Var atļauties būvēt labi

Ar projektu izstādēm, rosinošām sarunām, kolēģu biroju apmeklējumiem un jaunāko būvju apskati Liepājā noritēja Arhitektūras dienas. Arhitektūras dienu apmeklētāju pulkā bija daudz jauniešu – gan arhitektūras studenti, gan arhitektu biroju darbinieki.

Ilze Eglīte un Ieva Gunne kopā ar kolēģiem no arhitektu biroja SIA “Avene projekts” ieradušās no Rīgas. Ilze ir daiļdārzniece un ainavu arhitekte, tādēļ viņas uzmanību saistījuši pilsētas un Jūrmalas parka apstādījumi.

Ieva daudz jaunu iespaidu guvusi kinoteātrī “Balle” notikušajā “Pecha Kucha Night Vol.5” pasākumā. “Pārsteigums bija Fontēna viesnīcas apmeklējums,” saka arhitekta palīdze Ieva, “bijām jau internetā skatījušās, bet, ieejot iekšā un sajūtot to smaržu un redzot katru tur nolikto lietu, bija pat neliels šoks – cik viss jauki.”

Centra veidols vēl mainīsies
Viesiem par Liepājas jaunceltnēm stāstīja arhitekts Andris Kokins, kura birojā tapis Olimpiskā centra projekts. Viņš lepojas ar ēkas fasādes noformējumu, kurā gan neesot bijis iespējams saglabāt iepriekšējo mozaīkas panno, toties uzstādīts ekrāns, kas gan izgaismo ēku, gan kalpo par informācijas nesēju. “Citur pasaulē sporta būvju fasādes vienkārši aplīmē ar apdares materiāliem, kas nevienam arhitektam īsti nepatīk,” salīdzina A. Kokins. Šis gaismas ekrāns esot pats lielākais Latvijā un, iespējams, arī Baltijā.

“Pirkām no tām pašām Ķīnas firmām, kas līdzīgas iekārtas uzstādīja Olimpisko spēļu norises vietās. Tehnisko risinājumu izdomājām paši. Vēl tikai jānomaina pašreizējās spuldzes pret ekonomiskākām.” Ēkas dienvidu sienā tikšot uzstādīti solārie elementi, kuri ļaus uzsildīt ap 30 procentiem no ēkā nepieciešamā siltā ūdens. “Kā jau sporta būvē, te daudz dušu, tas ir ievērojams enerģijas ietaupījums, kas varētu atmaksāties jau pēc trim gadiem,” spriež arhitekts.

Patlaban vēl turpinās rekonstrukcijas darbi topošajā viesnīcā, bet ēkas ceturtajā stāvā tikšot papildināta bibliotēkas lasītavai pieguļošo ārtelpu izbūve un tiek gaidītas arhitektu iecerētās mēbeles.

Maģistrāles tuvums traucē
“Rietumu krasta” dzīvojamais komplekss, ko būvē SIA “MIG Holding” meitasuzņēmums, Klaipēdas un Vaiņodes ielas krustojumā patlaban piedāvā pircējiem 42 dzīvokļus divās jau pilnīgi gatavās ēkās. A. Kokins vērš apmeklētāju uzmanību uz ēku apdari, kam izmantotas ķieģeļus imitējošas flīzes. Iekštelpās – pilnībā iekārtoti divu, trīs un piecu istabu dzīvokļi.

Apsaimniekotāju pārstāvis pastāsta, ka padomāts par auto novietnēm zem ēkas, arī telpu velosipēdiem, un atzīst, ka pircēji lielāku interesi izrāda par dzīvokļiem no ielas tālākajā namā. Jauns puisis ar meiteni augšstāva dzīvoklī norāda uz sīku plaisu griestos un vērtē, ka tā varētu būt radusies no transporta radītajām vibrācijām blakus esošajā Klaipēdas ielā, bet meitene ieminas, ka kāpnes, kas savieno divos stāvos izvietotā dzīvokļa telpas, nav pietiekami ērtas, lai varētu droši kāpt mazi bērni vai vecāki cilvēki.

Arhitekte no Tukuma Dace Dēliņa-Lipska ar mazmeitu Katrīnu atradušas starp ēkām izbūvēto bērnu laukumiņu. “Krāsains, ērts. Padomāts par soliem, kur mammām apsēsties. Aizvējš,” vērtē tukumniece. “Tikai nezinu, vai atsperīgo segumu būs viegli tīrīt, kad mazie no kastes izbārstīs smiltis.” Kopumā par redzēto viņa spriež, ka Liepājā būvē labi un izmanto kvalitatīvus materiālus. “Arī Tukumā uzcēla sporta halli, un mans vīrs tikko projektēja sporta zāli kādai lauku skolai. Tur bija jāizvēlas daudz lētāki materiāli. Liepājā var atļauties vairāk nekā mazāku rajonu centros.”

Pievieno komentāru

Liepājā