Uz krāmu tirgu Liepājā var iet kā uz muzeju 4

Jau aptuveni septiņus gadus Aleksis strādā Karostas krāmu tirgū. Bizness uz šejieni pārcelts laikā, kad likvidēts vecais krāmu tirgus Annas tirgū Jaunliepājā. Glābt biznesu varēja, vienīgi pārvācoties uz Karostu.

No stacijas pārceļas uz Karostu
“Jā, kādreiz strādājām pie stacijas, Annas tirgū, bet tad mūsu pilsētas mērs pateica, ka mēs nevienam neesam vajadzīgi, un aizliedza mums tur strādāt,” stāstu sāk pārdevējs Aleksis. Savu vārdu viņš atklāj negribīgi, jo nevēloties nepatikšanas. Daudziem tirgotājiem sašļukusi dūša, un viņi savu darbību izbeiguši, bet Aleksis un viņa kolēģis meklējuši citas iespējas un atraduši vietu Karostas tirdziņā. Šeit viņi strādā vasaras sezonā, bet no oktobra līdz martam atpūšas, jo tad ir pārāk auksts, lai tirgotos laukā. “Daudzi brīnās, kā mēs vispār te varam strādāt. Bet krāmu tirgum te ir labi, te ir tāda paradīze, kur var parakāties un atrast daudz interesanta. Var pat kā uz muzeju atnākt apskatīties,” uzskata saimnieks.
Preču kategorijas šeit sadalīt ir ļoti grūti. Krāmu tirgū var atrast visu, sākot no vecām skrūvēm, beidzot ar Bībeli vecajā drukā un greznu servīzi. Mantas sakrautas kastēs, plauktos un pat veselos skapjos. Uz nakti viss tiekot apklāts ar segām un plēvēm, bet vērtīgākās mantas tiek ieslēgtas būdā. Nakts laikā apsardzi nodrošina suns un abi pārdevēji, kuri uz maiņām sargā savu rūpalu.
Kungs gan uzskata, ka krāmu tirgus stacijas tuvumā bija daudz ienesīgāks un ērtāks klientiem. “Cilvēks varēja atbraukt uz Liepāju, izdarīt savas lietas un pa ceļam atpakaļ uz staciju ienākt arī pie mums. Tagad esam pārāk tālu no visiem,” nosaka Aleksis. Uzticīgākie klienti pārdevējam zvana, lai noskaidrotu, vai vajadzīgā prece ir uz vietas, tas taupot laiku un naudu. Tāpat vien braukt uz Karostu klienti negribot.

Labākie atradumi – no garāžām

Daudzas mantas, kas redzamas uz letes un kastēs, glabājas šeit no 90. gadiem, kad Aleksis sācis nodarboties ar šo biznesu. “Daudz varēja paņemt metālpunktā, kur cilvēki pat ar spaiņiem nesa visu, kas mājās lieks. Es to visu uzpirku,” stāsta darbīgais vīrietis. Daļa mantas iegūtas arī no cilvēkiem, kuri aizgājuši Viņsaulē. Visbiežāk radinieki nezina, ko iesākt ar visu atstāto, tāpēc palīgā nāk Aleksis, kurš uzpērk vērtīgāko.
Lielākā daļa mantības nāk no vecajām garāžām, kas Liepājas apkārtnē ir ne mazums. Daudzi aizbraukušie tautieši, kas tās vairs nevēlas izmantot, atrod Aleksi un piedāvā nopirkt iekšā esošo saturu. “Es viņiem samaksāju, piemēram, 50 eiro un visu, kas ir iekšā, savācu sev. Sašķiroju, paskatos un novērtēju, ko var nodot metāllūžņos, ko pārdot šeit. Citreiz gadās, ka iekšā ir kāda interesanta lieta,” stāsta uzņēmējs. Reizēm garāžās atrodas arī labi darba instrumenti, kurus var pārdot par lielāku summu vai izmantot pats. 
Krāmu tirgū ik dienu darbojas divi vīri – Aleksis un viņa kolēģis. Abi kopā uzmana preci, pieņem jaunos priekšmetus un ātri palīdz klientam atrast vajadzīgo. Arī brīdī, kad “Kursas Laiks” šiverē pa tirgu, ierodas kāds kungs ar vecu koferi un vēlas to pārdot krāmu tirgum. Diemžēl cenu laikrakstam neizdodas uzzināt, jo iesaistītās personas sarunu risināja privāti.

Raksts no laikraksta "Kursas Laiks" arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 4

liepaja

malacis ,,gan jau kaadam saimnieciibaa var nodereet ...

pirms 2 gadiem, 2018.10.23 12:10

kā ta

Biznesmenis....... ir šas tas interesants, bet uzzinot cenu ..... paldies kaut kā tad arī iztiks, jo veikalā jauns lētāk pat maksā.

pirms 2 gadiem, 2018.10.24 08:00

Liepājā