FOTO: Uz Igauniju pēc iedvesmas un jaunām idejām 4

24. un 25. augustā Nīcas novada centīgākie dārzkopji saņēma lielisku balvu - ekskursiju pa Dienvidigaunijas skaistākajiem dārziem.

Viesojoties mazpilsētiņu Pelvas un Rapinas dārzos un parkos, kas guvuši vietējo dendrologu un Igaunijas prezidenta atzinību, viņi paplašināja priekšstatu par mūsu ziemeļu kaimiņu dārzu kopšanas tradīcijām un vides dizaina tendencēm. Saprasties ar igauņiem palīdzēja gids Andress Vāsa, kas strādā par botānikas pasniedzēju Rapinas Dārzkopības skolā un savā 1,62 ha dārzā izveidojis vienu lielākajām koku un krūmu kolekcijām Igaunijā.

"Skat, cik kvalitatīvs zāliens te ierīkots! Eh, tāda auga man vēl nav un šo arī noteikti gribu! Re, cik interesanti tie nāburgi akmens dārzu apspēlējuši,!" līdzīgi komentāri skanēja bieži un atpakaļceļā, kad autobuss piestāja Baltezera stādu audzētavā, idejas transformējās iespaidīgos pirkumos. Iedvesmojies no redzētā, kāds brauciena dalībnieks, neslēpa, ka ierīkos jaunu dobi, cits - izvērtēs iepriekšējo koncepciju.

Nīcas puse jau izsenis ir slavena ar rūpīgi koptajām sētām un dārziem, un šī kustība iet plašumā. Novada pašvaldība Agra Petermaņa vadībā nemitīgi mudina vietējos ļaudis rūpēties par apkārtnes izdaiļošanu un atzinīgi novērtē viņu centienus. Uzklausot Nīcas dārzu vērtēšanas komisijas viedokli, jau vairākus gadus sezonas noslēgumā tiek uzteikti čaklākie darboņi un rīkotas ekskursijas, kuru laikā gan iepazīti ainavu arhitektu ieteiktie objekti Latvijā, gan pabūts pie interešu biedriem Plijā un Zviedrijā.

2010. gadā Latvijas Puķu draugu saietā Nīcā apmeklētāju vidū bija arī Valsts prezidents Valdis Zatlers ar kundzi. Viņa kompliments, ka Nīcas novads varētu pretendēt uz skaisto dārzu galvaspilsētas statusu, rosina dārzkopjus darboties vēl čaklāk un ļauj cerēt, ka nākamgad "dārzu kopas meitenes" atkal sarūpēs kādu vērtīgu pieredzes apmaiņas braucienu.

Vairāk par šo ekskursiju varēs lasīt kādā no "Kursas Laika" septembra numuriem.

Valija Beluza, pasākuma dalībniece

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Arno

Daudzi labbrāt iemestu aci skaistajos dārzos. Tālu gan nebrauktu, bet tepat Kurzemē.
Interesanti - ko piedāvā mūsu tūrsima organizatori?

pirms 8 gadiem, 2012.08.30 09:35

Annija

Zinu, cik daudz enerģijas un citu resursu jāieliek, lai dārzu varētu saukt par skaistu.
Cepure nost to entuziastu priekšā, kas ar mīlestību rūpējas par apkārtnes sakopšanu.
Malači!

pirms 8 gadiem, 2012.08.30 09:32

Jančuks

Es piekrītu , skaistums var izglābt pasauli . Vismaz mūs pašus no depresijas.
Haotiskā vidē arī pats cilvēks kļūst haotisks. Ārējais atspoguļo iekšējo.
Kā veicināt ieinteresētību - pašvaldības gādātas balvas apkārtnes par kopšanu, kas ne vienmēr nozīmē dārgu un retu augu stādījumus, noteikti stimulē iesaistīties.

Bet, ja manam pagastvecim dārzs neinteresē, tad viņš smuko dārzu kustību neuztver nopietni.

pirms 8 gadiem, 2012.08.29 12:03

Viktorija

Lieliski! Tādus pieredzes apmaiņas braucienus pie kaimiņiem , piemēram, lietuviešiem, vajadzētu rīkot regulāri, iesaistīt vairāk cilvēku un paņemt līdzi arī ai sliņķus, kam nātres līdz palodzēm.

pirms 8 gadiem, 2012.08.29 11:53

Nīcas novadā