Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pie Ausmas un Ērika Dzintariem Nīcas novada "Galdniekos" kā Dieva ausī 1

Nīcas novada “Galdnieku” saimnieki Ausma un Ēriks Dzintari savas mājas apkārtni nesauc par paraugdārzu, kurā pārsteigt ar neredzētiem augiem un to kompozīcijām. Viņiem svarīgi – lai sētā ienākušais tur jūtas omulīgi un forši, un to nodrošina ar pašu liktiem akcentiem, prasmi rast kontaktu un radīt īpašu auru. “Jūs te tā kā Dieva ausī!” sacījis zemes mērnieks.

Neizmet ne dakšas, ne krūku
“Galdnieki” atrodas 800 metru no jūras, tāpēc augsne dārzā pieticīga – jūrmalas pelēkā smilts. Šogad tā ilgi saglabājas mitra. Ziemā, ilgstoši atrodoties ūdenī, daudzi augi aizgājuši bojā. Savukārt karstā vasarā dārzs nemitīgi jālaista.
Tagadējās centrālās dobes vietā agrāk auguši kartupeļi. Krāšņum­augu stādījumus aizsākuši pirms vairāk nekā desmit gadiem dēlam atvestie pieci tūjas konusiņi. Padomus skujeņu, ziemciešu un vasaras puķu izkārtojumā devusi Nīcas daiļdārzniece Gunta Vecpils. Vasaras puķu dēstus saimniece gan izaudzē pati, gan nopērk. Uz eksotiskiem augiem nav izgājusi.
“Pamatā viss, kas šeit ir redzams, ir saglabāts no bijušajiem saimniekiem,” A. Dzintare stāsta par seniem darbarīkiem un priekšmetiem, ar kuriem tiek papildināta ainava. “Galdnieki” bijusi A. Dzintares krustmātes māja.
“Akcenti rada omulību,” zina saimniece un arvien ko maina to izvietojumā. Pie priedes piesliets velosipēds, ar kuru viņa bērnībā braukājusi pa šo sētu. Neparastu akcentu dod gan no jūras izskalotā lielā spirta krūka, gan trijstūrī saliktās biešu dakšas. “Man šķiet, ka izskatās ļoti jauki.”
Augu un dekoratīvo elementu kompozīcijas saimnieki veido pēc savas izjūtas. A. Dzintare atzīst, ka viņai patīk sevi izteikt nepārtrauktā procesā un ik pa laikam izdomāt, ko vajag nolikt citādi.

Darbs gaida ik uz soļa
Ē. Dzintars pieticīgi teic, ka veic tikai celtniecības darbus, taču viņa ziņā arī teritorijas appļaušana. Lai saglabātos sakoptības efekts, tas jādara vismaz divas reizes mēnesī. Posta darbu pamanās veikt gliemeži un kurmji. “Jums jau nekas nav jādara, te viss ir smuki,” viesu viedokli zina saimnieks.
Dzintari bieži redzami pasākumos ārpus mājas, tāpēc rodas jautājums, kā viņi uztur apkārtnes sakoptību. “Paspēt var, bet mugura gan sāp. Aizeju tur – jādara, atnāku te – jādara. Kaut kas mūs dzen,” neslēpj saimniece.
Kādreiz brīnījusies, kāpēc krustmātes ģimeni ciemā sauc par miljonāru Tīdiem. “Te bija miljons darbu. Un Ausma tik rikšo!” No mazotnes A. Dzintarei šī vieta saistās ar darba auru, pati jau bērnībā bijusi saimnieka labā roka. Bet Lieldienas, Jāņi un Ziemassvētki gaidīti un svinēti trīs dienas.
A. Dzintare atklāj, ka stādījumus tomēr samazina, jo “pie katras vietas ir visu laiku jādarbojas”. Vīrs ieteicis, lai paliek tikai zāle – to nopļaut viņš apņemoties.

Uzpildās kā akumulatori
“Galdnieku” saimnieki viesus savā sētā uzņem, iesaistoties dažādos projektos, kā arī privāti. Viss sācies ar Nīcas novada projektu “Pūralāde” pirms desmit gadiem. Trīs gadus sētā organizētas Meistaru dienas. Saimnieki ar īpaši sarūpētu programmu uzņem kāziniekus un citu svinību dalībniekus. Pēdējais pasākums bijis pagājušajā nedēļā Eiropas dienā, kad šeit viesojusies skolēnu grupa. 11. klases jauniešus redzamais nav saistījis, bet pamatskolas vecuma bērni skatījušies un klausījušies ar lielu interesi.
“Ir jāredz, vai cilvēkiem interesē, kas tas ir par augu vai lietu,” zina saimniece. Kādā daiļdārzā novērojusi, ka amerikāņi vairāk skatās debesīs nekā uz dobēm. “Pie manis tā nav.”
Pēc kārtējās grupas viesošanās A. Dzintare sakot vīram: “Viss, pietiek, neko vairs nedaru, neviens vairs nebrauks.” Bet atskan telefona zvans, un viss turpinās. “Gatavojoties mēs radām sev enerģiju, uzpildām sevi kā akumulatori. Tas mums nav bizness,” saka A. Dzintare. Ieguldītais darbs neesot samaksājams.

Raksts no laikraksta "Kursas Laiks" arhīva


Pievieno komentāru

Komentāri 1

Mudīte

Ausmiņ,Jūs jau sen to bijāt pelnījuši!
Tava vienkāršība ,un citus iedvesmojošais smaids un radošums nav aprakstāms-,
bet ir pamanāms ikvienam!
Lai pozitīvie akcenti Jūsu dzīvē turpinās!

pirms gada, 2018.09.23 10:16

Nīcas novadā