Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valmieras teātris viesosies Liepājā 1

Marta beigās uz Liepāju dosies trīs Valmieras teātra izrādes - uzvedums bērniem "Visām pelēm garšo siers" (27.martā), komēdija "Klusumu! Notiek izrāde!" (28.martā) un kamerspēle "Taureņi ir brīvi" (29.martā).

Kā aģentūru LETA informēja Valmieras Drāmas teātra Literārās daļas vadītāja Edīte Tišheizere, ungāru dramaturga Ģulas Urbana luga "Visām pelēm garšo siers" ir režisora Feliksa Deiča un jauno scenogrāfu Reiņa Suhanova un Evijas Pintānes kopdarbs. Lai arī lugas darbība risinās peļu sociumā, tās problēmas vistiešākajā veidā sasaucas ar cilvēku sabiedrībā notiekošo. Vai citas krāsas peles tālab ir sliktākas un nīstamas? Vai drīkst tā vienkārši ierasties citu apdzīvotā pienotavā un paziņot: nu šeit dzīvosim mēs? Vai viegli ir piekāpties, paieties soli pretim un panākt pieaugušo pasaulē bieži piesaukto kompromisu?

Režisors Deičs šos jautājumus risina gana rotaļīgi, taču arī nevienkāršojot. Savukārt aktieriem tā ir iespēja nospēlēt spilgtus raksturus - mūžam aizņemtos pelēko peļu vecākus (Baiba Valante un Mārtiņš Liepa), eksaltētās un mākslinieciskās baltās peles (Ilze Lieckalniņa un Māris Bezmers) un kā pretstatu viņiem - visnotaļ draudzīgos un citādas radības pieņemošos pelēnus Šomu (Ingus Kniploks) un Fruži (Rūta Dišlere), kā arī noslēpumaino Muri-Buri (Rihards Jakovels). Tā ir izrāde visai ģimenei, bet vistiešākā mērķauditorija ir bērni no trim līdz astoņiem gadiem.

Britu dramaturga Maikla Freina luga "Klusumu! Notiek izrāde!" pieder pie visgrūtākā skatuves mākslas žanra. Tā ir situāciju komēdija, kuras spēlēšanai obligāti nepieciešamas trīs lietas: absolūta katras norises precizitāte, kas kustību partitūras ziņā jau līdzinās baletam, aktieru pilnīga iegremdēšanās varoņu raksturā un domāšanas veidā, kā arī - traģiska attieksme pret notiekošo. Pēdējā ir vissvarīgākā, jo tā nu reiz ir iekārtots cilvēks, ka nelabprāt smejas tad, ja tiek īpaši smīdināts, un smiekli nekad neskan vienlaikus uz skatuves un zālē. Tālab režisore Inese Mičule rosinājusi aktierus darboties visdziļākajā nopietnībā.

Freina komēdija atklāj to, kas parasti ir skatītāju acīm slēpts - kā īsti notiek izrāde, pie reizes ļaujot nojaust, cik aizraujoša un ievelkoša ir šī teātra pasaule. Aktieru, režisora un tehnisko darbinieku lomās - Valmieras teātra "zieds" - Dace Eversa vai Baiba Valante, Imants Strads vai Māris Bezmers, Elīna Vāne, Māra Mennika, Inese Ramute, Arnolds Osis, Ģirts Rāviņš vai Oskars Morozovs, Kārlis Freimanis, Aigars Vilims vai Juris Laviņš.

Savukārt amerikāņu dramaturga Leonarda Gerša "Taureņi ir brīvi" ir mazās formas izrāde, kas Valmierā notiek pavisam nelielā spēles telpā tiešā skatītāju tuvumā. Tāpēc režisors Reinis Suhanovs rosinājis aktierus spēlēt vienlaikus niansēti un askētiski, ļaujot skatītājiem nojaust krietni vairāk, nekā tiek pateikts. Tas ir stāsts par kādas dziesmas tapšanu: par mīlestību, kas to iedvesmo, un nodevības sāpēm, kas piešķir tai dziļumu. Lomās aktieri Mārtiņš Meiers, Rūta Dišlere, Dace Eversa un Kārlis Neimanis. Teātra skatītāju aptaujā tieši šī izrāde atzīta par pagājušā sezonas labāko iestudējumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Liepājā