Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ziemājus no sala sargā sniega kārta

Nav nekādas vainas, situāciju apsētajos tīrumos raksturo lauksaimnieki. No pēkšņi uznākušā sala ziemājus sargā kaut neliela sniega sedziņa, viņi atzina pagājušajā piektdienā.

Sniega segas pagaidām varbūt ir nedaudz par maz, bet ziemājiem arī tā dod pietiekamu siltumu, situāciju Vērgales pusē vērtē Liepājas Lauku konsultāciju biroja augkopības vecākā speciāliste Vita Cielava. Ideāli esot tad, ja zeme vispirms sasalst un tad apsnieg. Šogad sniegs uzkritis vēl nesasalušai augsnei, bet, tā kā tas nav biezs, zemes sasalšana turpināšoties.

Sēkla maksās dārgāk

Uz laukiem, kur pēc lietavām palika peļķes, pavasarī būs tukši laukumi, prognozē agronome. Īpaši jutīgs pret pārlieko mitrumu esot rapsis. Taču šie gadījumi raksturojot arī saimniekošanu – vai ir iztīrīti grāvji un kopta meliorācijas sistēma. Pie tam saimnieki pirms sala atsevišķās vietās varējuši parakt grāvīšus, lai lieko ūdeni aizvadītu.
Uzņēmējdarbības konsultante Anna Viņķele smej, ka Grobiņas pagastā sniegs, pēc omas vārdiem, ir “vardei līdz paķelēm”. Pagaidām esot cerība, ka rudenī sētā labība pārziemos labi. Ziemāju pagastā esot iesēts maz, zemniekiem traucējis pārāk lielais mitrums. Līdz ar to viņi gatavojoties uz dārgu graudaugu sēklas cenu pavasarī.

Priecājas, ka nav kailsals

Tikai kādu centimetru bieza sniega kārta, toties sals mīnuss 14 grādu un stiprs vējš, situāciju Embūtes pagastā raksturo lauku attīstības speciāliste Indra Pāvila. Arī tur ziemāju neesot daudz, un nelielā sniega kārtiņa tos sargājot no posta, ko radītu kailsals.
Kādi pieci seši centimetri noteikti ir, sniega biezumu “uz aci” novērtē Rucavas pagasta “Ainavu” saimnieks Jānis Laugalis. Tas uzsnidzis uz nesasalušas zemes un, ja būtu trīs reizes biezāks, tad ziemāji būtu apdraudēti – varētu izsust. “Tagad nav nekādas vainas, izsalst cauri,” vērtē pieredzējušais lauksaimnieks. Augļu kokiem esošie mīnuss 11 grādi arī nekādu skādi nevarot nodarīt, jo saknes silda sniega sega, bet zari pašlaik “guļ ciešā miegā”. J. Laugalis ar dabisko sildmateriālu ieziemojis vīnogulājus – uzmetis virsū aptuveni desmit centimetru biezu sniega kārtu. 

Pievieno komentāru

Nīcas novadā