Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kronē kartupeļu karali 1

“Vajag mīlestību,” vienbalsīgā korī galveno, kas nepieciešams kartupeļu audzēšanā, nosauc Nīcas mazpulcēni. Nīcas 139. mazpulks šogad izaudzējis 17 kartupeļu šķirnes, un par kartupeļu karali izraudzīts ‘Ķeizars Vilhelms’.

“Mēs paši stādām, ravējam, novācam, mizojam un vērtējam,” pastāsta Nīcas vidusskolas 11.b klases skolniece un mazpulka dalībniece Ilze Dīķe. Nīcas vidusskolā ražas novākšana jau trīsdesmito gadu noslēdzas ap Mārtiņdienu ar Kartupeļu balli.

Griķi ne īpaši
Tupeņus bērni labprāt ēd gan svētku reizē, gan ikdienā, secina Nīcas vidusskolas virtuves saimniece Tatjana Geslere, kurai ir teju divdesmit gadu darba pieredze. “Kartupeļi bērniem ļoti garšo. Labprāt ēd arī makaronus. Griķus gan mazāk,” atzīst saimniece. Šogad Nīcas mazpulcēni izaudzējuši 17 šķirnes, bet garšošanai izvēlētas desmit. Saimnieces vadībā kartupeļi skolas virtuvē desmit katlos izvārīti un ienesti ēdamzālē.

Šķirnes numurē
Kartupeļu ballē skolēni un pedagogi sasēžas pie ēdamgaldiem, un viņiem pienes dažādas kartupeļu šķirnes, kurām piešķirts kārtas numurs, degustācijas norisi paskaidro mazpulcēnu vadītāja Dzidra Grīnberga. Anketā bērni ieraksta kārtas numuru šķirnei, kura pašam vislabāk garšojusi, kā arī prognozi, kuras trīs šķirnes uzvarēs. Noslēgumā žūrijas komisija izvērtē rezultātu un nosaka gan Kartupeļu karali, gan degustētājus, kuri pareizi prognozējuši uzvarētāju. Šogad nepārspēts palika ‘Ķeizars Vilhelms’, kā arī skolotāja Iveta Rone un mazpulka dalībniece Kristīne Eglīte, kuru prognozes bijušas precīzas.

Garša mainās
Lai Nīcas vidusskolas tradīciju varētu turpināt un Kartupeļu balli sarīkot, darbs jāsāk jau pavasarī, norāda D. Grīnberga. Netālu no skolas atrodas lauksaimniecības zeme, kur mazpulcēni dārzeņus iestāda.

“Labāk garšo šķirnes ar dzeltenu mīkstumu, tie baltie diez ko negaršo,” kartupeļu izvēli raksturo pedagoģe. Viņas teikto apstiprina 12. klases audzēkne Marta Būda. Viņa darbojas gan mazpulka kartupeļu laukā, gan vecāku saimniecībā. “Tirgū šogad pieprasītākā ir ‘Vineta’ – tāpēc, ka miltaina un garšīga,” pastāsta M. Būda.

Viena un tā pati šķirne nākamajā gadā var mainīt garšas īpašības, atzīst K. Eglīte. “Tās sazied un sakrustojas, ja iestādītas tuvu viena otrai,” iemeslu min mazpulka dalībniece. Šī iemesla dēļ šķirne, kas iegūst Kartupeļu karaļa titulu, ik gadu mainās.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vineta

o jā..es arī atceros kā kādreiz piedalījāmies šai kartupeļu degustēšanā. Bija forši.

pirms 11 gadiem, 2008.11.14 09:45

Nīcas novadā