Eksperts: Pēdējās salnas vietām var nodarīt postu dārzeņiem un zemenēm

Šonakt gaidāmās salnas var nodarīt postu stādījumiem, īpaši patlaban dīgstošajiem dārzeņiem, līdz ar to lauksaimniekiem, kā arī dārzu un mazdārziņu īpašniekiem vajadzētu laikus parūpēties par augu aizsardzību, informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) eksperts Māris Narvils.

"Par salnu tuvošanos liecina tas, ka zirgkastaņu lapas pilnībā sakļaujas. Augsnes virskārtas salnas ir bīstamas visām dārzeņu kultūrām, kas tieši pašlaik dīgst. Augļu kokiem, kas praktiski beiguši ziedēt, salnas vairs īsti nekaitēs, bet zemenēm, kas pašlaik ir pilnos ziedos, salnas var nopietni kaitēt," sacīja Narvils.

Viņš norādīja, ka dīgstošajiem kartupeļiem labi palīdzēs augsnes uzrušināšana, bet ja laksti ir garāki jau par pieciem centimetriem, noderēs agrotīkls vai lakstu apsmidzināšana īsi pirms salnas iestāšanās. Līdzīgi rīkojas ar zemenēm, agrotīklu mazākās platībās uzklājot vairākās kārtās, jo tā svars nav tik liels, lai bojātu augus.

Savukārt siltumnīcās augus būtu jāpiesedz ar agrotīklu, kā arī jāaizver ventilācijas lūkas. Siltumnīcā var ielikt arī lielās pretsalnu sveces. Var izmantot traukus ar siltu ūdeni, kā arī uzkarsētus akmeņus. Gan siltumnīcās, gan uz lauka noderēs arī augu kārtīga aplaistīšana vakarpusē. Tas viss novērsīs temperatūras pazemināšanos zem nulles.

"Lielākā daļa salnu veidojas saullēkta laikā, tad augus var laistīt ar aukstu ūdeni vai apsmidzināt, tikai tas jāizdara, pirms gaisa temperatūra ir noslīdējusi zem nulles. Izveidojusies ledus garoziņa pasargās augu lapas. Ja salnas iedarbība jau konstatēta, pirms augus ir atkausējuši saules stari, laistīšana ar aukstu ūdeni var palīdzēt tos izglābt," sacīja agronoms.

Kā ziņots, pagājušajā naktī gaisa temperatūra Latvijā daudzviet pazeminājusies krietni zem plus 10 grādu atzīmes, turklāt Kurzemē vietām zāles virskārtā fiksētas arī salnas.

Arī nakts uz trešdienu, 10.jūniju, būs dzestra, un arī tad zemākā gaisa temperatūra tiek prognozēta Kurzemē.

Pievieno komentāru

Priekules novadā