Veldre vēlās izvietot militāros kuģus vienā vietā 3

Aizsardzības ministrs Vinets Veldre (TP) ideju par plašas miliārās ostas veidošanu Liepājā uzskata par gana labu, tomēr lēš, ka racionālāk būtu veidot nevis plašu ostu, bet vienu vienotu piestātni mūsu Bruņoto spēku un NATO kara kuģiem.

Pagājuši jau trīs gadi, kopš Aizsardzības ministrijas (AM) vadībā paziņoja, ka, piesaistot NATO investīcijas, Liepājā tuvāko gadu laikā plānots izveidot militāro ostu, bet joprojām aktuālāku jaunumu šajā jautājumā nav.

Ministrs aģentūrai aģentūrai LETA atzinis, ka pagaidām šis process par minētās idejas īstenošanu ir apstājies finanšu līdzekļu trūkuma dēļ. Veldre atzīmēja, ka Aizsardzības ministrijai patlaban šādu līdzekļu nav, taču darbs pie ieceres īstenošanas turpināsies.

Veldre uzskata, ka pašreizējā situācija, kad Jūras spēku kuģi, kas dislocējušies Liepājā, ir "izmētāti" pa dažādām piestātnēm, nav normāla. Viņš pieļauj, ka vienotā piestātne varētu tikt veidota netālu no Jūras spēku Mācību centra.

Ministrs pastāstīja, ka turpināsies darbs pie tehniskā projekta izstrādes, jo iepriekš izveidotā kontroltāme esot bijusi par dārgu.

Pirms aptuveni pusgada AM vēstīja, ka ministrijas galvenā prioritāte ir NATO operāciju nodrošināšana, kam tiek novirzīti visi līdzekļi.

Attiecībā uz Liepājas ostu NATO iekšienē - NATO štābā un stratēģiskajās pavēlniecībās - notiek konceptuāls darbs pie NATO Jūras spēku iespējamajiem uzdevumiem, misijām saskaņā ar NATO prioritātēm, līdz ar to tikai pēc tam, kad tiks pieņemts lēmums, tiks apzinātas prasības nepieciešamai infrastruktūrai šo uzdevumu īstenošanā.

AM ar Latvijas pārstāvniecības Briselē starpniecību seko līdz diskusijām par šo jautājumu un ir gatava aktualizēt Liepājas ostas infrastruktūras jautājumu, ja tas atbildīs NATO iecerēm un vajadzībām, norādīja ministrijā.

AM valsts sekretārs Edgars Rinkēvičs par minēto ieceri paziņoja 2005.gada martā, kad visi nepieciešamie dokumenti par investīciju projektu tika iesniegti aliansē.

Tika plānots, ka Liepājas militārajā ostā varētu veidot jūras kara flotes bāzi, kas kalpotu arī NATO karakuģu operācijām. Osta varētu kalpot arī uzņēmējvalsts atbalsta sniegšanai.

Ja NATO akceptēs šo projektu, Liepājas militārā osta varētu būt Latvijā otrais militārais objekts, kas tiks realizēts par NATO līdzekļiem. Patlaban, piesaistot arī NATO līdzekļus, tiek būvēts militārais objekts Lielvārdē.

Liepājas U. Sesks iepriekš sacījis, ka jaunu investīciju piesaiste ostai ir tikai pozitīvs fakts, tomēr salīdzinot ar Liepājas ostas kompānijām, kas iegulda līdzekļus piestātņu labiekārtošanā un infrastruktūrā, NATO ieguldījumi esot salīdzinoši nelieli.

Arī U. Sesks jau pirms trim gadiem atbalstījis vienotas piestātnes veidošanu karakuģiem
. Savukārt karakuģu piestātnes pārvietošana uz vietu pie Juras spēku Mācību centra būtu iemesls nojaukt nožogojumus netālu no Loču torņa.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Aicis

Laba ideja.Ierosinu turpat izvietot ari Veldres iecereto kavalerijas pulku.

pirms 13 gadiem, 2008.03.25 16:49

Jānis

Tos žogus gan varētu novākt, tad vismaz promenāde nebūtu tikai 100 m:) Tāpat viņi neko nevar nosargāt.

pirms 13 gadiem, 2008.03.22 00:24

Molder

"Forši"! Tad jau Krievija uz Liepāju notēmēs arī savas raķetes !!! Neaidzētu pie Veldres mājas kādu NATO karabāzi uztaisīt?

pirms 13 gadiem, 2008.03.21 23:05

Liepājā