retumu. Domājot par dabas saudzēšanu, tika pieņemts lēmums no mežā egli necirst, bet Novada ģimeņu dārzā augošajai sudrabeglei jākļūst par Ziemassvētku dekorējamo egli Priekulē. Arī Bunkā, Kalētos un citviet dekorē apstādījumos augošas egles.

Priekules novada kultūras darbinieki šī gada svētkos svarīgāko uzsvaru liek uz acu prieku. Gada tumšajā periodā gan bērniem, gan pieaugušajiem atvērtu smaidu raisa spožās lampiņas un pasaku tēlos veidots svētku noformējums telpās un āra vidē. Lai arī Priekules “Brīnumķēķa” rūķiem liegts bērnus uzņemt savā valstībā, viņi svētkus iznesuši ārpus savas pazemes  valstības un neliedz to skatīt visu diennakti jebkuram apmeklētājam. Arī pie Gramzdas tautas nama jāapstājas, jāuztaisa kāds selfijs dekorāciju krāšņumā. Tur ir iespēja arī rakstīt vēstuli, ielikt aploksnē un iemest īpašajā svētku pastkastītē, ticot, ka brīnumi notiek.

Gan Priekules, gan Gramzdas kultūras iestādes atrodas blakus ceļam, kas ved uz Lietuvu, līdz ar to Priekules novada krāšņums iepriecina ar kaimiņus lietuviešus. Braucot tālāk gar leišmalīti, kur savās ekspedīcijās iegriezās arī dzejnieks Imants Ziedonis, Kalētu pagastā. Skaistajā Priediena parkā, savu namiņu Ziemassvētku noskaņās iekārtojis Priediena rūķis.
                 
Savukārt Bunkas kultūras namā apmetušies rūķi ar savu zvanu kolekciju, ko ikviens var skatīties kā izstādi. Visos pagastos un novada ciemu centros ienāks gaisma un noformējums. Izsludināti vairāki konkursi, kuros ikviens varēs piedalīties ar personiskā īpašuma ziemassvētku noformējumu un saņemt balvas.

"Šogad tā arī svinēsim – ar ģimeniskām pastaigām dabā, ar pārdomām par aizvadītajā gadā piedzīvoto un par to, kas mūs gaida nākamgad," piebilst G. Venens.


Pievieno komentāru

Komentāri 1

Skolnieciņš no svētakmeņa

Ir palikusi tikai viena nedēļa līdz Ziemassvētkiem. Būsim apzinīgi un lieki nepulcēsimies. Neļausim Ziemassvētkiem pārtapt par kovid-19 (covid-19) svētkiem. Neizaicināsim lieki likteni! Koronavīruss (kroņvīruss) apdraud katru no mums. Sargāsim savu un savu tuvāko drošību. Rūpīgi ievērosim valdības ierobežojumus un mediķu rekomendācijas. Būsim saprotoši gan pret valdību, gan pret līdzcilvēkiem. Svinēsim Ziemassvētkus atbildīgi gluži kā mūsu sentēvi. Ziemassvētki ir svētki par godu ziemai – gada saltākajam gadalaikam. Ziemassvētkos ir jāgodina sentēvi un Latvju Dievi. Tieši ticība Latvju Dieviem ir palīdzējusi mūsu tautai pārvarēt un izdzīvot pat vissmagākajās krīzēs. Pieņemsim savu sentēvu pagānisko mantojumu. Savas savrupmājas pagalmā iekursim ugunskuru par godu Latvju Dieviem. Ziedosim ugunskurā sauju graudu, sauju monētu un paciņu sviesta. Kvēpināsim kadiķa zariņus un vērmeļu buntes. Lūgsim pie ugunskura, lai Latvju Dievi svētī mūsu dzimtu, mūsu īpašumu un mūsu nākotni! Lūgsim pie ugunskura Pērkonu, Dabas Māti, Veļu Māti un Laimu. Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem! Lai Augstākie spēki (Latvju Dievi) svētī mūs šajos Ziemassvētkos! Lai Latvju Dievi ir ar mums! Visa slava Latvju Dieviem!
Svētīgi, Skolnieciņš no svētakmeņa [Latvju Dievu dēls]
Darbs. Mājas. Svaigs gaiss.
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#Latvija #latvietība #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #sentēvi #pagāni #svētakmens #Skolnieciņš #Ziemassvētki

pirms 10 mēnešiem, 2020.12.20 19:47

Priekulē