Nīcas pusē šogad kartupeļi auguši labi

Nīcas pusē šogad kartupeļu auguši labi, taču samazinās cilvēku skaits, kam tos pārdot, tā spriež Otaņķu pagasta zemnieks Guntis Silenieks, kurš ar kartupeļu audzēšanu nodarbojas jau 10 gadus. Lauksaimnieks uzskata, ka izdevīgāk ir audzēt sēklas kartupeļus, jo tā iespējams nodrošināt gan augstāku kvalitāti, gan cenu. Kādas šogad būs cenas un tirgus, vēl esot pāragri spriest, jo kartupeļu novākšana tikai sākusies.

Laiks saulains un silts, gluži kā radīts rudens ražas novākšanai. Šajās brīvdienās piemājas dārziņos un uz paprāvākiem laukiem ar rokām kartupeļus lasīja neviens vien talcinieks.

„Mums jau arī būtu jārauj nost, bet laika trūkuma dēļ tas nenotiek. Kamēr labība nebūs nokulta, pie kartupeļu novākšanas nopietni nepiestrādāsim,” - labības pļauja turpināsies vēl pāris dienas un tad jau varēs ķerties klāt arī kartupeļiem, spriež Guntis Silenieks, kurš saimnieko Nīcas novada Otaņķu pagastā: ”Sāk vākt pašas agrākās šķirnes. Vidējie agros arī. Vēlās šķirnes nav gatavas. Šie ir Lauras šķirnes kartupeļi. Laksti vēl ir zaļi un viss turas vēl pie vītīm.”

Zemnieku saimniecība „Gudriķi” pamatā nodarbojas ar labības audzēšanu, taču arī kartupeļu audzēšanā iekrāta pieredze un prasmes. Laika gaitā zemnieks sapratis, ka izdevīgāk audzēt sēklas kartupeļus. Šobrīd tās ir septiņas šķirnes: ”Sēklas materiāls pats par sevi ir kvalitatīvāks. Arī pašam, lai izaudzētu labu ražu, ir vajadzīga laba sēkla. Bez sēklas materiāla nekad pie labas ražas netiksi. Sākumā pats mainīju sēklas katru gadu, pats braucu uz ārzemēm un pirku, arī vietējās stacijās. Pamazāk sāku pats ar to nodarboties. Arī tā cena vidējam kartupelītim ir augstāka, nekā pārdodot tirgū.”

No ārzemēm ievestās sēklas ir vismaz divas reizes dārgākas nekā uz vietas vienu gadu pavairotās, tāpēc zemniekiem, kuri paši nenodarbojas ar sēklas audzēšanu, izdevīgāk ir nopirkt no vietējiem, stāsta zemnieks:

”Atšķirība vienīgi tā, ka ataudzējums par vienu klasi ir zemāks, jo vienu gadu jau audzis Latvijā. Vietējo sēklas tirgotāju vidū konkurenci neizjūtu, jo Liepājas pusē, piemēram, mēs esam tikai trīs, kuri audzē sēklas kartupeļus. Tie apjomi nav tik lieli, lai paliktu pāri.”

Lielākā tirgošanās ar sertificētiem sēklas kartupeļiem sāksies tikai pavasarī, kad zemnieki stādīs pārtikas kartupeļus. Pamatā zemnieks Guntis Silenieks izaudzēto pārdod Latvijā, arī pārtikas kartupeļus, kas pērn eksportēti pat uz Krieviju. Pagaidām gan esot aizliegums ievest kartupeļus Krievijā, bet situācija var arī mainīties, spriež zemnieks. Tikmēr Latvijā pirktspēja turpina sarukt. Liepājas pusē tam ir saistība arī ar „Liepājas metalurga” nedienām: ”Grūti pārdot Latvijā, jo nav jau to cilvēku, kas viņus ēstu. Visi izbraukuši uz Īriju un Angliju. Tas ir acīmredzams. Arī Liepājā tagad, „Metalurgs” vairs nestrādā - cilvēki, kuri pie mums pērk kartupeļus un ved Liepājā tirgot, saka - arī tur tas apjoms stipri krītas, jo pirktspēja pazudusi.”

Guntis Silenieks uzskata, ka šogad kartupeļu raža vismaz viņa laukos solās būs laba. Kādas būs kartupeļu cenas, šobrīd vēl esot pāragri prognozēt, jo lielākā ražas novākšana vēl tikai gaidāma.

 


 

Pievieno komentāru

Nīcā