Uga Dumpis atbild liepājniekiem: Varbūt gada otrā pusē varēsim palaist mazliet vaļīgāk grožus

Liepājas pašvaldība aicināja liepājniekus iesūtīt savus jautājumus, ko ar Liepājas pilsētas mēra Jāņa Vilnīša palīdzību varētu uzdot valsts galvenajam infektologam Ugam Dumpim. Pašvaldība apkopojuši būtiskākos jautājumus un atbildes:

❓Vai pēc Jūsu novērojumiem pastāv iespēja, ka 12. maijā ārkārtējās situācijas stāvoklis valstī tiks atcelts?
✅Uga Dumpis: Latvija ir viena no tām Eiropas valstīm, kurā ierobežojumi šobrīd ir salīdzinoši maz un arī inficēto cilvēku skaits ir salīdzinoši zems. Iespējams liela ietekme šim rezultātam bijusi faktoram, ka Latvijai ir bijis vairāk laika, lai sagatavotos vīrusa izplatības ierobežošanai un, lai mācītos no citām valstīm. Pateikt, ka drīz būsim drošībā, laikam vēl ilgi nevarēsim.

❓Kad varētu tikt atcelti ierobežojumi?
✅Uga Dumpis: Prognozēju, bet arī ar lielu varbūtību, ka gada otrā pusē varēsim palaist mazliet vaļīgāk grožus attiecībā uz piesardzības pasākumiem, bet arī tad mēs rūpīgi sekosim līdzi, analizēsim notiekošo un vajadzības gadījumā noteiksim no jauna šos ierobežojošos pasākums. Lai gan Latvijā ierobežojumi ir ieviesti salīdzinoši strauji – ir skaidrs, ka nevarēsim tos tik ātri atcelt. Jāsaprot, ka neesam, piemēram, sala, kurā situāciju ir salīdzinoši vieglāk kontrolēt, esam viena no aktīvākajām Eiropas valstīm, kura tiek izmantota loģistikai un citām pārvietošanās vajadzībām, īpaši arī Liepāja, jo jūsu pilsētai ir visi loģistikas kanāli – jūra, gaiss un sauszeme.

❓Vai šogad varēs rīkot un apmeklēt kultūras un sporta pasākumus?
✅Uga Dumpis: Attiecībā uz sporta un kultūras pasākumiem, sabiedrībai ir jāsaprot, ka šogad tādi būs pieejami salīdzinoši maz un ar lieliem drošības ierobežojumiem. Skaidrs, ka, piemēram, masveida pasākumi vēl ilgi netiks organizēti tik krāšņi kā citus gadus.

❓Kad varētu būt gaidām kulminācija šim vīrusam?
✅Uga Dumpis: Kulminācija šim vīrusam Latvijā vēl ir tikai priekšā. Tāpēc medicīnas iestādes un personāls nekādā gadījumā nedrīkst atslābt. Tiek prognozēts, ka vīrusa pīķis varētu būt šī nedēļa, kad slimnīcās būs visvairāk hospitalizēto pacientu.

❓Kādas ir Jūsu prognozes par skolas gaitu atsākšanu?
✅Uga Dumpis: Šobrīd statistika liecina, ka bērni ar Covid-19 slimo vismazāk, bet bērni var būt kā vīrusa pārnēsātāji. Droši vien mazāko klašu bērni būs tie, kas pirmie atgriezīsies skolās. Bet tas notiks pie pavisam citādiem apstākļiem – drošības ievērošana aizvien būs obligāta. Iespējams skolotājām būs nepieciešams nēsāt sejas maskas. Savukārt, runājot par vecāko klašu skolēniem, pastāv varbūtība, ka būs jānodrošina citādāks stundu grafiks nekā līdz šim – parūpējoties, lai klašu starpbrīži notiek dažādos laikos.

❓Vai pastāv iespēja, ka vīruss varētu uzliesmot ar jaunu vilni?
✅Uga Dumpis: Negribīgi tiek izskatīta iespēja, ka šīs vīruss Latvijā varētu atsākties ar jaunu uzrāvienu, bet, protams, ka šāds scenārijs pastāv – sabiedrībai ir jārēķinās, ka tad ierobežojumi būs vēl stingrāki.

❓Vai un kad varētu būt pieejami atkal visi medicīnas pakalpojumi?
✅Uga Dumpis: Vēlos pateikt paldies Liepājas reģionālajai slimnīcai – vadītājam un visiem tās darbiniekiem, kas ļoti rūpīgi gatavojās gan esošās situācijas kontrolēšanai, gan raugoties uz darbu nākotnē, jo ir skaidrs, ka medicīnas pakalpojumu pieejamība būs jāatjauno pakāpeniski un ar pavisam citādiem, daudz nopietnākiem aizsardzības pasākumiem. Tas prasa milzu darbu un laika resursus, pielāgot esošo medicīnas sistēmu jaunajiem apstākļiem, bet mums izdosies.

❓Vai papildu jau zināmiem faktiem ir nākusi klāt jauna informācija par šī vīrusa ietekmi uz cilvēku veselību ilgtermiņā?
✅Tendences liecina, ka lielai daļai iedzīvotāju, izslimojot vīrusu, komplikācijas neveidojas. Bet diemžēl ir arī gadījumi, kad vīruss ir atstājis zināmas sekas, un atsevišķos gadījumos orgānu bojājumi tiek konstatēti plaušās un sirds muskuļos.

❓Vai turpināsies iedzīvotāju testēšana?
✅Uga Dumpis: Skatoties mazliet tuvākā un tālākā nākotnē, skaidrs, ka testēšana notiks visu laiku. Mēs esam gatavi šo vīrusu meklēt visās iedomājamākās un neiedomājamākās vietās. Bet turpināsim vispirms ar cietumiem, pansionātiem, bērnu namiem un citām vietām, kurās atrodas salīdzinoši daudz cilvēku. Pasaules zinātniekiem noteikti ir jāturpina darbs pie vakcīnas un zāļu radīšanas, kas mums palīdzēs cīnīties ar šo vīrusu skatoties ilgtermiņā.

❓Kā šajā laikā rūpēties par savu veselību, lai izvairītos no saslimšanas ar Covid-19?

✅Uga Dumpis: Rekomendēju atpūsties vairāk nekā ierasti, uzņemt daudz vitamīnus, uzturēties svaigā gaisā un censties dzīvot bez stresa. Liepājniekiem ir tā lieliskā iespēja būt tuvu un izbaudīt jūras sniegtās priekšrocības, noteikti tās izmantojiet.

Infektologs izteica atzinību par to, ka Liepājā šobrīd ir salīdzinoši mazs inficēto cilvēku skaits, taču atgādināja, ka visiem ir jāturpina stingri ievērot valstī pieņemtie drošības noteikumi.

“Liepāja ir tiešām skaista pilsēta un es novēlu, lai tā būtu pilna ar veseliem un laimīgiem liepājniekiem," sarunas noslēgumā ar mēru, sacīja Uga Dumpis.

Pievieno komentāru

Liepājā