FOTO: Par rekodražu nedomā 2

"Pusmaisu kartupeļu līdzi dēlam Mārtiņam, kurš studē Jelgavā, un meitai Zanei, kura mācās ģimnāzijā Liepājā," kartupeļu patēriņu ģimenē uzskaita Vita Sileniece. Savā zemnieku saimniecībā "Gudriķi" Nīcas novadā ģimene izaudzē aptuveni 600 tonnu tupeņu.

Izaudzētos kartupeļus Silenieki ēd paši un pārdod citiem – pārtikai un sēklai. Statistikas dati rāda, ka tupeņu patēriņš samazinās, taču V. Sileniece saka: "Mūsu ģimenē kartupeli neizkonkurē ne makaroni, ne rīsi, ne griķi."

Rudenī novākto ražu "Gudriķos" uzglabā pagrabos, ziemā tā tiek sašķirota. Agrāk populāro kartupeļu uzglabāšanas metodi – kapšošanu – zemnieku saimniecības vairs nepielieto, atzīst G. Silenieks. "Pārāk dārga," iemeslu skaidro lauksaimnieks. Lai kartupeļu audzēšana atmaksātos, roku darbs jāsamazina līdz minimumam. No kapša tupeņi jāšķiro rokām, to var atļauties pašpatēriņam.

Lauksaimnieki cer, ka laikapstākļi būs piemēroti un izaudzētās saknes nesabojās lietus. Tas traucē gan tehnikai, gan tupeņiem. Lietū tie aplīp ar zemi, tāpēc slapjā laikā bumbuļus nevāc. "Slapju zemi uz pagrabu nav vērts vest," skaidro V. Sileniece.

"Ir lauksaimnieki, kuri joprojām netiek pie kartupeļu novākšanas. Iemesls – lauki vēl ir pārāk slapji vai pietrūkst kapacitātes, jo nav pabeigta graudaugu kulšana," pastāsta Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle. Viņa atzīst: "Rekordražas šogad nebūs."

Plašāk 19. septembra "Kursas Laikā"!

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Laimnesis

Malači! Veiksmi Jums un mums! Novēl novadnieki.

pirms 8 gadiem, 2012.09.19 19:47

Nīcas novadā