Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Piecus gadus velta grāmatas rakstīšanai 4

“Grāmata ir par Nīcu, un tajā galvenās personas ir nīcenieki. Ja nebūtu nīcenieki ar savu kultūru, nebūtu grāmatas,” atklāšanas runā saviem palīgiem pateicās autors Pēteris Sprincis. Autors savam darbam devis nosaukumu “Nīca laikmetu griežos”.

Atver svinīgi
Grāmatas atvēršanas svētki nosvinēti īsi pirms Ziemassvētkiem Nīcas pagasta kultūras namā. Īpašu paldies P. Sprincis un arī pagasta padome sacīja autora dzīvesbiedrei Ajitai. “Mana sieviņa radīja ideālus apstākļus grāmatas rakstīšanai,” atzīst nīcenieks. Atklāšanas svētkos pateicību saņēma ikviens, kas palīdzējis grāmatas tapšanā. Pēc apsveikumu runām autors grāmatu simboliski atklāja, atsienot tautisku jostu.
Svētkos P. Sprincim tika pasniegts Latvijas Kultūras ministrijas goda raksts “Par ieguldījumu gara kultūras vērtību saglabāšanā”.
Pēc svētku oficiālās daļas grāmatas atklāšana turpinājās ar tortes ēšanu un neoficiālām sarunām.
Grāmata iznākusi 700 eksemplāru metienā Liepājas Universitātes izdevniecībā “LiePA”.

Pēta vēsturi
“Katra paaudze raksta savu vēsturi. Pamatojoties uz iegūtajiem materiāliem pa dažādiem vēsturiskajiem notikumiem, esmu šajā grāmatā izteicis secinājumus no savas paaudzes, kas veidojusies ulmaņlaikā, skatījuma, nepretendējot uz absolūtu objektivitāti,” pauž P. Sprincis. Autors norāda, ka grāmata balstīta uz vēsturiskiem faktiem un vēsta par desmit laikmetiem, kas Nīcā piedzīvoti – no ledus laikmeta līdz Nīcas pēcokupācijas periodam.
“Daudziem slāņiem, veidota kā pīrāgs,” grāmatu raksturo Nīcas vidusskolas vēstures skolotāja un skolas muzeja vadītāja Sandra Pankoka.
Lasītāji uzzinās, kas Nīcā notika mēra laikā, kā notika māju izpirkšana un kā pagastā gribēja apkarot žūpību. Autors stāsta, kā kurši pievērsti kristīgajai ticībai, par Nīcā svinētajiem svētkiem, kultūras vērtībām, vēsturiskiem notikumiem un sadzīvi.
499 lappušu biezajā grāmatā kopumā ir atsauces uz trīssimt citiem darbiem, dokumentiem un vēstītājiem.
“Grāmatai ir zinātnisks pamats. To novērtējusi vēstures doktore Ārija Kolosova, un viņas vērtējums ir pozitīvs,” priecājas autors.

Uzņemas pats
Līdz šim plašākais vēsturiskais materiāls par Nīcu bija 1928. gadā izdotajā Jēkaba Janševska grāmata “Nīca”. Kopš tā laika daudz kas pagasta ikdienā ir mainījies, un cilvēku likteņstāsti ir atšķīruši jaunu vēstures lappusi. “Beidzot, gandrīz pēc simts gadiem, ir tapusi vēl viena grāmata par Nīcu. Kas to lai zina, varbūt vajadzēs paiet vēl simts gadiem, lai taptu nākamā grāmata par Nīcu. Bet es ticu, ka tas tā būs,” pārliecināta S. Pankoka.

Pirms sācis rakstīt grāmatu, P. Sprincis mudinājis to darīt S. Pankoku un Nīcas Pieaugušo izglītības centra vadītāju Gunitu Šimi. “Viņš mūs uzrunāja vairākas reizes. Aicināja notiekošo piefiksēt. Taču mēs teicām, lai grāmatu raksta viņš, bet mēs esam gatavas viņam palīdzēt. Es patiesi apbrīnoju Pētera Spriņča neatlaidību, mērķtiecību, precizitāti, ar kādu viņš visu šo laiku ir strādājis. Esmu redzējusi mapītes, kurās viņš rūpīgi krāja materiālus, fotogrāfijas, lai pēc tam atsijātu mazāksvarīgo. Es redzēju, kā tapa grāmatas saturs, kā tas tika pārveidots,” pastāsta G. Šime.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

laukis

Ja raksta magistra darbu ari tad ievero savus pricipu, kur nu vel gramatu.

pirms 11 gadiem, 2009.01.04 18:12

eiduks

Spriča kungs vai bez tās Annas Krilovas nevarējāt iztikt. Jūs tiešām esat pārliecināts ka Anna Krilova ir ārste veselības aprūpes organizatore.
Palasat ko tā Anna Krilova ir darījusi tā saucamajiem paliatīvajiem slimniekiem tas jau robežojas ar noziegumiem pret cilvēkiem.
Spriča kungs kur Gintas un Airas Dravnieces panākums skolotāja R.Jansona vadībā.
Esam bagāti aizmirsis tos kas patiesi pelnijusi pieminēšanu piemeram Anninu Bārtas upes krastā un tml..
Vai bija vērts piminet Annu Krilovu tad jau vareja nu ko tur grāmata uz galda Krilova iekša un vairs neko neko pielikt un neko atņemt.

pirms 11 gadiem, 2009.01.03 17:12

manās rok[ās divas grāmatas-

2oo7.g"Rucavā,tur Paurupē"- ...ceļa zīme gājienā uz pagātni.../U.Gintnere/ un
2oo8.g. atklāšanas svētkus piedzīvojušā "Nīca laikmetu griežos"-...kopumā darbs sasniedzis izvirzīto mērķi.../Ā.Kolosova/.
Mani pārliecina kaimiņu izzinošā,parocīgā, ar lielu mīlestību uzrakstītā grāmata , izrādot savas sētas un dzimtas pūru . Šeit arī lasām, ka ne viss ietilpis grāmatā,tāpēc gaidiet...Protams ,gaidīsim,bet par grāmatu-paldies!
Grāmata par Nīcu grezna, daudz un dažādi materiāli ,jaunas sejas ,darbīgi ļaudis,arī no senā.Katra paaudze raksta savu vēsturi,savu vērtējumu,savu redzējumu,Nu,protams ne visu uzrakstīt,bet , uzrakstot par cien. Margrietu Ķudi,kura dzimusi 1919.g.Nīcas pagasta ""Upmaļķuņķos" un par kuru Aina Pāvulīte rakstījusi "...ja ir runa par tradīcijām ,tikumu un arī par darbu,kurš padarāms godam,Margrieta Ķude ir strikta-visam jānorit tā,kā laiku laikos bijis pieņemts..." grāmatas lasītāji būtu iepazinuši 1943.g. saņemtā Nameja gredzena un pateicības īpašnieci par skaisto, tautastērpu,ko darinājusi viņas māmiņa Anna Laure ,dzimusi Silts un ka tērps joprojām uzvaras laurus saņem nu jau nākošā atdāvinātā tērpa īpašniece - nīceniece,skolotāja Mirdza Pabērza.Lasītāji būtu iepazinuši ļoti senu Nīcas tradīciju zinātāju ,glabātāju , no kuras joprojām klausāmies un mācāmies senās ,mīļās , dziesmas.
Runājot par skaisto dārzu īpašniekiem,bija pieminēšanas vērts-Margrietas un Voldemāra Ķudu skaisti iekoptās "Upītes" -viena no paraugsētām Nīcā ,kura pirmā saņēma atzinību Latvijā,pie tam 1996.g Voldemārs ticis pie "Sējēja"laureāta goda.
Domāju,ka pieminēšanas vērts bija mazo nīcenieču -Gintas un Airas Dravnieces panākums skolotāja R.Jansona vadībā izdziedot dziesmas par Nīcu ,kļūstot par trīskārtējām konkursa "Ko tu proti"laureātēm Latvijā !
Varētu pārdomas turpināt , ar ko esam bagāti un kas pelnijis un bijis pieminēšanas vērts . Grāmata uz galda-neko pielikt un arī neko atņemt.
Lai tad nu mums visiem - veselība un darbīgs Jaunais gads!

pirms 11 gadiem, 2008.12.31 09:48

lasītāja

Uldis Dobelis vienā no fotogrāfijām iemūžinājis sešas no Nīcas etnogrāfiskā kolektīva dalībniecēm ar tikko saņemto dāvināto grāmatu.Jūs to bijāt pelnījušas ,jo šovasar izdziedājāt ,izrunājāt un lepojāties par savu Nīcu, par grāmatu,kurai bij vēl garš ceļš lidz ieraudzīt dienasgaismu . Kolektīvs, kurš šo gadu pavadījis tādā kā jubilejas gaisotnē,jo ansamblis no skolotāja Jansona tikka pārņemts un nodots skolotājai Mirdzai Pabērzai , piecus gadus atpakaļ oktobra mēnesī, ir ļoti bagāts ar interesantiem un sirdssiltumu nesošiem dalībniekiem.Dažus nosaukšu-
pensinētā Nopelniem bagātā skolotāja Aija Dravniece,
atraktīvā ,dižās balss īpašniece,nīceniece Velta Maļika;
Ausma Laiveniece, dūšīgas balss īpasniece , balto zeķu tamborētāja -varētu turpināt par katru, šobrīd,lai visam kolektīvam darbošanās prieks un protams veselība.
Grāmatai veiksmīgu ceļa vēju !

pirms 11 gadiem, 2008.12.28 12:45

Nīcas novadā