Dargužis padomes izdevumā aģitē balsot par savējiem, KNAB sola izvērtēt 4

Eksperti pieļauj, ka Bunkas pagasta padomes priekšsēdētājs Edgars Dargužis pagasta resursus un izdevumu “Gaidītās Vēstis” (skatīt pievienotajā failā) izmantojis politiskajai reklāmai un priekšvēlēšanu aģitācijai.

Pretnostata pašvaldības
Uzrunājot Bunkas pagasta padomes izdevuma lasītājus, E. Dargužis norāda: “Turpmāk Priekules novada dome noteiks, kā jādzīvo Bunkas pagastam. Tāpēc ļoti svarīgi, lai starp 15 novada deputātiem vismaz divi būtu mūsējie.”

Bunkas pagasta padomes pašreizējais priekšsēdētājs pats nebalotējas, norādot, ka “man nepatīk rampas gaismas un klātesošo uzmanība, tāpēc man tuvāks ir izpilddirektora darbs, kad es varu daudz padarīt pagasta labā”. Arī Iedzīvotāju apkalpošanas centra vadītājs nedrīkstēs būt deputāts.

Pagastvecis norāda, ka viņš veidojis Zemnieku savienības un “Jaunā laika” sarakstu, pats sevi tajā neiekļaujot. “Visus, kas būtu balsojuši par mani, aicinu balsot par manis veidoto “Zemnieku savienības” un “Jaunā laika” sarakstu,” aģitē E. Dargužis, piebilstot, ka “lai arī par kuru sarakstu jūs izvēlēsieties balsot, katra buncenieka pienākums ir atzīmēt ar krustiņu visus šajā sarakstā esošos bunceniekus”.

Jūtas bez vainas
Bunkas pagasta padomes izdevums “Gaidītās Vēstis” reizi mēnesī, parasti pēc pagasta padomes sēdes, tiek kopēts 350 eksemplāru lielā tirāžā. “Rekurzemei” E. Dargužis vispirms skaidro, ka “es jau neaģitēju par konkrētu sarakstu, es aicinu visus iet uz vēlēšanām un balsot par bunceniekiem visos sarakstos”. Vēlāk viņš teic, ka raksts bijis aprīļa izdevumā – vēl pirms jelkādiem aģitācijas aizliegumiem. Tas neatbilst patiesībai, Latvijā priekšvēlēšanu periods šogad sākās 7. februārī.

Par darbu pašvaldības avīzē neviens nekādu papildu samaksu nesaņemot, izdevumi esot vien ap trīsdesmit latiem – papīram un kopēšanai. Pagasta iedzīvotājus viņš “tādā kā ievadrakstā” uzrunājot četras piecas reizes gadā, kad esot kas svarīgs sakāms.

Pārjautāts, kāpēc tāda Bunkas pretnostatīšana Priekulei, E. Dargužis atbild: “Tas ir mūsu cilvēkiem, citiem tas nav domāts. Kāpēc tas jāpublicē un jārāda citiem? Citiem tas var likties aizskaroši. Droši vien kāds pagasta nelabvēlis to ir izdarījis.”

“Publicēts izdevums ir publicēts – Bunkai ir pat pieklājīga tirāža. Citi izdevumi ir simts eksemplāros vai vēl mazāk. Uz ikvienu pagasta padomes izdevumu attiecas Obligāto eksemplāru likums, diemžēl ir vairākas avīzes, kas neienāk. Tad mēs meklējam rokā, rakstām vēstules un pieprasām. Tiesā gan vēl nevienu neesam sūdzējuši,” stāsta Nacionālās bibliotēkas Obligāto eksemplāru nodaļas bibliotekārs Alvis Arbidāns, kura pārziņā ir laikraksti. Izdevuma “Gaidītās vēstis” eksemplārus bibliotēka nesaņemot.

Saskata pārkāpumus
“Providus” pētniece Lolita Čigāne portālam “Delfi.lv” norādījusi: ja šāds materiāls nav atzīmēts kā apmaksāta politiska reklāma, tas ir klajš pārkāpums. “Tā ir negodprātīga rīcība, kas par nožēlu Latvijā novērojama bieži, kad pagasta vadītāji vietējo pagasta laikrakstu uzskata par savu kabatas avīzi un izmanto priekšvēlēšanu aģitācijās,” uzskata pētniece.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāvis Andris Vitenburgs skaidro, ka birojs mēģina kontrolēt un apkopot šādus materiālus, kas, iespējams, satur priekšvēlēšanu aģitācijas pazīmes.

A. Vitenburgs uzsver, ka, publicējot kādu aģitācijas materiālu, ir obligāti jānorāda, ka tā ir politiskā reklāma un kas to ir apmaksājis. Konkrētā Bunkas izdevuma kopija ir nodota speciālistiem izvērtēšanai.

“Vispirms ir jākonstatē aģitācijas pazīmes, ir īpaša metodika vairākās pozīcijās arī, lai izvērtētu partiju priekšvēlēšanu limitus. Turklāt likums paredz partijām deklarēt ne tikai to, kas kaut ko izmaksā, bet arī bezatlīdzības labumus,” skaidro A. Vitenburgs.

Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrijas Juridiskā departamenta direktore Kristīne Jaunzeme atgādina, ka pašvaldības nemaz nedrīkst tirgot reklāmu savos izdevumos.

Priekules novada domes vēlēšanām pieteikti trīs partiju saraksti: Tautas partija kopā ar “Tēvzemei un brīvībai”/ LNNK, Latvijas Pirmā partija un “Latvijas ceļš”, kā arī centriskā partija “Latvijas zemnieku savienība” un “Jaunais laiks”.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

aizvīķnieks

esam tikai par Artas sarakstu , tur ir uzņēmēji kas zin kā naudu nopelnīt ,nevis tērēt

pirms 11 gadiem, 2009.05.18 12:59

Novadnieks

Protams, ka jāatbalsta tie, kas kaut ko darīs. Vijas sarakstā arī ir tikai savējie draugi, labi paziņas, kas gadiem nosaka toni Priekulē, bet nolaiduši to Priekuli. Kāda izskatās vidusskola uz citu skolu fona, tas ir Vijas ''nopelns''. Salīdziniet citas pilsētas, kādas tās izskatās, sakoptas, tīras, interesanti pasākumi. Tagad tie paši grib ''sakārtot'' novadu, bet faktiski vēlas palikt savās ''iesildītās'' vietās. Savus draugus, paziņas nodrošināt. Ja kaut ko darīs novada labā, tad tas ir Artas saraksts. Brauna jau gadiem atbalsta praktiski iedzīvotājus, slimnīcu un skolas. Tā kā iedzīvotāji domājiet, nekļūdāties. Arta zin arī lauku problēmas.

pirms 11 gadiem, 2009.05.14 10:51

vilis

http://www.delfi.lv/archive/article.php?id=24467381
šitai saitā jautrāk

pirms 11 gadiem, 2009.05.12 13:00

Priekules novadā