Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atvērs Priekules pirmo atmiņu stāstu grāmatu

Šodien, 9. augustā, pulksten 18 Saules ielā 1, Priekules pilsētas bibliotēkas telpās, notiks priekulnieka  Žaņa Voldemāra Puķīša grāmatas ’’Atmiņu stāsti par Priekuli un novadniekiem’’ atvēršanas svētki ar aktiera Jāņa Dreiblata piedalīšanos, grāmatas veidošanas kolektīva vārdā informē Daiga Egle.

Pasākumā tiks stāstīts par manuskriptu, par ideju veidot grāmatu un to, kā tā izauga no nelielajiem stāstiņiem.

Priekulnieks Žanis Voldemārs Puķītis vairākus desmitus gadu pētīja, uzklausīja, pierakstīja atmiņu stāstus par Priekules un tuvējo ciemu vēsturiskajiem notikumiem, dzimtām, ļaudīm, kurus neilgi pirms savas nāves atdeva pilsētas izpildkomitejas darbiniekam. Daļa no darba manuskripta 2010.gada vasarā tika atrasti domes arhīvā un klāt savākti vēl divpadsmit nepublicēti Žaņa Puķīša raksti, kas ilgu laiku glabājušies pie ģimenes draugiem. Rezultātā ir izveidots vienas grāmatas manuskripts - 168 lapas, ar kopā savāktām ap 180 senajām  bildēm (no kurām maketā ievietotas 78), kas papildina laikmetu aprakstus un autora stāstījumus.

Senās Priekules fotogrāfijas laipni piedāvājuši priekulnieki: Arnolds Ašmis, Lidija Treide un Ēriks Hūns, daļa bilžu iegūta no portāla ‘’Zudusī Latvija’’.

Aicinot uz svētkiem, D.Egle norāda, ka grāmatas autora stāsti ir neparasti ar to, ka tie netiešā veidā attaino visu Priekules pilsētas un apkārtnes senos un ne tik senos vēstures notikumus gandrīz hronoloģiskā secībā. Šajos stāstos jeb laikmetu atspoguļojumā ir baronu un muižas laiki, Priekules draudzes, Luterāņu baznīca,  Priekules dzelzceļs – Liepājas – Romnas līnijas veidošanās un tā laika ekonomiskais uzplaukums -  ar ķieģeļu cepli un kūdras purvu – dedzināmās kūdras ieguves vietām. Brīvības cīņas un Priekules Brīvprātīgo rotas izveidošana bija lielākie notikumi Pirmās brīvvalsts laikā. Priekules patērētāju biedrības veidošanās, tās visaptverošās saimnieciskās darbības apraksti ir tie, ar ko vēl šodien lepojas daudzi priekulnieki.Skarbākie stāsti apkopoti par  ll Pasaules karu, kad 1944.gada rudenī Priekules pilsēta praktiski tika nopostīta līdz pamatiem, daudz rindu veltīts pēckara gadiem, kad veidojās kolhozi un jauni uzņēmumi Priekule apkārtnē. Lielākā daļa darba veltīta Priekules cilvēkiem – dzimtām, aktīviem sabiedriskiem darbiniekim un vienkāršiem lauku ļaudīm, kas vēl šodien ir lielākā novada bagātība, kuru dzīves un gaitu aprakstus apvij veselīgs humors un stāstījumu aizrautība.

Grāmata būs veltījums visiem Priekules novada ļaudīm un Priekules novadam un tās galvenais uzdevums ir popularizēt  mūsu novada kultūrvēsturisko mantojumu.

Pievieno komentāru

Priekules novadā