Toseles ūdensnotekas atjaunošanā ieguldīti 1,5 miljoni eiro

"Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi", ieguldot 1,5 miljonus eiro, atjaunojusi Toseles ūdensnoteku trīs kilometru garumā, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā.

Projekta īstenošanas mērķis bija samazināt plūdu apdraudējumu Nīcas pagastā, palielināt iedzīvotāju drošību un veicināt uzņēmējdarbības attīstību teritorijā, kā arī uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti plūdu riska teritorijā. Īstenojot projektu, no plūdu draudiem pasargāti 2850 hektāru applūstošās teritorijas, vēsta LETA.

Projekta kopējās izmaksas bija 1,5 miljoni eiro, tostarp Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums bija 1,28 miljoni eiro, bet Latvijas valsts budžeta finansējums bija 0,22 miljoni eiro.

Toseles ūdensnotekas atjaunošana tika īstenota divu gadu laikā - no 2018.gada augusta līdz 2020.gada augustam.

Zemkopības ministrijā atgādināja, ka minētā valsts nozīmes ūdensnoteka tika nodota ekspluatācijā 1959.gadā. Tā ir potomāla upe, kas pasargā Nīcas pagasta teritoriju no applūšanas. Attiecīgā ūdensnoteka funkcionāli saistīta ar Bārtas upi un Liepājas ezeru.

Ministrijā atzīmēja, ka ūdens līmeņa svārstības Liepājas ezerā ietekmē noteces apstākļus Bārtas lejtecē, tādējādi Bārtas lejtece un Tosele aizsērē un aizaug ar ūdens augiem, kas palielina plūdu risku. Augstais ūdenslīmenis traucē meliorācijas sistēmu darbību ne tikai pavasara un rudens palu periodā, bet arī vasaras lietavu laikā, kad ūdensnotekai piegulošās platības pārplūst, radot plūdu draudus. Esošais ūdens līmeņu režīms apgrūtina lauksaimniecībā izmantojamo zemju apstrādi, izmantošanu un veicina to degradāciju.

Jau ziņots, ka 2014.-2020.gada Eiropas Savienības plānošanas periodā "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" Latvijā īsteno darbus, lai mazinātu plūdu riskus lauku teritorijās - valstij piederošu hidrotehnisko būvju atjaunošanu un pārbūvi, kā arī valsts nozīmes ūdensnoteku atjaunošanu, ieguldot ERAF atbalsta pasākuma "Samazināt plūdu riskus lauku teritorijās" finansējumu 43 miljonu eiro apmērā.

Pievieno komentāru

Nīcas novadā