Uzlabojas izpratne par nepieciešamību ierobežot klaiņojošos mājdzīvniekus

Liepājā uzlabojas izpratne par nepieciešamību ierobežot klaiņojošos mājdzīvniekus, vēstī Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Liepājas iedzīvotāju atsauksme pašvaldības izsludinātajai akcijai, kuras mērķis ir ierobežot klaiņojošos mājdzīvniekus, šovasar bijusi plaša.

Pavisam no 82 adresēm saņemti iesniegumi par daudzdzīvokļu namu apsaimniekotāju vai kaķu koloniju uzturētāju vēlmi piedalīties kampaņā "Noķer - sterilizē - atlaiž". "Šie iesniegumi ir reģistrēti Liepājas domes Vides daļā, un kopš oktobra rindas kārtībā turpinās darbs ar dzīvniekiem," informēja Liepājas domes Vides daļas vadītāja Dace Liepniece.

Akcijas "Noķer - sterilizē - atlaiž" mērķis ir popularizēt tādus veterinārus pasākumus, kas ierobežo kaķu vairošanos, taču ļauj saglabāt to kolonijas pie dzīvojamām mājām, kas ir svarīgi, lai ierobežotu grauzējus un to izplatītās slimības.

SIA "Eko Kurzeme" dzīvnieku uzturēšanas stacionāra apsaimniekotāji un Liepājas Kinoloģiskā biedrība turpina apsekot pieteiktās adreses. Pēc mājas iedzīvotāju rakstiskas piekrišanas par bezsaimnieka kaķu sterilizēšanu tos noķer un nogādā pie veterinārārsta, kas kaķus sterilizē, vakcinē pret trakumsērgu un apzīmē - tiek nogriezts kreisās auss galiņš. Pēc dažām diennaktīm bezsaimnieka kaķus nogādā atpakaļ viņu pastāvīgajā mītnes vietā. Gadījumā, ja dzīvnieks ir vecs un slims, viņu iemidzina.

Oktobrī Liepājā noķerti 50 kaķi, no kuriem sterilizēti un agrākajās dzīves vietās atlaisti atpakaļ 45, novembrī no 50 noķertajiem kaķiem sterilizēti un atlaisti 48 kaķi.

Akciju finansē no šim mērķim rezervētajiem pilsētas Vides fonda līdzekļiem. Tā kā pieteikumu ir ļoti daudz, dzīvnieku sterilizācija turpināsies arī nākamajā gadā. Šajā gadā akcijas norisei Vides fondā rezervēti Ls 10 000, taču, kā uzsver Liepniece, ar šo naudu nepietiks, lai apmierinātu visus pieteikumus.

Visvairāk pieteikumu ir saņemts no Vecliepājas un Jaunliepājas daudzdzīvokļu mājām, vismazākā interese par šo akciju bijusi Karostā. Pieteikumi saņemti ne tikai no daudzdzīvokļu mājām, bet arī no vienas skolas un vienas pirmsskolas izglītības iestādes.

"Ja kaķi tiek sterilizēti un atlaisti atpakaļ savā mītnes vietā, viņi vairs nevairojas, taču arī neatdod savu teritoriju citiem sugas brāļiem un turpina uzraudzīt grauzēju uzvedību," piebilda Liepniece.

Pētot kaķu vairošanās ierobežošanas iespējas, dzīvnieku aizsardzības organizācijas ir atzinušas par efektīvu tā saucamo "Noķer - sterilizē - atlaiž" metodi. Šī metode tika ieviesta pagājušā gadsimta nogalē Dānijā un Lielbritānijā, un tagad to lieto daudzās attīstītajās valstīs.

Latvijā kaķu ierobežošanas programmu kopš 2003.gada ievieš Rīgā, šajā gadā to ir sākusi Saulkrastu pašvaldība.

Pievieno komentāru

Liepājā