Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pāvilostas muzejam top jaunas izstādes

Nupat tapušajā Pāvilostas novadpētniecības muzeja Tīklu mājas ēkā vēl nav apkures un signalizācijas, bet jau top divas jaunas izstādes nākamajam pavasarim – ''Jūriņ´ prasa smalku tīklu'' un ''Smilšu pulkstenis''.

''Abas izstādes ir tapšanas sākumā, un vēl lūgsim pāvilostnieku līdzdalību, lai varētu savākt pēc iespējas vairāk eksponātu, kas ilustrētu kādu konkrētu laika periodu Pāvilostas vēsturē,'' ''Kursas Laikam'' pastāsta muzeja vadītāja Irina Kurčanova.

100 notikumi

''Smilšu pulkstenis'' ir Latvijas simtgadei veltīta izstāde, kurā, sākot no 1918. gada, izvēlēsies 100 nozīmīgākos notikumus, pa vienam no katra gada, lai ilustrētu Pāvilostas vēsturi pēdējos simts gados.

''Izvērtēt nebija viegli, jo notikumu ir daudz un nereti vienlīdz svarīgi un ievērojami. Iespējams, ka dažviet būs subjektīvais faktors. Pavisam vērtēšanā piedalījās trīs cilvēki,'' atklāja I. Kurčanova. Vieglāk bijis izvēlēties svarīgāko no pagājušā gadsimta 30. gadiem, kad labas Pāvilostas hronikas ir atstājis skolotājs Ernests Šneiders. Labas Pāvilostas hronikas par nesenāku laika periodu uzrakstījis Haralds Lukševics. Izvēloties notikumus, izmantota periodika. Piemēram, Vācijas prese, kurā vēstīts par protestiem pret atomelektrostacijas būvniecību Pāvilostas pusē 1977. gadā.

Viss par zveju

Tāds ir izstādes ''Jūriņ´ prasa smalku tīklu'' moto. Vairāk šīs izstādes vajadzībām būs nepieciešama pāvilostnieku palīdzība muzejam. Lai arī jau šobrīd muzeja rīcībā ir daudz eksponātu, kas liecina par zvejniecību Pāvilostā, daudz kā vēl nav.

''Pāvilostniekiem lūgsim paskatīties šķūnīšos un pagrabos pēc vecām zivju baļļām, mencu kastēm vai ūdām. Par palīdzību muzejam būs arī dāvanas. Vēl neteikšu, kādas. Akciju sāksim novembrī,'' saka I. Kurčanova.

Izstādi ''Jūriņ´ prasa smalku tīklu'' veidos ziemā – tā, lai pavasarī jaunajā Tīklu mājā to varētu izstādīt kā pastāvīgu ekspozīciju.

I. Kurčanova atklāj, ka par dažām lietām pat zina, kurās mājās tās atrodas. Piemēram, kaut vai vienkārša mencu kaste no padomju laikiem. ''Es pat zinu, kurās mājās tāda ir. Iešu runāt. Iespējams, ka daudzas šīs lietas stāv māju bēniņos un sen vairs nav ekspluatācijā vai tiek izmantotas citām vajadzībām, tādēļ arī aicināsim cilvēkus apdomāt un piedāvāt muzejam savu palīdzību izstādes veidošanā,'' tā muzejniece.

Jautāta par zvejas tīklu lāpīšanu un jūrnieku mezglu siešanu, I. Kurčanova sola, ka izstādē būs arī praktisko darbu stūrītis, kur viņa pati šo to zinās parādīt. ''Zvejas tīklus protu lāpīt, bet no mezgliem gan zinu tikai divus – parasto plakano un mīlestības mezglu,'' piebilst muzeja vadītāja.

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Pievieno komentāru

Pāvilostas novadā