FOTO: Satraucas par stārķi Nīcā

Nīcā pa dārziem vēl klejo baltais stārķis. Vietējie iedzīvotāji spriež, ka stārķim visticamāk ir ievainoti spārni, tamdēļ svētelis nav aizlidojis, šonedēļ raksta laikraksts "Kursas Laiks".

"Visi stārķi, kas tepat pie mūsu dārza ligzdoja, jau aizlidojuši, tikai šis vienīgais ne," pastāsta Pavels Špakovs.

Stārķis neesot pieradināts, distancējas no cilvēkiem. P. Špakovs pastāsta, ka stārķis tuvāk par pāris metriem nenākot un priekšroku dod kurmjiem un vardēm. "Nekad neesmu redzējis, ka šis stārķis lidotu. Citi vietējie zināja teikt, ka šim svētelim ir ievainoti spārni, tāpēc arī viņš nav emigrējis kopā ar citiem," teic P. Špakovs.

Liepājas apkaimes novados stārķus monitorē Rucavas novadā, šajā programmā iesaistījies bijušais skolotājs Sergejs Hmeļņickis. Viņš klāsta, ka stārķis nespējot pats pārziemot un visticamāk ies bojā. "Ja stārķis nav pieradināts, ornitologi iesaka neiejaukties un ļaut notikt dabiskās atlases procesam. Uznākot salam, stārķis patvērumu varētu meklēt arī kādā tuvējā šķūnītī," pieredzē dalās S. Hmeļņickis. Ja tomēr stārķi pieradināšot, jārēķinās, ka to vajadzēs regulāri barot. "Stārķis ir gaļēdājs, vajadzēs gādāt zivis un gaļu," brīdina S. Hmeļņickis.

Ar zivīm šopavasar pārāk agri mājās atgriezušos stārķi izglābis Bunkas pagasta lauksaimnieks Viesturs Niedols. Sētā iebraukušais "zivju vecis" stāstījis, ka citviet putnus baro ar reņģēm. V. Niedols tās sagriezis un izbēris ligzdā. No tā laika stārķis visu vasaru nācis burtiski pie rokām, kad vien pamanījis kādu zivi vai gaļas gabaliņu.

Pieredze ar neaizlidojušu un pieradinātu stārķi pirms vairākiem gadiem bija ari Vaiņodes pagasta ZS "Iņņi" saimei. Tur baltais lidonis nodzīvojis divus, trīs gadus. Putna dzimumu nav zinājuši, bet devuši vārdu Zuze. Saimnieks Arnis Raibis stāsta, ka ziemā putns dzīvojis stallī kopā ar vistām.

Pēc ziemošanas kūtī pavasarī Zuzi mazgājuši, lai būtu balta. Ja viņai tas nav paticis, tad "tēloja beigtu".

Pievieno komentāru

Nīcā