Topošie stūrmaņi apgūst burāšanas prasmes Ķīlē

Liepājas Jūrniecības koledžas astoņi pirmā kursa topošie stūrmaņi - Verners Štolceris, Valters Kuncītis, Nauris Freimanis, Kitija Lagzda, Amanda Moisijčuka, Alens Ščeglovs, Endijs Vičivskis, Raivis Dinvietis -  atgriezušies no Vācijas pilsētas Ķīles, kur kopā ar vācu jauniešiem apguva burāšanas prasmes, lai pienācīgi sagatavotos galvenajam pasākumam, kas notiks nākošā gada vasarā – burāšanai no Ķīles uz Liepāju un atpakaļ, informē Indra Grase, Liepājas Jūrniecības koledžas sabiedrisko attiecību speciāliste.

„Tik daudz jahtu vienuviet biju redzējis tikai filmās, tas ļoti palicis atmiņā,” tā, atceroties spilgtākos iespaidus pēc ierašanās Ķīles ostā, stāsta Nauris Freimanis. „Otrs, kas iespiedies atmiņā ir, kad burājām no Ķīles uz vienu no Dānijas salām, jo tā bija pirmā reize, kad burāju. Bija liels vējš un lieli viļņi, tāpēc sajūtas bija iespaidīgas. Un tad, kad ieslēdzām mūziku, sajūtas tiešām bija fantastiskas. Trešais, ko noteikti atcerēšos, ir peldēšanās Ķīles piestātnē starp jahtām nakts vidū. Vēl noteikti paliks atmiņā salas, kur pabijām un ko tur redzējām.”

Arī Edijs Vičivskis saka, ka visspilgtākie iespaidi bijuši jūrā: „Mēs burājām ar mazo laivu, bija lieli viļņi un bija ātri jāreaģē, lai tā nepiesmeltos ar ūdeni. Grūti bija pierast pie tā, ka visu laiku šūpo. Man patika mūsu komanda, jo vienmēr bija jautri un viegli sastrādāties gan ar jauniešiem, gan pieaugušajiem. Jāuzlabo ir komunicēšana starp latviešu un vāciešu komandu, jo mums bija angļu valodas prasmes, bet viņiem ne tik labas.”

Savukārt Valteram Kuncītim visvairāk paticis tas, ka iemācījies burāt un labi pavadījis laiku uz laivas. „Vēl man patika tas, ka vācieši bija ļoti draudzīgi un izpalīdzīgi. Man patika apskatīt citas valstis, iepazīt vācu un dāņu kultūru, kura ir ļoti atšķirīga no mūsējās, tāpēc man tas bija interesanti.”

Tā pēc atgriešanās no starptautiskā pieredzes apmaiņas brauciena stāsta Liepājas Jūrniecības koledžas pirmā kursa audzēkņi, kuriem koledžas direktora Vladimira Dreimaņa un pasniedzēja Mihaila Mutora pavadībā, bija iespēja apgūt burāšanas prasmes uz divmastu buru kuģa „Seestern” („Jūras zvaigzne”) un burātāju šonera „Clara” (Klāra). Vispirms jaunieši izgāja burāšanas teorētisko apmācību, kur guva zināšanas par kuģa uzbūvi, jūras kartēm un citām navigācijas ierīcēm, nepieciešamo ekipējumu un mezglu siešanas veidiem, kā arī mācījās noteikt vēja virzienu un, sadarbojoties ar vācu jauniešiem, pilnveidoja iemaņas strādāt komandā. Pēc tam topošie jūrnieki devās burāšanas tūrēs, lai praksē nostiprinātu iegūtās zināšanas un apgūtu burāšanas iemaņas.

Koledžas direktors Vladimirs Dreimanis uzsvēra vairākus šī brauciena ieguvumus gan jauniešiem, gan pedagogiem: „Mūsu iecere bija atdzīvināt vienu no Jūrniecības koledžas tradīcijām, kad jauniešiem jau pirmajā kursā ir iespēja piedalīties ar jūru saistītās aktivitātēs. Savulaik pirmā kursa audzēkņi tika iesaistīti gan airēšanā, gan burāšanā un viņi tā saucamo jūras garšu izbaudīja jau pašā mācību sākumā, tādējādi iegūstot zināmu pieredzi un saprašanu vai izvēlētais ceļš ir pareizs. Patlaban topošie jūrnieki tikai trešā kursa beigās nonāk līdz jūras praksei un tad, pirmo reizi izbaudot dzīvi jūrā, jaunietim var rasties vilšanās sajūta, jo viņš saprot, ka tas nav domāts viņam. Tāpēc vislielākie ieguvēji, protams, ir mūsu koledžas audzēkņi, kuri guva pirmo pieredzi jūrā un sapratni, ka tas ir aizraujoši un interesanti. Kopumā burāšanā piedalījās astoņi jaunieši no Ķīles un astoņi no Liepājas, kas apguva gan vajadzīgās iemaņas, gan sadraudzējās, pārvarot valodas barjeru. Liepājas un Ķīles jauniešu draudzība, kopīgi burājot, ir ļoti labs sākums sadarbības uzsākšanai ar Vāciju - gan tradīciju apmaiņai, gan skolu savstarpējai atpazīstamībai. No mūsu puses tā bija pirmā grupa, kas pēdējos 20 gados piedalījās šādā pasākumā. Savukārt vāciešiem tā bija pirmā reize, kad viņi organizēja starptautisku komandu burāšanu ar divām laivām vienlaicīgi. Veidojot sadraudzību ar Ķīles jauniešiem, mūsu mērķis ir apmācības procesu padarīt interesantāku un saturīgāku, kā arī, lai studenti redz, kā jūrniekus apmāca citās valstīs, kāda tur ir attieksme un prasības.
Taču tā ir pozitīva un vērtīga pieredze arī pašiem mācību spēkiem. Lai attīstītu burāšanu un airēšanu arī Liepājā, ir iecere nodibinot burāšanas klubu, kur varētu pieņemt ne tikai Jūrniecības koledžas audzēkņus, bet arī citu pilsētas skolu jauniešus, lai attīstītu fizisko sagatavotību un izglītotu jautājumos, kas saistīti ar jūru. Tāpēc svarīgi bija uzzināt cik daudz tas prasa laiku un resursus, cik daudz tajā varētu iesaistīties pilsēta, kā organizēt šādus pasākumus.”

Starptautisko pieredzes apmaiņas braucienu organizēja Ķīles Jauniešu tradicionālo burātāju kuģu biedrība sadarbībā ar Liepājas Jūrniecības koledžu. Šis pieredzes apmaiņas brauciens ir kā sagatavošanās daudz lielākam burāšanas pasākumam, kas notiks nākošā gada vasarā. Veicot nelielus izbraucienus, jaunieši tika sagatavoti 2016. gada starptautiskajam projektam "Starptautiska jauniešu vizīte/apmaiņa Ķīlē un Liepājā", kad Liepājas un Ķīles jaunieši jauktās komandās burās no Ķīles uz Liepāju un atpakaļ.

Pievieno komentāru

Liepājā