VUGD atgādina par drošību, uzsākot mācību gadu

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), sākoties jaunajam mācību gadam, vecākus un pedagogus aicina ar bērniem pārrunāt, kas jādara, lai nepieļautu ugunsnelaimi, un kā rīkoties gadījumā, ja notikusi nelaime un ir nepieciešama ugunsdzēsēju glābēju, mediķu vai policijas palīdzība. VUGD atgādina, ka par bērnu drošību un rīcību ir atbildīgi pieaugušie.

Sākoties jaunajam mācību gadam, daudzi bērni atgriežas pilsētā, mainās viņu dienaskārtība un ikdienas darbi. Daudziem jaunāko klašu skolēniem jākļūst patstāvīgiem - pašiem jādodas uz skolu, pašiem jāuzsilda pusdienas un jārīkojas ar elektrisko sadzīves tehniku. Bērniem ir svarīgi izskaidrot, kā rīkoties, ja ir notikusi nelaime, kādos gadījumos, kur meklēt palīdzību - doties pie kaimiņiem, zvanīt vecākiem vai nekavējoties zvanīt uz tālruni 112 un kāda informācija ir jāstāsta. Brīdī, kad notikusi nelaime, ne tikai bērni, bet pat pieaugušie mēdz apjukt, tāpēc mājoklī bērnam redzamā un zināmā vietā vajadzētu uzrakstīt vienotā ārkārtējo notikumu tālruņa numuru 112 un vizualizēt, kādai jābūt bērna rīcībai, ja notikusi nelaime.

Pieaugušajiem ir jāizskaidro bērniem, ka par ikvienu nelaimi jāziņo nekavējoties, jo tad ir iespējams glābt gan cilvēkus, gan īpašumu, turklāt norādot, ka bērnam par nelaimes izraisīšanu nedraudēs sods. Kritiskā brīdī bērns domās nevis par to, kā paglābties pašam, paglābt līdzcilvēkus, bet gan kā izvairīties no gaidāmā soda, kā noslēpt savu pārkāpumu.

Skolā bērni var iegūt vispārīgas zināšanas par ugunsdrošību, bet vecākiem šie jautājumi būtu jāpārrunā ar bērniem individuāli, ņemot vērā bērna vecumu un raksturu, kā arī sadzīves apstākļus, piemēram, atkarībā no tā vai mājās ir centrālā vai malkas apkure, vai ēdiens tiek gatavots uz elektriskās vai gāzes plīts, utt. Līdzās tam sākotnēji visi šie darbi bērniem būtu jāveic kopā ar pieaugušajiem, sākumā darbojoties kopā, pēc tam tikai ļaujot bērniem rīkoties patstāvīgi. Ne vienmēr bērnu izraisīto ugunsgrēku iemesls ir palaidnība un pārgalvība, ļoti bieži tie izceļas tieši no bērnu nezināšanas un neprasmes veikt saimnieciskos darbus, kā arī vienkārša ziņkārība.

Septembrī daudzās skolās tiek rīkotas nodarbības, uz kurām tiek aicināti VUGD darbinieki, kuri ne tikai teorētiski skaidro bērniem par drošību, bet arī no savas pieredzes, minot konkrētus piemērus, izskaidro pārgalvīgas rīcības sekas. Tāpat pārsvarā, sākoties mācību gadam skolās, notiek arī praktiskās mācības - evakuācija. Līdzās tam skolām, iepriekš piesakoties, ir iespēja viesoties ugunsdzēsības daļās un uzzināt vairāk par ugunsdzēsēja glābēja profesiju un ikdienu, iepazīties ar aprīkojumu un pārrunāt dažādus ar drošību saistītus jautājumus. Šogad 27.septembrī Valsts kanceleja rīko Atvērto durvju dienu visās valsts pārvaldes iestādēs, tāpēc šajā dienā arī visos VUGD depo un posteņos esat laipni gaidīti!

Vecāki un pedagogi kopā ar bērniem ir aicināti arī apmeklēt Latvijas ugunsdzēsības muzeju, kur varēs uzzināt daudz interesanta ne tikai par ugunsdzēsības vēsturi, bet arī ugunsdzēsēju darbu šodien, ugunsdrošību, un kā pasargāt sevi un savus draugus no nelaimes, kā rīkoties, ja izcēlies ugunsgrēks.

VUGD mājaslapā http://vugd.gov.lv varat atrast ieteikumus, kas jāievēro, lai neizceltos ugunsgrēks, kas jāievēro atpūšoties uz pie ūdens krātuvēm, kā arī, izmantojot virtuālo reklāmu „Drošais mājoklis”, lai salīdzinātu un pārliecinātos, vai dzīvojat drošā mājā. „Drošo mājokli” var izmantot arī bērnu apmācībai par ugunsdrošību.

Inga Vetere,
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece

Pievieno komentāru

Liepājā